Статті

Одеські історії: як п’єси Ланжерона ставили у паризькому театрі

1 січня 1816 року на посаду генерал-губернатора Новоросійського краю та градоначальника Одеси вступив Олександр Ланжерон.

Народився Олександр Федорович у Парижі, у родині, що належала до стародавнього аристократичного роду. Справжнє ім’я майбутнього генерал-губернатора Одеси було Людовик-Олександр-Андро, граф де Ланжерон, маркіз де ла Кос, барон де Куньї.

Коли він був ще дитиною, циганка нагадала йому військову кар’єру та смерть від невиліковної хвороби. У 16 років Ланжерон вступив до армії, спочатку служив у Франції, потім вирушив до Америки і брав участь у війні за незалежність. На російську службу він потрапив, коли йому виповнилося 27 років. Ланжерон брав участь у всіх військових конфліктах, у яких брала участь його нова батьківщина, зокрема воював із французами під час Вітчизняної війни 1812 року.

У листопаді 1815 він отримав призначення на посаду херсонського військового губернатора, а через два місяці став генерал-губернатором Новоросії і градоначальником Одеси. Молоде південне місто Ланжерон упорядкував за європейським зразком: увів порто-франко, відкрив першу міську газету, при ньому з’явилися заклад мінеральних вод, ботанічний сад, Рішельєвський ліцей.

Окрім адміністративної діяльності, Ланжерон займався творчістю — з юності він багато писав для газет, написав кілька п’єс, одну комедію, яку навіть ставили на сцені паризького театру «Амбігу-комік».

Через два роки генерал-губернаторства Ланжерон потрапив у немилість до імператора, за те, що розробив проект про скасування табеля про ранги. Невдовзі йому довелося облишити посаду одеського градоначальника, а згодом і генерал-губернатора краю.

Помер Ланжерон у Санкт-Петербурзі, але заповів поховати себе в Одесі. Пам’ятаючи про пророцтво циганки, свій заповіт він почав словами: «Коли я помру від холери…». Так і вийшло — він помер 1831 року під час епідемії холери.

Джерела: iz.ru; Вікіпедія


Раніше ми розповідали, як зустрічали в Одесі Новий рік в екстремальних умовах.

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Магнітні бурі: початок тижня обіцяє бути спокійним

Згідно з прогнозом наукових лабораторій, сьогодні, 7 липня 2025 року, рівень геомагнітної активності залишиться в… Read More

07-07-2025 в 05:41
  • Новини

Одесу атакують ударні дрони – чутно вибухи, працює ППО (ОНОВЛЕНО)

Ніч на неділю, 7 липня 2025 року, стала черговою «гучною» вночі для мешканців Одеси та… Read More

07-07-2025 в 01:03
  • Статті

З червня – у спекотний липень: сім миттєвостей одеського тижня

Тиждень за тижнем – наче мить за миттю... От так і складається з тих миттєвостей… Read More

06-07-2025 в 23:47
  • Новини

Погода в Одесі 7 липня: літня спека набирає обертів

У понеділок, 7 липня 2025 року, синоптики Гідрометцентру Чорного та Азовського морів прогнозують в Одесі… Read More

06-07-2025 в 22:26
  • Статті

«Сталеві шрами Одеси»: чуємо голос міста (фоторепортаж)

«Сталеві шрами Одеси. Голос міста, що вистояло» – ось така назва фотовиставки, що відкрилась просто… Read More

06-07-2025 в 21:05
  • Статті

Чи буде в Одесі вулиця Міхая Емінеску: як румунський поет пов’язаний із містом

Ми вже писали, що учасники голосування на сайті Одеської міськради висловилися проти перейменування Канатного провулка… Read More

06-07-2025 в 19:29