Статті

Після фронту – нове життя: одеський психолог радить, як будувати стосунки з ветераном

Антуан де Сент-Екзюпері сказав: «Очікування – це мистецтво сподіватися». На четвертий рік повномасштабної війни цим мистецтвом оволоділи тисячі українських сімей, які потребують підтримки, інформування та участі як з боку громадських об'єднань, так і держави. Військові, які повернулися з фронту, повинні мати можливість отримати кваліфіковану психологічну допомогу, проте основним притулком від «іншого» світу та місцем відновлення життєвих ресурсів, як і раніше, залишається сім'я.

Історія героя: як ламає війна

Віталій пішов на фронт добровольцем у 2023 році. Спочатку просто солдатом, далі закінчив курси і працював з дронами поблизу Вовчанська. За рік взяв відпустку на 10 днів, щоб навідати дружину, батьків, сестру. Але саме тоді дізнався, що батько, якого мобілізували, не повернувся з завдання і вважається безвісти зниклим. Нервовий зрив дав про себе знати – у Віталія відмовили обидві ноги.

Півроку хлопець ні з ким не спілкувався, взагалі. І лише потім потроху почав повертатися до життя. Психологи, реабілітація, підтримка рідних – і ось вже за кілька місяців наш герой самостійно встав з крісла колісного на милиці. 

Сім’я у відновленні ветерана: разом вчитися жити по-новому

Саме сім’я як безпечний, підтримуючий та розуміючий простір грає ключову роль у процесі психологічного зцілення воїна й значною мірою визначає тривалість і успішність адаптації в соціумі, пояснює практикуючий гештальт-психолог Ірина Ємельянова.

– Коли довгоочікувана зустріч нарешті відбудеться і ваш батько, наречений, чоловік чи брат міцно обіймуть вас, вам, як би парадоксально це не звучало, потрібно буде знову впізнати одне одного і разом вчитися жити по-новому. Все буде інакше: комунікація, домовленості, розподіл відповідальності, процеси планування та відновлення ролей у сім’ї, які були зміщені в той період часу, коли один із членів сім’ї служив в армії.

Ірина Ємельянова, психологиня

З якими труднощами стикаються ветерани

Людина, яка ще вчора тримала зброю в руках і оберігала своїх побратимів від безлічі небезпек, може відчувати розгубленість і спустошеність після повернення додому, тому що змушена стикатися з труднощами психологічного характеру, такими як:

  • втрата соціального та професійного статусу, коли повернутися на колишню роботу неможливо з низки причин;
  • руйнація відносин – на жаль, один із частих запитів на прийомі у психолога звучить саме так: «Тепер я один/одна. Мій партнер вибрав інше життя та іншу людину»;
  • світогляд також змінюється, до того ж військовий виявляє, що люди, які не були на фронті, бачать світ іншим – і тоді доводиться шукати шляхи знайомства й розуміння реальності співрозмовника;
  • організація побуту, на яку у повсякденні люди не звертають уваги, може викликати велику тривогу і невпевненість. За час тривалої служби виникають нові звички, які після повернення додому стають зайвими.

– Початковий етап проживання адаптаційного процесу в післявоєнному відновленні може відчуватися як найгостріший і непереборніший, провідне почуття в моменті – безвихідь та безсилля. І тоді присутність рідної та залученої людини поряд, її участь, увага, чуйність, стануть місцем сили та опори для ветерана. Так він знатиме – він не один, він важливий і прийнятий із його непростим, новим, зазвичай травматичним, досвідом, – каже психологиня. 

Практичні поради для сім’ї: як допомогти тому, хто повернувся з війни

Насамперед кожна сім’я спиратиметься на свій унікальний бекграунд, на історію відносин, які сформувалися до моменту відправки на службу і в її процесі.

– Минуле може бути як джерелом енергії, так і емоційною пасткою – результат завжди залежить від того, як саме члени сім’ї вибудовуватимуть нові спокійні та гармонійні стосунки з близькою людиною, – підкреслює Ірина Ємельянова. – Це вимагатиме від вас багато зусиль, уваги, енергії, нових навичок та знань.

Ось кілька практичних рекомендацій, які допоможуть вам зорієнтуватися та зрозуміти, з чого почати та як діяти. 

  1. Звертайтеся за професійною психоедукацією. Членам сім’ї важливо знати та розуміти особливості психологічного стану ветерана. Тут йдеться про розуміння саме актуального відчуття свого «я», а не того досвіду травм та переживань, з якими ветерану довелося зіткнутися в умовах бойових дій. Так поступово, крок за кроком, він зможе прийти у «тут і зараз», простягніть йому руку, будьте поруч.
  2. Одним із значних і болючих викликів для сім’ї може стати відтворення комунікації в сім’ї. Важливо пам’ятати, що ви вже ніколи не будете такими, як раніше. Дайте собі час для зближення, процес прийняття потребує терпіння.
  3. Для відновлення контакту корисні спільні прогулянки, спокійні розмови на різні теми і, крім того, ходьба знижує рівень гормону стресу та благотворно впливає на організм.
  4. Навчіться не перебивати вашого воїна, навіть якщо він знову і знову розповідає вам ту саму історію. Йому необхідно проговорювати свої емоції, і цей спосіб допоможе знизити інтенсивність переживань. Але не вмовляйте ветерана розповідати вам про те, через що він пройшов. Переказ психотравмуючого досвіду може активувати травму та погіршити стан.
  5. Хвилювання можуть викликати питання, пов’язані зі спілкуванням з дорослими фізично, емоційно, ментально та соціально дітьми.

Як налагодити стосунки ветерана та його дітей

Неважко зрозуміти почуття батька, що повернувся, і його бажання насолоджуватися спілкуванням із сином або донькою без перешкод, проте реальність не завжди виправдовує очікування. Ветеран може несподівано для себе зустрітися як з безпосередньою дитячою ніжністю, так і з агресією, недовірою та замкнутістю, особливо якщо ми говоримо про підлітків.

– Діти теж відчувають стрес, і його інтенсивність часом зашкалює, проте психіка не завжди здатна обробити його та впоратися з нестерпними переживаннями, оскільки у дітей недостатньо досвіду та навичок для самостійної стабілізації. Пам’ятайте про це і не вимагайте від дитини старанної, зручної, та приємної для вас поведінки. Дієвим рішенням у цій ситуації стануть у певній мірі стримані очікування та врівноваженість, оскільки здатність дітей до адаптації зазвичай на високому рівні, і вони якимось чином вже пристосувалися бути лише з одним із батьків і побудували з ним свій стиль взаємодії. Тепер їм доведеться знову звикнути до того, що тато чи мама знову поруч. Будьте поруч, говоріть про те, як сильно ви скучили, і про те, як ви їх любите. Це допоможе відновити довіру та близькість, втрачені за час служби, – радить психологиня.

Терапія ніжністю, любов’ю, прийняттям та підтримкою у поєднанні з професійною психологічною допомогою дає надихаючі результати, коли через проживання почуттів, відродження та оновлення відносин ветеран повертається в життя.

Читайте також:

Share
Олена Кудряшова

Авторка видання "Одеське життя". Журналістка з майже 25-річним досвідом. Працювала на ICTV, у газетах і військовому телебаченні, має досвід підводних зйомок, прямих ефірів і викладання журналістики. Членкиня Національної спілки журналістів України (НСЖУ).

Recent Posts

  • Новини

В Одесі двічі за вечір горіли житлові будинки – врятовано людей та домашніх вихованців (фото)

Увечері п'ятниці в Одесі та Одеському районі двічі гасили великі пожежі у житлових будинках. Крім… Read More

26-07-2025 в 09:59
  • Новини

В Одесі знову повіяв «деколонізаційний вітер» – прибрали Пушкіна (фото)

У п'ятницю, 25 липня, соцмережі повідомили, що у центрі Одеси активісти успішно ліквідували ще одного… Read More

26-07-2025 в 08:33
  • Новини

Морська вода біля берегів Одеси ідеальна для купання: її температура сьогодні, 26 липня

Сьогодні, у суботу, 26 липня 2025 року, в Одесі та Одеській області утримається спекотна погода,… Read More

26-07-2025 в 07:27
  • Positive News

Одеський гумор: новий спосіб життя та як в 17 років

Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More

26-07-2025 в 06:11
  • Новини

Як магнітна буря вплине на ваш день 26 липня – прогноз

Сьогодні, 26 липня, серйозних магнітних бур не прогнозується. Геомагнітне поле залишатиметься спокійним, а можливі коливання… Read More

26-07-2025 в 05:41
  • Новини

Погода в Одесі 26 липня: чи спаде спека

За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у суботу, 26 липня 2025 року, в… Read More

25-07-2025 в 23:05