Статті

Одеська вулиця Чернишевського: місце поза часом, сади пнів, остання реліквія (фоторепортаж)

Хочете побачити місце (цілу вулицю!) в Одесі, де час, здається, давно завмер, ніби на зламаному старому годиннику? Тоді вам на вулицю Чернишевського, що примудрилася навіть свою назву з іншої епохи не поміняти, не кажучи вже про вигляд.

Знайомтеся: «головна» вулиця одеської Воронцовки

Це те місце на Молдаванці, яке, як і Товарний провулок , називається окремим мікрорайоном Воронцовка (або Воронцовська Слобідка). Власне, Чернишевського – «головна вулиця» Воронцовки, вона й називалася спочатку Воронцовською.

Вулиця тягнеться від Люстдорфської дороги до Олексіївської площі. Якийсь час вона трохи побула Сирітською, знову стала Воронцовською. У радянські часи на короткий період була названа ім’ям Серго (на честь Серго Орджонікідзе), потім її перейменували на вулицю Чернишевського. Чернишевського вона й досі.

Досить довга вулиця… Відразу хочу підказати: після дощів або танення снігу сюди краще не потикатися – загрузнете. І відчуття, що ви потрапили до якоїсь паралельної реальності, у вас тільки посилиться.

Парна сторона вулиці – одноповерхові будиночки, рідко – двоповерхові, і приватні будинки. Непарна сторона вас зустріне спочатку цвинтарною стіною, потім за «тією ще» огорожею тягнеться залізниця. Тому і з нумерацією будинків тут є особливість: по парній стороні вона сягає майже ста сорока, по непарній – ледь до тридцяти.

На одеській Чернишевському щось лишилося

І ось тупаєте ви по Чернишевського, починаючи свій шлях із самого її початку – від Люстдорфської дороги. Ліворуч від вас – частина Другого Християнського цвинтаря. І, як ми вже розповідали, саме по Чернишевського в цьому районі йшли похоронні процесії на старий міський цвинтар.

Важко зараз повірити, що по Чернишевського ходив трамвай: на старій бруківці (там, де вона збереглася) і слідів не залишилося від рейок. Мені трапилася інформація, що трамвай тут прямував аж до Градоначальницької. І було так до 1917 року. Тому немає слідів старих трамвайних колій.

Але не поспішайте, пройдіть через залізничний переїзд по Чернишевського, і незабаром за «Одесою Малою» побачите «останню реліквію» на згадку про трамваї. Це зупинковий павільйон «гриб» спорудження 1911 року, що дивом зберігся . Втім, «зберігся» – це не зовсім правильно. Скоріше, від колишньої зупинки ще щось залишилося. На Чернишевського взагалі майже все саме так: дещо лишилося.

Цій зупинці під назвою “гриб” 111 років

Дещо залишилося від дороги та тротуарів, бо те, що називається дорожнім покриттям, тут просто іноді трапляється, не більше. Дещо залишилося від багатьох будівель, пов’язаних і з залізницею, і зі складами, та й з деякими житловими будинками. Побачити тут сліди руйнувань, якісь напівзруйновані будівлі, напівживі огорожі можна щокроку.

При цьому вулицю і найтихішою можна, мабуть, назвати: таке враження, що ти не в місті-мільйоннику, а десь далеко «на відшибі».

Так, тут усе ніби само собою «законсервувалося», як ще нещодавно це було і з Товарним провулком, поки до його затихлого буття не увірвалося бурхливе будівництво ЖК «Олексіївський» .

Колорит на одеській Чернишевського: «сади каменів», «сади пнів»

На Чернишевського немає жодного магазину. Ні, я навіть не про супермаркети, а про звичайні – міні-продуктові. Втім, і інших закладів ви тут теж не побачите. Сюди треба приходити виключно по місцевий колорит, який зберігся та поповнюється новими «екземплярами».

Зате є свої пам’ятки. Наприклад, ну просто розчулює хохма-напис над вузюсеньким проходом в один із двориків: «Прийми ніжне вітання!». Гаразд, напис… Кількість палісадничків всіх видів і «моделей», із найнеймовірнішими огорожами – це одна з головних прикмет сьогоднішньої Чернишевського. Місцевою мовою це називається «зробити красиво», і ось уже лебеді, виготовлені умілими руками чернишевців зі старих шин, «пливуть» собі цими зеленими острівцями.

А ці «сади каменів», що трапляються вам на Чернишевського! А ці «садки пнів»! Таке враження, що на Чернишевського вирішили залишити пам’ять про кожне видалене дерево. Пні скрізь – в тих самих палісадничках, просто по дорозі, біля будинку або огорожі. Лежать поодинці, попарно, «групами», створюючи якусь зовсім незрозумілу картинку, ніби намагаються хоч якось прикрасити стару вулицю.

Біля вулиці Чернишевського з’явилася «обґрунтована мрія»?

А що чекає на вулицю завтра? Наприкінці минулого року на засіданні депутатської комісії з питань транспорту Одеської міськради заговорили про будівництво тунелю під залізничними коліями на вулиці Чернишевського.

Голова транспортної комісії та депутат Одеської міськради Петро Обухов назвав цей тунель «обґрунтованою мрією». Ще у 2019 році він пропонував відкрити проїзд вулицею Чернишевського в районі станції «Одеса-Мала», збудувавши міст над залізницею, або створити звичайний наземний переїзд. Це дозволило б зв’язати різні райони Одеси, які поділяє залізниця.

Але це поки що – можливе променисте майбутнє. На сьогодні стара вулиця Чернишевського все ще така, якою ви бачите її на наших фото. Сьогодні це таке місце – «поза часом» і, загалом, поза змінами…

Вас також може зацікавити:

Фото авторки

Share
Мария Котова

В журналистику пришла достаточно поздно, слишком затянулся «поиск себя». В работе над материалами придерживаюсь правила: читателю должно быть интересно, должно «цепануть». Уделяю много внимания подаче: считаю очень важным, чтобы это блюдечко получилось с достойной каемочкой. Автор четырех изданных книг прозы.

Останні статті

  • Новини

Зеленський купив автівку Гітлера: викриваємо новий російський фейк

Російські пропагандисти рознесли чергову фейкову новину про те, що нібито Зеленський придбав автомобіль, який належав… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

Фотограф з Одеси отримав міжнародну премію за фотографії з війни (фото)

Костянтин Ліберов, військовий фотограф з Одеси, отримав у Франції премію Bayeux Calvados-Normandy Award у категорії… Читати далі

2024-10-18
  • Статті

Новий «Гастроном» на Дерибасівській: атмосфера одеського дворика, знайомі страви та солодкі коти (фото)

Зазвичай нові ресторани в Одесі відкриваються напередодні туристичного сезону – навесні або на початку літа,… Читати далі

2024-10-18
  • Статті

У джазі тільки доля: оновлена класика на сцені одеської Музкомедії

На сцені Одеського академічного театру музичної комедії ім. М.Водяного (ОАТМК) – неперевершена бродвейська класика «У… Читати далі

2024-10-18
  • Статті

Хто крайній на масаж? Чому до масажистки у Балті вишиковуються черги

Ольга Глуха завжди мріяла знайти справу свого життя. Коли ж обирала, куди піти вчитися, мама… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

На одній із вулиць Одеси на вихідні обмежать рух

19 і 20 жовтня 2024 року в Одесі відбудуться велоперегони, у зв'язку з чим тимчасово… Читати далі

2024-10-18