Статті

Музична легенда замість козацького отамана: чому в Одесі перейменували вулицю на честь Петра Столярського

Історико-топонімічна комісія змінила назви деяких одеських вулиць. Вулиця художника Сурикова тепер носить ім'я музичного педагога Петра Столярського. Проходить вона від вулиці Святослава Ріхтера до Парашутного провулка і розташована в Хаджибейському районі міста.

Петро Столярський був не тільки видатним скрипалем-педагогом, а й засновником першої в радянській країні спеціалізованої музичної школи для обдарованих дітей. І хоча народився він не в Одесі, а в повітовому містечку Липовці Вінницької області, все життя віддав нашому місту.

Столярський закінчив одеське музичне училище за класом скрипки, був учнем знаменитого польського диригента і скрипаля Еміля Млинарського. Пізніше Столярський працював в Одеському оперному театрі — грав в оркестрі, а згодом організував «Приватні музичні скрипкові курси Столярського», викладав в Одеській консерваторії, де 1920 року отримав звання професора. У 1939 році Петро Столярський отримав звання народного артиста УРСР, був обраний депутатом Одеської міської ради.

Коли почалася війна, школу Столярського евакуювали, однак і в евакуації він продовжував займатися з дітьми, незважаючи на те, що багато хворів. Одним з учнів Столярського був син Давида Ойстраха Ігор. Після визволення Одеси Столярський із радістю збирався повертатися до рідного міста. Однак коли він дізнався, що від школи, заснованої ним, залишилося лише згарище, остаточно зліг.

Помер Петро Столярський 29 квітня 1944 року у Свердловську, де і був похований. Згодом могила його прийшла в запустіння. У 1980-ті роки надгробок Столярського було відновлено і перенесено на Широкоріченське кладовище, проте домогтися перепоховання останків не вдалося. Наразі місце поховання Столярського точно невідоме.

Чому перейменували вулицю Василя Сурикова?

Василь Суриков належав до старої козацької сім’ї, яка майже за 200 років до його народження переселилася до Сибіру. У своїй творчості художник відображав моменти російської історії, писав портрети відомих діячів і воєначальників, використовував біблійні сюжети. У монументальних роботах він намагався показати справжнє обличчя самодержавства та імперської влади. Однак незважаючи на негативне ставлення до імперських звичаїв, Суриков ніколи не відвідував ані Україну, ані Одесу, не використовував сюжетів, пов’язаних із нашою країною, у своїх полотнах, і жодного стосунку до української культури не має.

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Статті

Як встановити батьківство після смерті чоловіка: правові аспекти та порядок дій

Порою трапляються такі трагічні ситуації, коли чоловік загинув або помер до того, як встиг оформити… Read More

28-05-2025 в 23:43
  • Новини

Дитину вдарило струмом на залізниці під Одесою

Сьогодні ввечері, 28 травня 2025 року, біля однієї із залізничних станцій в Одеському районі вдарило… Read More

28-05-2025 в 22:24
  • Новини

В Одесі 8-річний хлопчик застряг на балконі, намагаючись урятувати телефон

В Одесі патрульні поліцейські разом із рятувальниками надали своєчасну допомогу дитині, яка ледь не випала… Read More

28-05-2025 в 21:40
  • Новини

На фасаді ліцею в Чорноморську відкрили меморіальну дошку полеглому герою Павлу Данилейчуку (фото)

Сьогодні, 28 травня 2025 року, у місті Чорноморську Одеської області на фасаді ліцею №6 встановили… Read More

28-05-2025 в 21:04
  • Новини

Тепло, але з дощиком: погода в Одесі на 29 травня

За прогнозами синоптиків, завтра, у четвер, 29 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області… Read More

28-05-2025 в 19:53
  • Статті

Тиха магія: скромні троянди на вулицях Одеси (фоторепортаж)

Так, так, проходячи вулицями Одеси, коли невеличкий дощик потроху вмивав місто, троянди здались мені скромними.… Read More

28-05-2025 в 18:43