Платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот, посилаючись на аналіз відкритих даних НБУ, повідомила, за підсумками 2022 року заборгованість українців перед мікрофінансовими організаціями скоротилась на рекордні 5 млрд гривень. Це хороший показник, зважаючи на складність минулого року, високу інфляцію та збідніння населення країни.
МФО видали втричі менше кредитів, ніж у 2021 році
Окрім того, що українці справно сплачували мікрокредити в умовах війни, експерти онлайн-порталу deshevshe.net.ua також відмічають, що у 2022 році вони стали менше користуватись подібним джерелом коштів. Зокрема, менше шукали та активували в популярному МФО Creditkasa промокод, який дозволяє збільшити суму доступного кредиту, отримати знижку на перший кредит або дисконт на відсоткову ставку.
Якщо на початку 2022 року загальна заборгованість українців по мікрокредитах становила 13,1 млрд грн, то вже на початку 2023 року сума зменшилась до 8,05 млрд грн. Найбільшу частку боргів (3,4 млрд грн, або 67%) позичальники сплатили в другому півріччі.
По виданих за рік мікрокредитах статистика наступна:
- загальна сума договорів – 23,9 млрд грн (втричі менше, ніж за підсумками 2021 року);
- укладено 5,3 млн кредитних договорів, тобто щомісячно приблизно по 500 тисяч, тоді як у 2021 році кожного місяця МФО підписували понад 1,1 млн кредитних договорів;
- середня сума кредиту – 4 439 грн (на 3% менше, ніж у 2021 році);
- третина фінансових компаній (221 з 690) закінчили 2022 рік зі збитками у розмірі 3,16 млрд грн.
Якщо прослідкувати статистику застосування промокодів Creditkasa, можна побачити, що наприкінці року ситуація на ринку мікрокредитування трохи покращилась. Кількість мікропозик в останньому кварталі збільшилась приблизно на 30% в порівняні з попереднім кварталом. А ось такі МФО як «Манівео», «ДІУ» та «Вольтер Капітал» закінчили 2022 рік зі збитками.
До речі, нещодавно представники Національного банку України заявили, що регулятор готує суттєві зміни на ринку мікрофінансового кредитування, мета яких – забезпечення прозорої структури власності ринку небанківських фінустанов та страхових компаній. Мова йде, по-перше, про встановлення максимального розміру реальної денної процентної ставки — не більше 0,8% на день (зараз в середньому 3,5%). По-друге, НБУ бажає самостійно встановлювати мінімальні вимоги до процесу перевірки кредитоспроможності позичальника з боку фінансових компаній.