Новини Одеси та Одеської області

Одесою у пошуках бензину

Одесою у пошуках бензину

Через бойові дії дефіцит палива став мало не критичним. На заправках вишиковуються величезні черги, а на багатьох АЗС бензину просто немає. Як заправитися в Одесі, з’ясовувало «Одеське життя».

Причини дефіциту та європейські перспективи

Різка нестача пального в країні настала після руйнування рашистами Кременчуцького нафтопереробного заводу — найбільшого в Україні. Відновити роботу, вважають фахівці, підприємство не зможе як мінімум до кінця року. До того ж агресор завдав безліч ракетних ударів по українських нафтових базах.

Водночас близько 80% пального Україна експортує. Раніше – з Білорусі та Росії. А частина палива доставлялася морем.

Наразі єдиний варіант постачання до України пального — його постачання з Євросоюзу. І зараз, запевняють в Одеській обласній військовій адміністрації, вирішується питання імпорту палива з Європи через Молдову та Румунію. А це не так просто через складні маршрути постачання, необхідність використання різних видів транспорту. Тому варто готуватись до того, що в Україні ціни на бензин встановляться на рівні європейських. А на сьогоднішній день у найближчих країнах-сусідах — Польщі, Словаччині, Румунії — літр пального коштує близько 44-49 гривень.

дефицит топлива на заправках
дефицит топлива на заправках
дефицит топлива на заправках
дефицит топлива на заправках
дефицит топлива на заправках
дефицит топлива на заправках
дефицит топлива на заправках

Як важливо бути лояльним

Сьогодні насамперед бензином забеспечують ЗСУ, ДМСЛ та транспорт критичної інфраструктури.

А власники авто опинилися у патовій ситуації. Значна частина заправок через відсутність палива порожня. А якщо АЗС працює – продаж пального там обмежений.

Часто відпускають паливо, принаймні офіційно, лише за наявності у клієнта карти лояльності. Оформити її можна, встановивши мобільний додаток мережі.

Так, у мережі АЗС ОККО офіційний ліміт заправки одного авто бензином та дизельним паливом – від 15 до 30 літрів. А заправитися наступного разу можна буде не раніше як за три години. На автогаз обмежень немає.

На АЗС мережі WOG для приватних клієнтів запроваджено обмеження до 20 літрів на добу.

На заправках мережі “БРСМ-Нафта” за наявності палива заправляють по 20 літрів за раз, але забороняють набирати бензин у каністри.

дефицит топлива на заправках
дефицит топлива на заправках
дефицит топлива на заправках
дефицит топлива на заправках

Спробуй заправитись

Але знайти паливо на заправках – великий успіх.

— Не могла заправитися три дні — чи то величезні черги, чи то немає бензину, — розповідає одеситка Вікторія. — На заправці WOG у районі «Альтаїру» півтори години у черзі простояла. Сказали, що пройшла дуже швидко. Адже ще спецтранспорт без черги під’їжджає. Озирнулася — «хвіст» за мною на дві трамвайні зупинки.

А ось Віталію не пощастило — за два дні ні по карті, ні навіть за готівку бензин не зміг знайти на жодній заправці.

— Виїжджав о шостій годині ранку — шукав до сьомої вечора, — ділиться водій. — Внаслідок цього — довелося по знайомству незаконним шляхом уночі заправлятися. А потім просто водій, з яким ми разом на фірмі працюємо, 10 літрів позичив.

дефицит топлива на заправках

У пошуках інформації

Найнеприємніше в ситуації з бензином — це відсутність перевіреної інформації про наявність палива. І доводиться водіям навмання об’їжджати півміста в пошуках заправки, а потім ще в черзі годинами стояти.

— Був день, коли, виїхавши з дому о 5.30 та розпочавши пошуки з 4-ї станції Люстдорфської дороги, заправитися змогла лише біля Пересипського мосту, відстоявши близько години у черзі, — розповідає одеситка Юлія. — На той момент я користувалася онлайн-картою українських АЗС, але вона виявилася не інформативною, дані щодо працюючих заправок та наявності на них палива застарілими. Зараз я користуюсь декількома групами в соцмережах, де водії в реальному часі діляться інформацією, де яке паливо, за якою ціною і в якому обсязі наливають. Так хоча б не витрачається час на пошук тієї черги, відстоявши яку можна все-таки заправитися.

Ще один спосіб заощадити час і нерви в пошуках бензину – встановити на телефон програми мереж АЗС.

– Завантажив у телефон мобільний додаток ОККО, – розповів водій Сергій. — Там з’являється інформація щодо наявності палива на заправках. Купую за передоплатою бензин та соляру заздалегідь, а потім заправляюся. Причому виїжджаю раніше. Багато компаній, виставивши нулі на стелах, продають бензин безналом або паливними талонами. І протягом дня все паливо, куплене в такий спосіб, розбирають.

 

Про «чарівні» слова та «секретні» чеки

Загалом оголошенням на стелах довіряти не варто. А якщо необхідно заправитися, діляться водії, спробуйте використовувати «чарівні» слова «готівкою і без чека».

Вимовивши «пароль», можна заправитися без обмежень — щоправда, нерідко за ціною гривень на 10-15 вище за встановлений тариф. Загалом, «кому війна, а кому мати рідна».

А якщо чеки і друкують, вважає одесит Ігор, то, зважаючи на все, виключно для того, щоб перед податковою звітувати. Так, на заправці БРСМ на Хімічній за бензин здерли 52,99 гривні за літр. А коли вимагає показати чек, пробитий по касі тариф виявився 44,74 гривні за літр.

обман на заправке

Схожі схеми працюють на деяких інших популярних заправках, діляться водії.

І знову черга

Але все ж таки одесити не залишають надії придбати пальне за встановленим тарифом. І тому вишиковуються у багатогодинні черги за талонами на бензин за фіксованою ціною на АЗС «Укрнафта» біля офісу на Романа Кармена, 21.

Прийомний годинник тут – з 9.00 до 18.00. Але на день проходять лише 30 клієнтів. Тому для того, щоб зайняти чергу, деякі приїжджають до офісу о 4.00 ранку. І до 11.00 до списку черговиків можна було записатися 94-го.

Нерідко найстійкіші залишаються чергувати біля офісу на ніч. Адже наступного ранку складений напередодні список може зникнути.

12 травня тут можна було купити талони на 10, 15 чи 20 літрів. В наявності А92 по 41 гривні за літр і дизельне паливо по 46 гривень. Талони безстрокові, дійсні до моменту отримання палива на АЗС.

Стоять у загальній черзі та власники паливних карток «Укрнафти» для заправки в мережі АВІАС. Клієнти мають переказати на карту гроші. А в офісі нарахують кількість літрів, яку зможуть отримати на заправках.

дефицит топлива на заправках

Вести із заправок та обіцянки Мінекономіки

Загалом хочеш заправитися — копи талони і не втомлюйся відслідковувати необхідну інформацію. 14 травня, наприклад, на заправці WOG в Альтаїра нам повідомили, що на АЗС мережі завезуть дев’ять бензовозів палива. Щоправда, на їхню заправну станцію пальне не надійде — минулого разу давали. А ось біля АЗС на Фонтанській дорозі справді можна було спостерігати значну чергу. Все паливо тут продавали по 40 гривень за літр і начебто лише за наявності паливної картки. «Хвости» на кілька кварталів витягнулися біля АЗС MOTTO та ОККО на Краснова. На заправці АВІАС ажіотажу не спостерігалося, хоча тут по талонах відпускали А95 та дизпаливо.

У цей час у Мінекономіки запевняють, що через два тижні проблема дефіциту пального в Україні стане менш гострою. Вже укладено договір про збільшення транзиту палива через Польщу до 250 тисяч тонн на місяць. Митне оформлення пального на кордоні має відбуватися без черги. До того ж, обіцяють чиновники, що різкого подорожчання палива не буде — держрегулювання цін, що діє, скасовувати не збираються.

Ну а поки що ранок для багатьох одеситів-автовласників починається з пошуків бензину. А деякі з метою економії стали користуватися громадським транспортом.

Скасують автобуси

Дефіцит пального вже позначився на міжобласних перевезеннях.

Через нестачу палива скорочено кількість рейсів маршруту №70 «Чорноморськ — Одеса». На цьому напрямку зараз курсують лише три автобуси.

Тимчасово припинили роботу маршрути:

  • №3 «Петродолинський – Овідіополь»;
  • №6 «Чорноморськ – Аккаржа» (через село Молодіжне);
  • №7 “Чорноморськ – Аккаржа”;
  • №18 “Чорноморськ – Овідіополь”.

 

Паливо на онлайн-карті Одеси

Перевірити наявність палива на заправках Одеси можна на онлайн-карті. З її допомогою можна дізнатися, чи є паливо на АЗС мереж WOG, OKKO та Socar. Щоб скористатися сервісом, треба перейти за посиланням:

https://misto.lun.ua/help?ls=wog,okko,socar#11.04/46.4382/30.6776

Для перегляду слід натиснути кнопку «Що зараз працює» і переглянути список до категорії «Автомобілі». Потім треба вибрати компанію. При натисканні на іконку виводиться докладніша інформація про заправку: адресу, додаткові послуги, графік роботи, доступні види палива та умови покупки (талони, платіжні картки, обмеження).

Фото Бориса Яворського

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції