21 березня (9 березня за старим стилем) виповнюється 129 років від дня народження одесита, музиканта й актора Леоніда Утьосова. Він створив перший професійний джазовий колектив у країні, першим з естрадних артистів здобув звання народного, першим став виконувати зі сцени твори Бабеля, Багрицького і Зощенка.
Справжнє ім’я та прізвище Леоніда Утьосова — Лазар Вайсбейн. У всіх довідниках днем народження Утьосова називали 9 (21) березня 1895 року, а сам артист відзначав день своєї появи на світ 22 березня. На запитання цікавих він незмінно відповідав: «Енциклопедія вважає, що 21-го. Вона енциклопедія і їй видніше». Утім, таємниці в цьому ніякої не було: запис у метричній книзі одеського рабина свідчив, що 10 березня (за новим стилем 22-го) 1895 року в сімействі Вайсбейнів народився син Лазар.
У дитинстві Леонід Утьосов не вирізнявся слухняністю, його навіть вигнали з комерційного училища Файга, звідки не відраховували найвідчайдушніших хуліганів. Але проступок юного Леді Вайсбейна не зміг би пробачити навіть найпоблажливіший вихователь: на знак помсти за якесь зауваження хлопчак вимазав костюм учителя крейдою і чорнилом.
У дитинстві Утьосов навчався грати на скрипці, але водночас мріяв про героїчні професії пожежника і моряка. Уже в 15-річному віці Утьосов грав у бродячому оркестрі та виступав як гімнаст і клоун у пересувному цирку Івана Бороданова. А коли одеський артист Юхим Скавронський запросив Утьосова у свою мініатюру «У розбитого дзеркала», він поставив йому одну умову: «Ніяких Вайсбейнів!».
Довелося вигадувати собі псевдонім, який, як вважав артист-початківець, мав бути унікальним і неймовірно красивим. Утьосов пішов до моря і став вигадувати різні прізвища, але їх уже хтось носив. І тут погляд майбутньої знаменитості впав на скелю, що нависла над морем. Перебравши кілька варіантів цього слова, Леонід Йосипович зупинився на прізвищі Утьосов, і псевдонім виявився дуже вдалим. Дуже скоро молодий артист переміг на конкурсі куплетистів у Гомелі, а потім створив власний оркестр, з яким грав у саду «Ермітаж».
Раніше ми розповідали про одеський Музей Утьосова. У музеї є різні «цапки-пецки» і телефон, що співає.
Коли Леонід Утьосов потрапив до Франції і почув американський джаз-оркестр Теда Льюїса, він вирішив створити щось подібне на батьківщині. Так з’явився знаменитий утьосовський «Теа-джаз», перший концерт якого відбувся 1929 року на сцені Малого оперного театру в Ленінграді.
А ще через кілька років на екрани країни вийшла перша радянська музична комедія «Веселі хлопці», в якій Утьосов зіграв головну роль. Глядачі прийняли комедію із захопленням, і навіть рецензенти оцінювали фільм вельми прихильно, але при цьому жодним словом не згадали про виконавця головної ролі. Хвалили музикальні здібності Орлової, режисуру Александрова, але про Утьосова мовчали, ніби його й не існувало. Актор поставився до цього філософськи і продовжував працювати.
У 1940 році вийшов фільм «Концерт на екрані», який знімали на студії «Ленфільм». Крім інших номерів, до нього увійшла пісня Леоніда Утьосова «Пароход», яку сміливо можна назвати першим радянським кліпом: найпопулярніший естрадний артист країни зіграв там абсолютно всіх персонажів.
Під час війни Утьосов зі своїм оркестром часто виїжджав на фронт. На гроші, зібрані музикантами, було побудовано два літаки-винищувачі, які отримали назву «Веселі хлопці».
Читайте також:
У п'ятницю, 4 липня 2025 року, розпочалася 1227-та доба з початку широкомасштабної агресії країни-терористки Росії… Read More
Сьогодні, 4 липня 2025 року, через планові роботи на міських електромережах деякі одесити до вечора… Read More
Одеський театр юного глядача імені Юрія Олеші офіційно став академічним театром. Це визнання багаторічного внеску… Read More
Завідувач кладовища одного з комунальних підприємств в Одеському районі «продавав» місця для поховання. Read More
Ну от вже й липень з його спекою, черговими прильотами та, звісно, «гарячим» Привозом з… Read More
У неділю, 6 липня 2025 року, в Одесі відкриється виставка «Жінки, які пережили Голокост». Подію… Read More