Статті

Олексій Богатський: 94 роки з народження одеського хіміка та творця популярного транквілізатора

Одеса — місто не лише художників та музикантів, а й вчених. 25 серпня виповнюється 94 роки від дня народження видатного хіміка-органіка, професора Олексія Богатського. Його ім'я має Фізико-хімічний інститут Академії наук України, який знаходиться в Одесі.

Народився Олексій Богатський у 1929 році, у родині професора Одеського університету. Його батько та мати були хіміками, і Богатський продовжив сімейну традицію. Він закінчив 57 школу, а потім хімічний факультет Одеського університету, показавши під час навчання відмінні наукові здібності. Талановитого студента запросили до аспірантури та залишили працювати на кафедрі. Вже у 25 років Богатський захистив дисертацію та отримав перший науковий ступінь кандидата хімічних наук.

1968 року Богатський отримав звання професора, а 1970-го став ректором університету, але продовжував читати лекції студентам до кінця життя. Багатський керував лабораторією та досвідченим заводом Інституту загальної та неорганічної хімії Академії наук в Одесі та Південним науковим центром. У 1977 році Багатський став засновником та директором Фізико-хімічного інституту Академії наук.

За його участю проходили багато наукових досліджень, які пізніше втілилися у розробку нових лікарських препаратів. Зокрема, Богатський займався хімією фізіологічно активних речовин, розробкою нейротропних, імунотропних та противірусних препаратів. Саме під керівництвом Богатського створили перший вітчизняний транквілізатор «Феназепам».

Олексій Богатський помер 19 грудня 1983 року, але учні продовжили його розробку. На їх основі було створено селективний анксіолітик «Гідазепам», противірусний препарат «Аміксин» та перший вітчизняний діагностичний препарат для магнітно-резонансної томографії «Лантавіст».

Джерела: odessa-memory.info, Вікіпедія, lib.onu.edu.ua

Читайте також:

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Одеський шпиталь для ветеранів реконструюватиме компанія, яку вже ловили на махінаціях

ТОВ «Консалтинг-Буд» стане виконавцем реконструкції частини будівлі Одеського шпиталю для ветеранів на Фонтанській дорозі. Вартість… Read More

05-07-2025 в 08:32
  • Новини

Ветеранів з Одеси звільнили від податків на житлову нерухомість: подробиці

Одеська міськрада ухвалила рішення, що звільняє учасників бойових дій і родини загиблих захисників від сплати… Read More

05-07-2025 в 07:33
  • Positive News

Одеський гумор: базарні голуби та яйця від котів

Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More

05-07-2025 в 06:11
  • Новини

Тихий космос: прогноз магнітних бур на 5 липня

У суботу, 5 липня 2025 року, істотних магнітних бур на Землі не очікується. День обіцяє… Read More

05-07-2025 в 05:43
  • Новини партнерів

Де замовити смачну піцу в Одесі: огляд кращих доставок міста

Піца давно стала не просто улюбленою стравою мільйонів, а справжнім символом затишку, відпочинку та смачного… Read More

04-07-2025 в 23:52
  • Новини партнерів

Як підвищити ціну на свої послуги лешмейкера і не втратити клієнтів?

Правильне підвищення цін залучає платоспроможних клієнтів та підвищує прибутковість бізнесу. Головне — діяти стратегічно. Read More

04-07-2025 в 23:01