Статті

Мати й дитина захворіли на тяжку хворобу: чому важливо щеплення від кору

На Одещині у вересні 2024 року був зафіксовано випадок кору у матері та дитини. Вже відомо, що 3-річна дитина не була вакцинована. Щодо матері, не відомо, чи мала вона щеплення проти кору.

Кір нагадає про себе

Про можливість появи випадків захворювання на кір лікарі попереджали ще з початку року. Зокрема, в Одеській міській дитячій поліклініці № 5 з березня були зафіксовані 4 підозри на кір, і один випадок мав підтвердження.

— Кір – небезпечне, дуже заразне інфекційне захворювання, що швидко поширюється, – каже лікар-педіатр дитячої поліклініки № 5 Вікторія Любецька. – Девʼять з десяти людей, з якими контактувала інфікована особа, захворіють, якщо не були щеплені.

Вірус поширюється під час кашлю чи чхання, лишається активним і живе у повітрі або на інфікованих поверхнях протягом двох годин. Інфікована людина може передавати вірус за чотири дні до і за чотири дні після появи в неї характерного для цього захворювання висипу.

Маскується під звичайну нежить

— Вікторіє Ігорівно, з чого починається і який перебіг кору?

— Починається захворювання зі значного підвищення температури. Це відбувається за 10-12 днів після інфікування і триває 4-7 днів. На початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей, сльозотеча, а також зʼявлятись дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік.  

За кілька днів зʼявляється висип – спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно за 3 дні висип розповсюджується по всьому тілу. Він тримається 5-6 днів, а потім зникає. За появи перших симптомів треба відразу звертатись до лікаря!

— Кір страшний своїми наслідками…

— Так, особливо у дітей віком до 5 років. Серед ускладнень кору – запалення середнього вуха (отит) запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея, енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті. Вона також небезпечна для вагітних жінок – може призвести до ускладнень вагітності, передчасних пологів чи навіть до викидня.

Як лікується кір

Спеціального лікування кору не існує. Найкращий захист від нього – вакцинація. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати 2 дози вакцини – в один рік і в шість років. Але якщо дитина пропустила одне щеплення, це теж не є проблемою. Щоб зробити щеплення, треба звернутись до педіатра або сімейного лікаря. І питання буде вирішене.

Блогер, який проти вакцинації, нічим не ризикує

— На яких підставах найчастіше батьки відмовляються робити щеплення дитині?

— На жаль, батьки в інтернеті начитуються багатьма матеріалами різних блогерів, які не є фахівцями, не є лікарями, щодо розвитку після вакцинації аутизму, затримки розумового розвитку та мовлення. Наші спроби довести, що на аутизм, затримки розвитку та мовлення часто страждають невакциновані діти, не завжди завершуються порозумінням. Батьки доходять висновку про користь вакцин лише тоді, коли їх дитина захворіла. Тоді вони плачуть, страждають. Але вже нічого змінити не можна.  Треба було дослухатись фахівців, а не людей, які виступають проти вакцинації лише для того, аби збільшити кількість підписників. 

— Вікторіє Ігорівно, була інформація, що вакцини проти кору в Одесі немає…

— Ні, вакцина КПК є в достатній кількості. І зберігається вона з дотриманням всіх необхідних умов.

— А як поводитись дорослим, якщо вони не знають своєї вакцинальної історії. Не памʼятають, мали щеплення чи ні?

— Ми радимо їм звернутись до сімейного лікаря і вирішити питання про щеплення. Бо доросла людина може заразитись на кір від дитини і буде джерелом інфекції для оточуючих. Запобігти цьому можна лише шляхом проведення щеплення.

На останок додамо, що дітям щеплення на кір є безоплатним. А от дорослим вакцину доведеться придбати власним коштом. В Одеських аптеках від кору, паротиту та  краснухи є вакцина Пріорикс (Бельгія), одна доза якої коштує майже 600 гривень. Зазвичай схема імунізації дорослих передбачає введення двох доз вакцини із мінімальним інтервалом у 28 днів.

Фото: Вікторія Любецька

Читайте також:

Share
Светлана Комисаренко

Родилась и выросла в большом одесском дворе. Как все дети двора, училась музыке (виолончель), занималась в театральной студии, играла в волейбол. Окончила физический факультет ОГУ имени И.И. Мечникова, факультет психологии ЮНПУ имени Ушинского. Люблю аналитику – только она помогает найти хоть какой-то смысл в любом происходящем хаосе. Наверное, поэтому и пошла в журналистику. В газете «На пенсии» работаю заместителем редактора с июля 2023 года.

Останні статті

  • Новини

День жалоби на Одещині 11 жовтня: ворог обстріляв порти, загинули люди

У звʼязку з загибеллю людей, внаслідок російської ракетної атаки по Одеському району у середу, 9… Читати далі

2024-10-10
  • Новини

Потужні вибухи в Одесі: місто обстріляли баллістикою (ОНОВЛЕНО)

Пізнього вечора 10 жовтня 2024 року в Одесі знову чутно вибухи - російські агресори запустили… Читати далі

2024-10-10
  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 11 жовтня: штормове попередження

Завтра, у п'ятницю, 11 жовтня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується суха та… Читати далі

2024-10-10
  • Статті

«Боюсь, що мене вб’ють»: як не зʼїхати з глузду у сучасному світі

Аналогічне питання за тих чи інших життєвих обставин поставало перед дуже багатьма людьми. І відповідь… Читати далі

2024-10-10
  • Статті

Як зберегти здоров’я очей: корисні поради

Сьогодні, 10 жовтня, відзначається Всесвітній день зору. І тому «Одеське життя» вирішила нагадати, які тривожні… Читати далі

2024-10-10
  • Статті

Чи призначать пенсію, якщо забракло стажу?

2024 року для виходу на пенсію у 60 років треба мати 31 рік стажу –… Читати далі

2024-10-10