Міжнародний кримінальний суд у Гаазі визнав Володимира Путіна злочинцем. І вже видав ордер на його арешт. Що це означає і які шанси кремлівського диктатора опинитися на лаві підсудних, з'ясовувала «Одеське життя».
Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт не тільки Путіна, а й дитячого омбудсмена Марії Львової-Бєлової. Їх звинувачують у незаконній депортації дітей із окупованих територій України на територію Російської Федерації.
Суд стверджує, що злочини відбувалися, як мінімум, з 24 лютого 2022 року. На сьогодні відомо про депортацію понад 16 000 дітей із Донецької, Луганської, Харківської та Херсонської областей. Але реальна цифра може бути значно вищою. І йдеться не лише про дітей-сиріт. Серед дітей, які вивезені з України, — ті, у кого росіяни батьків убили. Багатьох — відібрали у рідних під час так званої «фільтрації».
Читайте також: Викрадач українських дітей: перші шпальти світової преси про ордер на арешт путіна
І надалі стаття, за якою звинувачують Путіна, може бути розширена до звинувачення в геноциді — найтяжчому злочині у світі.
З метою безпеки потерпілих, розслідування ордерів засекречені. Водночас інформацію про їх видачу МКС вирішив зробити публічною – щоб запобігти новим злочинам.
Тепер російський диктатор має офіційний статус підозрюваного. І поза РФ його можуть заарештувати і передати до Гаазького суду. Імунітет глав держав, урядів, міністрів закордонних справ на питання військових злочинів, які розслідує МКС, не поширюється.
Але, на жаль, кремлівського диктатора не зможуть затримати у всіх країнах світу. Рішення Міжнародного кримінального суду є обов’язковим для виконання лише в тих державах, які ратифікували Римський статут — міжнародний договір, який заснував МКС. До них відносяться: майже вся Європа, Канада, Мексика, країни Південної Америки та більшість африканських країн. Теоретично Путіна можуть затримати та доставити до Гааги у 123 державах світу. Відкритими для нього залишаються Білорусь, Туреччина, Китай, Іран, майже всі країни Близького Сходу, південної та південно-східної Азії. Не є учасником МКС та Сполучених штатів. Тому Путін, якщо буде потрібно, зможе вирушити туди без загрози арешту за ордером Гаазького суду.
У РФ рішення Міжнародного кримінального суду викликало істерику.
Офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що ордер на арешт Путіна з правової точки зору не має значення.
— Росія не є учасником Римського статуту Міжнародного кримінального суду і зобов’язань щодо нього не несе. З цим органом Росія не співпрацює, а можливі «рецепти» на арешт, що виходять із Міжнародного суду, будуть для нас юридично нікчемні, — зазначила вона.
Дитячий омбудсмен Марія Львова-Бєлова назвала рішення МКС «оцінкою допомоги дітям, яких не залишають у зоні бойових дій».
А члени Ради Федерації РФ вже пропонують видати «ордери на арешт» всіх суддів МКС. Крім того, вони наголошують, що юрисдикцію цього суду не визнає не лише Росія, а й низка інших країн-членів Ради безпеки ООН.
Ордер на арешт Путіна діятиме до кінця його життя, заявив прокурор МКС Карім Хан. Водночас заочного провадження у Гаазькому суді не існує. Для того, щоб вина кремлівського диктатора була доведена юридично, його мають видати до Гааги. А це не так просто.
Путін — четвертий з чинних президентів, яким МКС видав ордер на арешт.
У 2003 році президент Ліберії Чарльз Тейлор був звинувачений у військових злочинах і злочинах проти людяності під час громадянської війни в сусідній Сьєрра-Леоне в 1991-2002 роках. Щоправда, до Гааги він потрапив лише 2006-го. На той час Тейлор втратив владу і ховався в Нігерії. У результаті судовий процес тривав шість років. Екс-президента Ліберії засуджено до 50 років позбавлення волі і поміщено у в’язницю у Великій Британії.
Читайте також: В електричках з’явилося оголошення в одеському стилі про розшук путіна (фотофакт)
А ось президента Судану Омара аль-Башира Гаазі не видають. Хоча ордер на його арешт за звинуваченням у геноциді МКС видав ще 2008 року. Проте аль-Башир упродовж 11 років залишався главою держави і навіть час від часу їздив за кордон. Після його повалення 2019-го — перебуває у суданській в’язниці.
У червні 2011 року було видано ордер на арешт лівійського лідера Муаммара Каддафі. У той час у країні йшла громадянська війна між його прихильниками та опозицією. Каддафі не потрапив на лаву підсудних — у жовтні 2011-го був спійманий і страчений повстанцями.
Отже, видача ордера на арешт Путіна — лише перший крок на шляху до відплати кремлівському диктатору. Водночас – це історичне рішення для України та всієї системи міжнародного права.
— Світові лідери тричі подумають, перш ніж потиснути йому руку або сісти з ним за стіл переговорів, — зазначає Генеральний прокурор України Андрій Костін.
Читайте також: Путін — викрадач дітей: світова преса про ордер на арешт диктатора (частина 2)
В Одеській міськраді ухвалили рішення, яке обмежує повноваження райадміністрацій щодо погодження нових залізних гаражів. Тепер… Read More
Міський голова Одеси Геннадій Труханов отримав подяку від командування Третьої окремої штурмової бригади. Відзнаку вручили… Read More
Напевно, більшість людей люблять бути душею компанії. Є різні способи привернути до себе увагу і… Read More
Албанці, як і представники інших народів Нижнього Придунав'я, переживали різні часи. Були й ситі роки,… Read More
У місті Вилкове Ізмаїльського району під час громадських слухань зі стратегічної екологічної оцінки сталося надзвичайне… Read More
Вибір між орендою та розстрочкою житла — поширене питання серед тих, хто прагне жити в… Read More