З давнини рушник служив захистом оселі і людини. Ще задовго до народження дитини матері ткали білосніжне полотно, майстерно мережили його візерунками, щоб рушник «Щаслива доля» оберігав нащадків впродовж усього життя.
Рушники-обереги також вішали над дверима, над вікнами, щоб ніяке зло не проникло до хати. Обрамляли ікони, прикрашали стіни, накривали діжу з тістом, подавали гостям хліб-сіль.
— Український рушник — символ злагоди, щасливої долі, надії та захисту від злих сил. З рушників озивається мудрість наших пращурів, їхні знання про світ зовнішній і внутрішній, про душу людську, про космос, буття, — повідав заслужений працівник освіти України вчитель історії Любашівського опорного закладу загальної середньої освіти Валерій Бондаренко. — Чудодійна сила рушника — в його візерунках і символах, її можна порівняти з піснею, витканою чи вишитою на полотні.
З молоду педагог-етнограф збирає ужиткові речі селян. Його колекція старожитностей стала основою для відкриття у Любашівці етнографічного музею «Оберіг». Одна з кімнат вщерть заповнена рушниками: весільними, обрядовими, побутовими. Зі стін, заповнених полотнами від стелі до підлоги, ллється, переливаючись різними барвами, світло від цієї рукотворної краси. Деяким зразкам народної творчості — понад два століття!
Якщо скласти докупи лише вишиту частину рушників, то протяжність візерункової стежини між минулим та сучасним становитиме понад 200 метрів!
У Троїцькому будинку народної творчості імені Ростислава Палецького бібліотекарка Олена Яценко демонструє понад двісті українських рушників та вигаптуваних нитками картин вишивальниць з багатьох куточків півночі Одещини та сусідніх областей. Частину своїх скарбів жінці вдалося врятувати від знищення — багато селян безцінні полотна або просто викидали, або використовували як ганчір’я.
Чимало сил доклала бібліотекарка, щоб вручну відіпрати від вікового бруду й випрасувати життєдайне полотно, щоб візерунки знов засяяли усіма барвами.
— Сільські жінки — берегині глибокої традиції та вікової мудрості — закарбували на льняному полотні ключі до розуміння того, за якими законами Творець збудував цей Світ і яким шляхом потрібно рухатися людині по життю, — поділилася думками Олена Яценко. — Численні відвідувачі нашого музею часто намагаються доторкнутись до «живого» полотна з його магічними та загадковими криптограмами.
Причорноморський рушник об’єднав у собі східноподільський, молдовський та румунський способи декорування. Часто використовувались мотиви церковної корони, хреста, двоголового орла тощо.
Сьогодні в області єдиним фундаментальним етнографічним дослідженням історії українського рушника є книга «Українська вишивка. Північно-Західне Причорномор’я», надрукована 2018-го. Вона містить каталог вишитих старожитностей Одещини, опис семантики вишиваних образів — мотивів, орнаментів, композицій, а також відомості про сучасних майстрів вишивального мистецтва.
— Зараз особливий час. Ми звертаємося до джерел народної творчості, до народних традицій. І радісно усвідомлювати, що вони сьогодні оновлюються, оживають, і, мабуть, що більше ми будемо їх знати, то радіснішим буде наше життя, — зазначив уродженець Любашівщини, одеський меценат, один з ініціаторів цього мистецького проекту Валерій Устянський, за сприяння якого також побачила світ книга «Українське весілля».
Той мамин з оберегами рушник,
та мамина сорочка-берегиня
на всіх шляхах, кривавих та страшних,
нас сотні раз хрестами осінила.
Читайте також:
Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка невдовзі почнеться будівництво нової дренажної системи. З 23 листопада 2024 року… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More