До сезонної роботи, наприклад, належить робота у сільському господарстві, садівництві, виноградарстві, а також у санаторно-курортних закладах, туристичній сфері. Оскільки така робота триває менше року, є особливості із заліком цього періоду до стажу для призначення пенсії. До чого треба бути готовим?
При прийомі на сезонну роботу з працівником укладається терміновий трудовий договір. За інформацією Державної служби з питань праці, договір на виконання сезонної роботи укладається, якщо така робота:
Якщо не буде виконано хоча б одну з перерахованих умов, то така робота не вважатиметься сезонною.
Важливо розуміти, як сезонна робота зараховується в стаж: у майбутньому це вплине на право отримувати пенсію.
Якщо говорити про періоди роботи після 1 січня 2004 року, то головним критерієм є сплата страхових внесків. Весь стаж після цієї дати обчислюється за однаковими правилами. Згідно зі статтею 24 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески (ЕСВ) в сумі не менше мінімального страхового вкладу.
Якщо мінімальний внесок за місяць сплачено, весь місяць зараховується до стажу. Якщо людина відпрацювала сезон, то зарахування цього періоду до стажу залежатиме від того, за які місяці та в якому обсязі сплачено страхові внески.
Мінімальний розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування у 2023 році становить 1474 гривні на місяць.
Проте до 2004 року правила для сезонних робіт були дещо іншими. Так, згідно зі статтею 61 Закону «Про пенсійне забезпечення», робота протягом повного сезону на підприємствах та в організаціях сезонних галузей промисловості зараховувалася до стажу як рік роботи незалежно від відомчої підпорядкованості.
Відповідний список сезонних робіт та сезонних галузей було затверджено Постановою Кабінету Міністрів №278 від 28 березня 1997 року (остання редакція від 22.05.2021 р.). До таких робіт належать деякі види діяльності у лісовому та сільському господарстві, торф’яній промисловості, а також у санаторно-курортних закладах та закладах відпочинку. Інші сезонні роботи зараховувалися до стажу за їхньою фактичною тривалістю.
Припустимо, людина все життя працювала на сезонних роботах і збирається на пенсію найближчим часом. У такому разі періоди роботи до 1 січня 2004 року враховуватимуться за старими правилами (з урахуванням записів трудової книжки або довідок з роботи залежно від виду робіт), а після зазначеної дати – за новими (виключно на підставі даних про страхові внески).
Читайте також:
В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More
Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More
Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More
Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More
Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More
У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More