Статті

Олексій Богатський: 94 роки з народження одеського хіміка та творця популярного транквілізатора

Одеса — місто не лише художників та музикантів, а й вчених. 25 серпня виповнюється 94 роки від дня народження видатного хіміка-органіка, професора Олексія Богатського. Його ім'я має Фізико-хімічний інститут Академії наук України, який знаходиться в Одесі.

Народився Олексій Богатський у 1929 році, у родині професора Одеського університету. Його батько та мати були хіміками, і Богатський продовжив сімейну традицію. Він закінчив 57 школу, а потім хімічний факультет Одеського університету, показавши під час навчання відмінні наукові здібності. Талановитого студента запросили до аспірантури та залишили працювати на кафедрі. Вже у 25 років Богатський захистив дисертацію та отримав перший науковий ступінь кандидата хімічних наук.

1968 року Богатський отримав звання професора, а 1970-го став ректором університету, але продовжував читати лекції студентам до кінця життя. Багатський керував лабораторією та досвідченим заводом Інституту загальної та неорганічної хімії Академії наук в Одесі та Південним науковим центром. У 1977 році Багатський став засновником та директором Фізико-хімічного інституту Академії наук.

За його участю проходили багато наукових досліджень, які пізніше втілилися у розробку нових лікарських препаратів. Зокрема, Богатський займався хімією фізіологічно активних речовин, розробкою нейротропних, імунотропних та противірусних препаратів. Саме під керівництвом Богатського створили перший вітчизняний транквілізатор «Феназепам».

Олексій Богатський помер 19 грудня 1983 року, але учні продовжили його розробку. На їх основі було створено селективний анксіолітик «Гідазепам», противірусний препарат «Аміксин» та перший вітчизняний діагностичний препарат для магнітно-резонансної томографії «Лантавіст».

Джерела: odessa-memory.info, Вікіпедія, lib.onu.edu.ua

Читайте також:

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Деколонізація в дії: в Одесі прибирають залишки радянського минулого (фото)

В Одесі набирає обертів процес деколонізації, Невідомі демонтували дошку моряку-підводникові Олександру Маринеско на вулиці Пастера,… Read More

20-05-2025 в 14:28
  • Новини

Відродження після трагедії: дев’ятиповерхівку в Сергіївці відновили

У Сергіївці завершено відновлення житлової дев'ятиповерхівки, яка була зруйнована російською ракетою 1 липня 2022 року.… Read More

20-05-2025 в 13:34
  • Статті

Безкоштовні уроки англійської, виставки та кіно: добірка цікавих подій в Одесі 20 – 22 травня

Ви вже бачили новину: American House Odesa знову працює та запрошує на цікаві події, які… Read More

20-05-2025 в 12:29
  • Новини

Котики знайшлися: директор Одеського зоопарку розповів про постраждалих від прильоту тварин

Директор Одеського зоопарку Ігор Бєляков повідомив, що зниклих після «прильоту» до його будинку котиків вдалося… Read More

20-05-2025 в 11:26
  • Новини

Новий маршрут з’єднає Білгород-Дністровський порт з ЄС

Білгород-Дністровський порт до кінця 2025 року планує почати транзит вантажів з Азії до країн Європейського… Read More

20-05-2025 в 10:33
  • Новини

Війна, день 1182: над Україною за ніч знешкодили 93 ворожі дрони

У вівторок, 20 травня 2025 року, розпочалася 1182-га доба з початку широкомасштабної збройної агресії Російської… Read More

20-05-2025 в 09:32