Хочете побачити місце (цілу вулицю!) в Одесі, де час, здається, давно завмер, ніби на зламаному старому годиннику? Тоді вам на вулицю Чернишевського, що примудрилася навіть свою назву з іншої епохи не поміняти, не кажучи вже про вигляд.
Це те місце на Молдаванці, яке, як і Товарний провулок , називається окремим мікрорайоном Воронцовка (або Воронцовська Слобідка). Власне, Чернишевського – «головна вулиця» Воронцовки, вона й називалася спочатку Воронцовською.
Вулиця тягнеться від Люстдорфської дороги до Олексіївської площі. Якийсь час вона трохи побула Сирітською, знову стала Воронцовською. У радянські часи на короткий період була названа ім’ям Серго (на честь Серго Орджонікідзе), потім її перейменували на вулицю Чернишевського. Чернишевського вона й досі.
Досить довга вулиця… Відразу хочу підказати: після дощів або танення снігу сюди краще не потикатися – загрузнете. І відчуття, що ви потрапили до якоїсь паралельної реальності, у вас тільки посилиться.
Парна сторона вулиці – одноповерхові будиночки, рідко – двоповерхові, і приватні будинки. Непарна сторона вас зустріне спочатку цвинтарною стіною, потім за «тією ще» огорожею тягнеться залізниця. Тому і з нумерацією будинків тут є особливість: по парній стороні вона сягає майже ста сорока, по непарній – ледь до тридцяти.
І ось тупаєте ви по Чернишевського, починаючи свій шлях із самого її початку – від Люстдорфської дороги. Ліворуч від вас – частина Другого Християнського цвинтаря. І, як ми вже розповідали, саме по Чернишевського в цьому районі йшли похоронні процесії на старий міський цвинтар.
Важко зараз повірити, що по Чернишевського ходив трамвай: на старій бруківці (там, де вона збереглася) і слідів не залишилося від рейок. Мені трапилася інформація, що трамвай тут прямував аж до Градоначальницької. І було так до 1917 року. Тому немає слідів старих трамвайних колій.
Але не поспішайте, пройдіть через залізничний переїзд по Чернишевського, і незабаром за «Одесою Малою» побачите «останню реліквію» на згадку про трамваї. Це зупинковий павільйон «гриб» спорудження 1911 року, що дивом зберігся . Втім, «зберігся» – це не зовсім правильно. Скоріше, від колишньої зупинки ще щось залишилося. На Чернишевського взагалі майже все саме так: дещо лишилося.
Дещо залишилося від дороги та тротуарів, бо те, що називається дорожнім покриттям, тут просто іноді трапляється, не більше. Дещо залишилося від багатьох будівель, пов’язаних і з залізницею, і зі складами, та й з деякими житловими будинками. Побачити тут сліди руйнувань, якісь напівзруйновані будівлі, напівживі огорожі можна щокроку.
При цьому вулицю і найтихішою можна, мабуть, назвати: таке враження, що ти не в місті-мільйоннику, а десь далеко «на відшибі».
Так, тут усе ніби само собою «законсервувалося», як ще нещодавно це було і з Товарним провулком, поки до його затихлого буття не увірвалося бурхливе будівництво ЖК «Олексіївський» .
На Чернишевського немає жодного магазину. Ні, я навіть не про супермаркети, а про звичайні – міні-продуктові. Втім, і інших закладів ви тут теж не побачите. Сюди треба приходити виключно по місцевий колорит, який зберігся та поповнюється новими «екземплярами».
Зате є свої пам’ятки. Наприклад, ну просто розчулює хохма-напис над вузюсеньким проходом в один із двориків: «Прийми ніжне вітання!». Гаразд, напис… Кількість палісадничків всіх видів і «моделей», із найнеймовірнішими огорожами – це одна з головних прикмет сьогоднішньої Чернишевського. Місцевою мовою це називається «зробити красиво», і ось уже лебеді, виготовлені умілими руками чернишевців зі старих шин, «пливуть» собі цими зеленими острівцями.
А ці «сади каменів», що трапляються вам на Чернишевського! А ці «садки пнів»! Таке враження, що на Чернишевського вирішили залишити пам’ять про кожне видалене дерево. Пні скрізь – в тих самих палісадничках, просто по дорозі, біля будинку або огорожі. Лежать поодинці, попарно, «групами», створюючи якусь зовсім незрозумілу картинку, ніби намагаються хоч якось прикрасити стару вулицю.
А що чекає на вулицю завтра? Наприкінці минулого року на засіданні депутатської комісії з питань транспорту Одеської міськради заговорили про будівництво тунелю під залізничними коліями на вулиці Чернишевського.
Голова транспортної комісії та депутат Одеської міськради Петро Обухов назвав цей тунель «обґрунтованою мрією». Ще у 2019 році він пропонував відкрити проїзд вулицею Чернишевського в районі станції «Одеса-Мала», збудувавши міст над залізницею, або створити звичайний наземний переїзд. Це дозволило б зв’язати різні райони Одеси, які поділяє залізниця.
Але це поки що – можливе променисте майбутнє. На сьогодні стара вулиця Чернишевського все ще така, якою ви бачите її на наших фото. Сьогодні це таке місце – «поза часом» і, загалом, поза змінами…
Фото авторки
Завтрашній недільний день, 6 квітня 2025 року, міста і села України оголошують Днем жалоби за… Read More
Завтра, в неділю, 6 квітня 2025 року, ситноптики прогнозують в Одесі та Одеській області прохолодну… Read More
Їхній ранок починається о 6:30 словами: «Рота, підйом!», а закінчується відбоєм у казармі. Навчання, морська… Read More
На «Староконці» — колоритному одеському барахолковому ринку з піввіковою історією — дедалі частіше виникають конфлікти… Read More
Чи знаєте ви, що саме стоїть за назвами вулиць вашого міста? Для когось це звичайна… Read More
Сьогодні, у суботу, 5 квітня 2025 року, в центрі Одеси вже за традицією, що склалася,… Read More