Статті

Що потрібно знати про шлюбний договір в Україні

В Україні все більше стає популярним укладання шлюбного договору. Але перед тим, як визначитися для себе – що це, в чому його суть. Що можна прописати в шлюбному договорі, а що ні - розповідає авторка "Одеського Життя", юрист Вікторія Гусакова

Що таке шлюбний договір

Тож,  договір, в тому числі шлюбний договір, насамперед є категорією цивільного права, щодо поняття та умов того, про що власне домовляються, як вносяться зміни та які умови розірвання.

Як в будь-якому договорі є сторони, дата підписання укладання договору, набуття ним сили, основні положення, якими регулюється договір.

Треба розуміти, що шлюбний договір укладається на вигідних для сторін умовах і не є результатом впливу тяжких для них обставин, помилки, обману чи насильства. В договорі важливо вказати, що він не носить характеру фіктивного або удаваного правочину, не приховує іншого правочину.

Тож, в шлюбному договорі сторони регулюють питання, що стосуються сімейних чи майнових відносин. А також це можуть бути питання щодо виховання або відвідуванням ними дітей, взаємного піклування та інше.

Хто може укласти шлюбний договір

Важливо при цьому знати, що шлюбний договір укладається не тільки між нареченими (ті, які подали документи на реєстрацію). Укласти такий договір може і вже існуюче  подружжя.

Але на тих, хто перебуває у фактичних шлюбних відносинах (цивільному шлюбі), але шлюб не реєстрували, поняття шлюбного договору не розповсюджується. Тому, ті хто зустрічається або проживає разом без шлюбу не може укласти такий документ.

Шлюбний договір є письмовим і посвідчується в нотаріальній конторі на підставі наявних документів.

Тож, оскільки договір є добровільною домовленістю сторін договору, по своїй суті кожна зі сторін має отримати якийсь корисний для себе результат, вигоди, або прийняти для себе умови.

Яким має бути зміст шлюбного договору

Змістом шлюбного договору є те, що шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки. Таке визначення надає ст. 93 Сімейного Кодексу України (редакція від 19.12.2024).

Шлюбним договором можуть бути визначені майнові права та обов’язки подружжя як батьків.

Шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми.

Шлюбний договір не може зменшувати обсягу прав дитини, які встановлені цим Кодексом, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище.

Читайте також: Як війна вплинула на шлюби, розлучення, народження та імена малюків

Які документи необхідно для укладання шлюбного договору?

Щоб укласти шлюбний договір, потрібні такі документи:

  1. Довідку з РАЦ, що вони подали заяву про реєстрацію шлюбу, це у випадку, якщо наречені не одружені; документи на право власності, інше, якщо такі є у наречених.
  2. Чоловік та дружина, які перебувають в офіційному зареєстрованому шлюбі. Факт укладення та дійсності шлюбу підтверджується оригіналом свідоцтва про шлюб, документи на право власності, інше, якщо такі є, свідоцтва про народження дітей.

В шлюбному договорі сторони можуть прописати:

  • Щодо нерухомого майна, яке належить однієї зі сторін на праві власності, а у іншої сторони відсутні будь-які майнові, фінансові, матеріальні чи будь-які інші претензії, з приводу даного майна, зокрема, встановити режим щодо майна, яке буде набуте ними за час шлюбу, відмінний від передбаченого статтею 60 Сімейного кодексу України а саме роздільний режим власності.
  • визначити порядок та розмір права на утримання (аліменти на користь іншого з подружжя, який став непрацездатним, захворів, потребує матеріальної допомоги).
  • щодо утримання хворих батьків чи родичів.
  • що будь-яке майно, гроші, цінні папери, валютні цінності та майнові права, які будуть набуті за час спільного проживання та/або за час шлюбу, будуть особистою приватною власністю того з них, на чиє ім’я вони будуть зареєстровані, або на чиє ім’я будуть виписані відповідні документи.
  • Те, що жіночі ювелірні вироби, вважаються особистою приватною власність дружини чи чоловіка.
  • відповідальність за заборгованість за договором позики.
  • дарунки, отримані подружжям один від одного, вважаться особистою приватною власністю того з подружжя, хто прийняв (одержав) дарунок.
  • Те, що речі індивідуального користування належать кожному з подружжя на праві особистої приватної власності.
  • інші умови, які сторони бажають бачити в договорі.

Які є обмеження для шлюбного договору

Тож, сторони можуть прописати в договорі те, що їм важливо, але такий договір не повинен суперечити чинному законодавству та моральним засадам суспільства.

За шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації.

Відповідно до ст. 99 Сімейного кодексу України сторони можуть домовитися про надання утримання одному з подружжя незалежно від непрацездатності та потреби у матеріальній допомозі на умовах, визначених шлюбним договором.

Якщо у шлюбному договорі визначені умови, розмір та строки виплати аліментів, то в разі невиконання одним із подружжя свого обов’язку за договором аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Шлюбним договором може бути встановлена можливість припинення права на утримання одного з подружжя у зв’язку з одержанням ним майнової (грошової) компенсації.

До нотаріуса можна йти з чернеткою такого договору, а перед його укладанням нотаріус повинен прочитати його зміст та роз’яснити сторонам їх права та обов’язки.

Згідно  з ч.3 ст. 640 ЦК України договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.

Як визнати шлюбний договір недійсним

У яких випадках подружжя можливе звернення до суду?

У відповідності до ст. 103 Сімейного Кодексу України, шлюбний договір на вимогу одного з подружжя або іншої особи, права та інтереси якої цим договором порушені, може бути визнаний недійсним за рішенням суду з підстав, встановлених Цивільним кодексом України.

Тож, якщо є невиконання умов договори, сумніви щодо певних його положень, це все можна оскаржити, зазначивши про це в позовній заяві, та надавши оригінал договору.

Одна зі сторін може звернутися до суду, якщо одна зі сторін щоб даний договір був визнаний судом недійсним, оскільки під час укладання шлюбного договору сторонами не було дотримано положення ч. 5 ст. 93 Сімейного Кодексу України, яке містить застереження, що за шлюбним договором не може передаватися у власність одному із подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації.

Що можна оскаржити в шлюбному договорі?

  1. Наявність підстав шлюбного договору (його частини), зокрема, в чому полягає порушення права чи інтересу.
  2. Чим підтверджуються обставини порушення договору.
  3. Чи були ті обставини відомі під час укладання договору, чи було повідомлено про те нотаріуса.

Читайте також: 

 

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Працюю з договорами, надаю юридичні консультації, маю досвід представництва в судах (місцевих, господарських, апеляційних). Освіта – Львівський національний університет імені Івана Франка.

Recent Posts

  • Новини

Магнітні бурі 24 квітня: чи буде шторм сьогодні

У четвер, 24 квітня, очікується помірна магнітна буря (К-індекс 4), яка може викликати дискомфорт у… Read More

24-04-2025 в 05:41
  • Статті

Безстроково, на п’ять років чи на рік: на який термін дають інвалідність?

З 1 січня 2025 року в Україні скасували МСЕК. Тепер інвалідність встановлюють по-новому – виходячи… Read More

23-04-2025 в 23:03
  • Новини партнерів

Особливості застосування бар’єрної плівки

Однією з основних характеристик бар'єрних плівок, які використовуються для пакування, є їхня низька газопроникність. Read More

23-04-2025 в 22:30
  • Новини

Терор на вулицях: одеситів змушували платити за неіснуючі борги (відео)

В Одесі поліцейські спільно із СБУ викрили злочинну групу, учасники якої вимагали гроші у місцевих… Read More

23-04-2025 в 20:40
  • Новини

Сонце, тепло та легкий туман: якою буде погода в Одесі 24 квітня

Завтра, у четвер, 24 квітня 2025 року, погода в Одесі та Одеській області буде такою… Read More

23-04-2025 в 19:46
  • Статті

Одеські клумби квітня: краса, яка лікує (фоторепортаж)

Після «чергової шахедної» ночі... Отак вийдеш на квітневу одеську вулицю, повернеш на іншу, потім звернеш… Read More

23-04-2025 в 18:46