У перший період великої війни у прикордонній Ренійській громаді офіційно зареєструвалися близько п’яти тисяч переселенців, але фактично їх було більше. Скільки з них залишились у громаді сьогодні, сказати складно: хтось перетнув кордон, хтось переїхав до інших регіонів України.
Переважна більшість переселенців не ставлять собі завдання придбати в Ренійській громаді житло і залишитися тут назавжди. Чому? У кожного – своя ситуація.
— Ми жили в селі за тридцять кілометрів від Миколаєва, — розповідає Вікторія Гончарова. – У нас було все – впорядкований будинок, город. Зараз живемо в Рені – куми надали нам житло безплатно, ми оплачуємо лише комунальні послуги. Останнім часом розглядаємо питання купівлі житлоплощі в Рені, але для цього нам необхідно продати свій будинок, адже іншого капіталу ми не маємо. Спочатку на наш будинок на Миколаївщині були покупці, але ми продавати не хотіли, сподівалися повернутися. А тепер, коли зважилися осісти в Рені та виставили будинок на продаж, не надійшло жодного дзвінка. Ми хотіли б продати свій будинок хоч би за 8-10 тисяч доларів, адже в нього було так багато вкладено. Ціни на житло у Рені різні, від 8 до 70 тисяч доларів. Варіанти дешевше не підходять, оскільки це житло потребує ремонту, що в наш час коштуватиме дорого. Продовжуємо шукати варіанти. І чекати покупців на будинок у Миколаївській області.
Пенсіонерка Антоніна Осінцева приїхала до Рені з сім’єю із Херсона одразу після його деокупації. Залишатися там було дуже небезпечно: агресор, який змушений був відступити під тиском ЗСУ, кидає бомби та снаряди на житлові квартали. Один із цих снарядів 24 листопада 2022 року потрапив у багатоповерховий будинок, де жила Антоніна Іванівна. У свої 80 років жінка лишилася без даху над головою. На щастя, є житлова площа у її дочки.
— Ми не думаємо у Рені нічого купувати, бо у нас немає грошей, – каже Антоніна Осінцева. – Орендуємо житло, сподіваємось на Перемогу – і поїдемо додому. Поки дім доньки живий, хоча вже був двічі поранений.
Як показало опитування гостей Ренійської громади, проведене редакцією газети «Одеське життя» навесні цього року, 37% переселенців вдалося знайти в Рені безкоштовне житло (або оплачують лише комунальні послуги), але дві третини приїжджих змушені платити господарям квартир та будинків орендну плату.
Переселенців – тисячі, а прикладів купівлі житла у Ренійській громаді – одиниці.
Один із таких прикладів – Ігор Яворський, який переїхав із Миколаєва до села Новосільське Ренійської громади. У Миколаєві він працював комерційним директором фірми, яка на партнерських полях займалася виробництвом сільськогосподарської продукції, зокрема овочів. Ігор почав і сам займатися виробництвом овочів, будував великі плани, але війна все зруйнувала. Знайомий із Придунав’я розповів йому, що у селі Новосільське 70% мешканців займаються виробництвом овочів: тут є вода, сюди приїжджають оптові покупці. І оскільки Ігор мав певні заощадження, він вирішив купити в Новосільському будинок і розгорнути бізнес.
— Ігор вирощує не лише овочі, а й баштан – кавуни та дині, — розповідає депутат Ренійської міськради Валерій Бабере. – Він уже зовсім освоївся у нашому селі, ми його вважаємо своїм.
Ще один приклад – родина одеситів, яка купила будинок у селі Котловина.
— Щоправда, ми встигли це зробити ще до початку великої війни, — розповідає Марина Лозанова. – У Котловині живуть наші знайомі, до яких ми іноді приїжджали в гості. Це село, його доброзичливі люди, їхні багаті гагаузькі традиції, унікальна бессарабська кухня та прекрасне озеро Ялпуг нам так сподобалися, що чоловік вирішив купити тут будинок. Тим більше, що житло тут, порівняно з Одесою, втричі дешевше. Ми дуже раді, що купили будинок у Котловині – у селі тихо, не лякають людей бомбардування. До нас часто приїжджають діти, привозять онуків. До Одеси, звісно, часто їздимо, але більше часу живемо у селі та дуже щасливі.
Найдешевший варіант, який нам удалося знайти на ринку житла міста Рені, — це однокімнатна квартира на п’ятому поверсі панельного будинку в житловому мікрорайоні порту: за цю квартиру без ремонту просять сім тисяч доларів. Скажемо одразу, район не популярний, оскільки недалеко порт, який торік постраждав від атак дронів, тож з того часу в оголошеннях про купівлю житла нерідко вказують: «Район порту не пропонувати».
Найдорожчий варіант – дворівнева квартира загальною площею 100 квадратних метрів у центрі міста. За неї просять 90 тисяч доларів – заходь та живи.
За трикімнатну квартиру з ремонтом (київський проект) просять 20 тисяч, за двокімнатну в більш-менш нових будинках – від 15 до 28 тисяч, залежно від стану квартири.
Можна підшукати дешевші варіанти десь на «Черемушках»: за трикімнатну квартиру на 47 квадратних метрів з сарайкою у дворі просять 12,5 тисячі доларів. Двокімнатну тут же на «Черемушках» можна купити за 9,5 тисячі доларів. Як бонус – гараж у дворі «такої собі» якості.
Продаються в Рені й приватні будинки, ціни різні. Якщо це хата без ремонту та не газифікована, то можна стати її власником за 5,5 тисячі доларів. Якщо є зручності у будинку, сауна, літня кухня, проведено газ, воду, впорядковано двір із зонами для відпочинку, майстернями, місцем для машини тощо, і все це в стані «заходь і живи», попросять до 20 тисяч умовних одиниць.
Ціни залежать від розташування будинку, площі земельної ділянки, наявних на ньому фруктових дерев, винограду та багатьох інших обставин.
Варіанти краще шукати у місцевій групі у Вайбері «Нерухомість Рені і району» або на Olx.
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More
Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка невдовзі почнеться будівництво нової дренажної системи. З 23 листопада 2024 року… Read More