Цього року виповнилося 150 років від дня народження одесита генерал-поручика армії Української Народної Республіки (УНР) Михайла Бондаревського.
Народився Бондаревський в Одесі і після гімназії обрав військову кар’єру. Він вступив до Одеського юнкерського училища, а потім закінчив Миколаївську академію при генеральному штабі в Санкт-Петербурзі. Відразу після закінчення академії його було призначено начальником полкового транспорту 183-го піхотного полку. Вже за три роки отримав звання підполковника, а ще за рік був направлений до Варшави – начальника мобілізаційного відділу інтендантського управління Варшавського військового округу.
У 1917 році з утворенням Української Народної Республіки Бондаревський присягнув на вірність Україні та вступив до армії УНР. Оскільки перед війною він працював у Варшавському військовому окрузі, 1920 року Бондаревський був відряджений українським урядом у Польщу. Там він незабаром став найвпливовішим членом надзвичайної військової секції української дипломатичної місії. Якийсь час Бондаревський був навіть її неофіційним керівником, а фактично став військовим дипломатом представництва України у союзницькій Польщі.
Восени 1920 року під ударами більшовицької армії українські політичні діячі та козаки були змушені виїхати з України до Польщі, де створили уряд УНР у вигнанні. У створеному міністерстві закордонних справ Бондаревський обіймав відповідальні пости та брав участь у навчанні українських офіцерів.
До кінця життя Бондаревський продовжував працювати на користь рідної країни у військовому міністерстві уряду УНР у вигнанні. Повернутись на батьківщину, до Одеси, він не зміг. Михайло Бондаревський помер у 1939 році і був похований на Вольському православному цвинтарі у Варшаві.
Ірина Сорокіна
Джерела: esu.com.ua та матеріали Одеського відділення Інституту національної пам’яті України. Фото: ukrainskanekropolia.org