На півночі Одещини майорить стародавнє село Серби Кодимської громади. Чумацький шлях веде до Сербів із пагорбів у розлогу долину, де подорожнім відкривається чарівна панорама: колосистий фонтан, оздоблений трояндовими рабатками, трохи вище — меморіал Слави. Картину доповнюють зелені шати плакучих верб, хвойних дерев та декоративних кущів.
Історія Сербів бере свій початок ще до 1777 року.
Чарівна легенда повістує про перших поселенців – закохану пару, яка гайнула із Сербії, щоб поєднати свої долі. Вони поселилися в балці, на лівому березі річки Білочі, і народили багато дітей. Сім’я займалася вівчарством. Від цих поселенців село й дістало назву Серби. Ще й досі збереглися старі назви місцин: Пеньків яр, Лиса гора, Хунка, Хватня, Капличка, Ставище, Богачівка.
Місцевість полюбилася кріпакам, які тікали від поміщиків переважно з півночі України. Поселенці вирубували ліс, а звільнені ділянки використовували для хліборобства.
Сьогоднішні Серби зустрічають просторими будинками з водопроводом, є двоповерхові споруди, храм, дитячий садок, фельдшерсько-акушерський пункт, ліцей. І люди тут працьовиті, завзяті — справжні хазяї.
Сербівський ліцей вже тривалий час знаходиться під патронатом директора сільгосптовариства «Лан» Анатолія Хортюка. Тут працюють закуплені ним холодильник, морозильна камера, електронагрівач води, відеокамера тощо. А ще на кошти Анатолія Хортюка в школі облаштовані внутрішні туалети.
Шкільний мистецький колектив «Рожеві вітрила» має від благодійника театральні костюми.
У фінансових затратах господарства половину становлять витрати на школу.
Церква Святого великомученика Дмитра Солунського зустрічає дивовижним іконостасом, виконаним у техніці флоромозаїки. Завважте, це єдиний такий іконостас у світі, аналогів йому немає. Створив його місцевий художник Петро Козловський.
Величезні полотна із зображенням Божої Матері, Ісуса Христа, архангелів Михаїла та Гавриїла викладені із маку і пшениці.
Картини художника Петра Козловського із зображенням Ісуса Христа є в багатьох куточках планети, зокрема у Ватикані та Торонто. Одна подарована папі римському, а іншу знаний в усьому світі меценат Петро Яцик забрав до Канади.
Сьогодні справу Петра Козловського продовжують його діти та учні.
На обійсті фельдшерсько-акушерського пункту є затишний куточок – місцевий парк. Сербляни вважають його найкращим місцем відпочинку.
Він створений за ініціативи лікаря, заслуженого працівника охорони здоров’я Бориса Недбаса. Свою фантазію вплели у цю чарівність і працівники медичного закладу Лідія Недбас, Валентина Гречанюк, Ніна Женгал, Валентина Білоконь.
Тут є музейні експонати, фонтанчики, альтанка, живий струмок, стоїть підвода з реманентом. І, звісно ж, багато дерев, кущів, квітів, що рояться повсюди: на клумбах, огорожах, в декоративних кошиках і риночках.
А ще — пам’ятник Тарасу Шевченку. Він став першим пам’ятником Великому Кобзарю, встановленим на теренах Кодимщини. Створив його скульптор із села Пиріжна Михайло Грінченко, як і решту скульптур у парку, розписував які Петро Козловський. А ось ідею Бориса Недбаса створити закохану пару втілював місцевий столяр Микола Піхуровський. Мимоволі спадає на думку: чи не пам’ять це про закохану пару, яка прийшла у село із далекої Сербії?
Неподалік села знайдено рештки чотирьох стародавніх поселень, що належать до II-IV століття нашої ери. На південь, в низовині, на поверхню виступає будівельний вапняковий камінь. Його наявність свідчить про те, що раніше тут була затока Чорного моря.
Читайте також:
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More
В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More
У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More
Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More
У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More