Статті

Презирство на батьківщині, визнання за кордоном: чому на честь Анни Ахматової в Одесі названо вулицю

Вулиця Ганни Ахматової розташована у Київському районі Одеси та проходить від провулка Гаршина до вулиці Сумської. Свою назву вона отримала на честь одеської поетеси та номінанта на Нобелівську премію з літератури.

Праправнучка ординського хана

Справжнє прізвище Ганни Андріївни – Горенко. Вона народилася 23 червня 1889 року в Одесі, на 11 станції Великого Фонтану, на дачі, яку знімала її родина. Її батько був спадковим дворянином, інженером-механіком флоту. 1890 року родина переїхала до Царського Села. Майбутня поетеса рано навчилася читати, а французьку мову вивчила у п’ять років, слухаючи, як викладач займався з її старшими сестрами.

Перші вірші Анна написала бувши ученицею Маріїнської жіночої гімназії, але про її захоплення поезією батько дізнався, коли Ахматової було 17 років. Він попросив не соромити його імені та не підписувати свої опуси прізвищем Горенка. Тоді Ганна Андріївна як літературний псевдонім використовувала прізвище своєї бабусі, яка нібито належала до роду ординського хана Ахмата.

1910 року Ахматова вийшла заміж за поета Миколу Гумільова, який дуже довго домагався її уваги. Вони повінчалися у Миколаївській церкві на передмісті Києва. Загальні знайомі одноголосно пророкували швидкий розпад цього шлюбу, проте він протримався майже вісім років. У шлюбі народився син Лев, який у майбутньому став відомим вченим-географом та письменником. 1918 року Гумільов та Ахматова розлучилися, а 1921-го Миколи Гумільова звинуватили у причетності до змови та розстріляли.

Зневага на батьківщині, визнання за кордоном

За радянських часів поезія Ганни Ахматової дратувала владу, і її називали «порожньою та безідейною». Її піддавали жорсткому цензурному виправленню, а з 1925 року Ахматову взагалі перестали друкувати.

У страшному 1938-му був заарештований і засуджений до п’яти років таборів син Ахматової Лев Гумільов. Заради його порятунку поетеса йшла на поводі у цензури, писала листи чиновникам, у яких благала полегшити його долю, носила йому передачі, простоюючи годинами під стінами «Хрестів».

1946 року Ахматову разом із Зощенком виключили зі Спілки письменників, а ще за кілька років міністр держбезпеки Абакумов відправив Сталіну доповідну записку «Про необхідність арешту поетеси Ахматової». Але поетесу залишили на волі.

Вірші Ахматової перекладали багатьма мовами світу і лише на батьківщині до неї ставилися як до чужорідного елементу. 1964 року її запросили до Італії для вручення премії «Етна-Таорміна». А через рік у Великій Британії вона отримала диплом почесного доктора Оксфордського університету.

Померла Анна Ахматова 5 березня 1966 року від серцевої недостатності. Її поховали у селищі Комарове. Лев Гумільов разом зі своїми студентами самостійно збудував їй пам’ятник, виклавши з каміння стіну, як символ стіни «Хрестів», під якою з передачами

Читайте також:

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Останні статті

  • Новини

Чи стане менше «блекаутів» 5 липня і що таке «зональні» відключення світла

За даними НЕК «Укренерго», завтра, у п'ятницю, 5 липня 2024 року, графіки погодинних відключень світла… Читати далі

2024-07-04
  • Статті

Дівчата та бабусі: які сукні обрали випускниці цьогоріч та що одягали бабусі у роки юності

У календарі Ренійської громади є Красивий день. Зазвичай це один із червневих днів, коли у… Читати далі

2024-07-04
  • Новини

В Одесі пролунали вибухи – є «приліт»

Сьогодні вдень, 4 липня 2024 року, російські агресори знову атакували Одесу та область балістикою. Пролунав… Читати далі

2024-07-04
  • Новини

Підлітка з Одеської області вбила бойова частина «шахеда», – поліція

У середу, 3 липня, в одному із сіл Ізмаїльського району Одеської області трагічно загинув 15-річний… Читати далі

2024-07-04
  • Статті

Рашисти розбомбили 190-річну морехідку: її історія та чому туди вступали одесити

У ніч на 2 липня 2024 року "русское воинство" традиційно - артилерійськими залпами - відзначило… Читати далі

2024-07-04
  • Статті

Феєрверк гастролей: топ-5 подій, які варто відвідати в Одесі 5-7 липня

В Одесі - гастрольний бум. І поки іноземні виконавці та артисти ще побоюються приїздити в… Читати далі

2024-07-04