Новини Одеси та Одеської області

Надбавки до пенсій: кому і які платять?

Надбавки до пенсій: кому і які платять?

Вже 77 років минуло з часів Другої світової війни. В Україні ще живуть свідки тих трагічних подій. Як відомо, для ветеранів війни державою встановлюються спеціальні пільги і надбавки до пенсії. Але зараз на наших очах з’являються молоді ветерани, нові учасники бойових дій і народжуються сучасні діти війни. Можливо, для усіх цих людей незабаром теж буде встановлено додаткові пільги. Ми ж вирішили зробити огляд усіх видів надбавок, які існують на сьогоднішній день. Тема неосяжна, але більшість із них ми постаралися згадати хоча б коротко.

Мінімальні пенсії і доплата за понаднормовий стаж

Для початку звернімося до базового Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Більшість пенсій призначається виходячи з цього документа. Класична пенсія за віком може складатися з основного розміру пенсії і надбавки за понаднормовий стаж. Ця надбавка може обчислюватися у всіх по-різному, приклади ми періодично наводимо.

Що ж до основного розміру пенсії, він, грубо кажучи, визначається як коефіцієнт стажу, помножений на зарплату. Наприклад, 30 років стажу дають право отримувати пенсію за віком у розмірі 30% від зарплати. Якщо основний розмір пенсії нижчий за мінімальний, то до нього, як правило, встановлюється доплата до розміру мінімальної пенсії. Це другий дуже поширений вид доплати. Сьогодні існує кілька варіантів мінімальної пенсії, тому й доплати встановлюються по-різному.

Багато залежить від виду пенсії, кількості стажу, віку пенсіонера. Може бути доплата до прожиткового мінімуму (до 1934 гривень ), а також цільові доплати до 2100 гривень, до 2300 гривень, до 2500 гривень, до 2600 гривень тощо. Так, з 1 березня цього року мінімальна пенсійна виплата майже у всіх випадках не може бути нижчою за 2100 гривень. А для людей зі стажем 30 років у жінок і 35 років у чоловіків – 2300 гривень.

Крім сказаного, мінімальні види пенсій окремо встановлено:

– для інвалідів війни та учасників бойових дій (від 210 до 650% прожиткового мінімуму);

– для тих, хто має інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою (від 3700 до 12 993,56 гривні, залежно від групи та причини інвалідності);

– для шахтарів, які мають не менше п’ятнадцяти років підземного стажу (три прожиткові мінімуми);

– для членів сім’ї, яка втратила годувальника-військовослужбовця (від 3868 до 7800 гривень).

Якщо основний розмір пенсії не досягає зазначених розмірів, то в усіх цих випадках до пенсії встановлюється відповідна доплата.

До пенсії за віком також може встановлюватися доплата за пізніший вихід на пенсію. Якщо людина мала право, але відмовилася йти на заслужений відпочинок, пенсію їй призначать пізніше і вже з надбавкою. У такому разі виплати збільшуються на 0,5% за кожен місяць пізнішого виходу на пенсію. А якщо відстрочка – понад шістдесят місяців, то збільшення йде на 0,75% за кожен такий місяць. Крім цього, компенсацію за пізніший вихід на пенсію встановлено жінкам, яким підвищувався пенсійний вік у період з 2011-го до 2021 року. Максимальне підвищення – 25%. Цього року жінкам, які йдуть на пенсію у 60 років, окремо доплачують до пенсії 9%.

… з 1 березня цього року мінімальна пенсійна виплата майже в усіх випадках не може бути нижчою за 2100 гривень. А для людей зі стажем 30 років у жінок і 35 років у чоловіків – 2300 гривень.

Особливості індексації та доплати ветеранам

Щорічно проводиться індексація пенсій. Вона зараз не є класичною надбавкою, якщо ми говоримо про пенсії за віком. При індексації на визначений відсоток переглядається зарплата, яка підставляється у формулу розрахунку. Від цього змінюється основний розмір пенсії й у результаті дещо зростає загальний розмір пенсії. Але якщо, наприклад, загальний розмір пенсії після індексації зріс лише на 50 гривень, то уряд до пенсії встановлює зверху ще 50 гривень, щоб загальний розмір підвищення був не меншим за 100 гривень, як обіцяли з 1 березня цього року. Ось такі умовні 50 гривень існуватимуть як фіксована доплата. Хоча за подальших «реформ» такі надбавки потім періодично можуть зникати.

Далі зупинимося на вже згаданих надбавках, що регулюються спеціальними законами. Наприклад, доплати, передбачені Законами «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертв нацистських переслідувань», «Про соціальний захист дітей війни». Так, учасники війни, учасники бойових дій, інваліди війни, колишні в’язні концтаборів, а також члени їхніх сімей отримують надбавки до пенсії у розмірі від 10 до 50 відсотків прожиткового мінімуму (на сьогодні це – від 193,40 до 967 гривень). Діти війни вже багато років отримують лише 66,43 гривні. Найчастіше розміри таких надбавок встановлюються або коригуються Кабінетом Міністрів, незалежно від того, що зазначено у законах. Ще довше не переглядався розмір надбавки для реабілітованих громадян та членів їх сімей. Вони отримують 54,40 та 43,52 гривні відповідно.

Почесні донори і особи з особливими заслугами

Почесні донори отримують до пенсії надбавку у розмірі 10% від прожиткового мінімуму, встановленого на одну особу з розрахунку на місяць. Наразі розмір такого прожиткового мінімуму становить 2393 гривні (не плутати з розміром прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, – 1934 гривні).

Особам, які проживають у гірській місцевості, пенсії збільшуються на 20% – це передбачено Законом «Про статус гірських населених пунктів в Україні».

Існують і так звані додаткові пенсії. Хоча за розміром вони більше нагадують надбавки. Наприклад, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, для чорнобильців виплачується у розмірі від 56,94 до 474,50 гривні – залежно від категорії та групи інвалідності.

Своєю чергою, пенсії за особливі заслуги перед Україною призначаються у розмірі від 20 до 40 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1934 гривні). Тобто, зараз розмір такої додаткової пенсії коливається в межах від 386,80 до 773,60 гривні залежно від заслуг.

При цьому існує ще окрема надбавка для тих, хто має особливі заслуги перед Батьківщиною. Такі надбавки виплачуються у розмірі 70% вказаного прожиткового мінімуму. 

Доплачують за вік та неповнолітніх дітей

Залежно від наявного статусу, групи інвалідності та деяких інших обставин до пенсії можуть встановлюватися цільова грошова допомога і надбавки на догляд, розмір яких може змінюватися від 40 до 1934 гривень, тобто доходити до 100% прожиткового мінімуму. Буває так, що державну допомогу на догляд призначають не в Пенсійному фонді, а в управлінні праці та соціального захисту населення. Докладно на цьому зупинятися не будемо, бо це вже дещо інша тема.

Пенсіонери, які мають на своєму утриманні дітей віком до 18 років, мають право на надбавку до пенсії у розмірі 150 гривень. Якщо йдеться про військових пенсіонерів, то тут за дитину додатково виплачується 50% прожиткового мінімуму, тобто 967 гривень.

Віднедавна в Україні з’явилися так звані вікові надбавки. Особам віком від 80 років до пенсії доплачують по 500 гривень, особам віком від 75 до 80 років – по 400 гривень. З жовтня поточного року обіцяли також доплати по 300 гривень громадянам віком від 70 до 75 років. Звичайно, за нинішніх умов складно щось загадувати. Тим не менш, і пенсії, і всі зазначені до них надбавки далі нараховуються.

Сергій Коробкін

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції