Статті

Марк Твен в Одесі: як письменник відкрив Америку в нашому місті

25 серпня 1867 року, коли американський корабель “Квакер-Ситі” зайшов до Одеського порту, на його борту перебував відомий американський письменник Марк Твен, який приплив сюди із делегацією журналістів, і з подивом з'ясував, що Одеса дуже подібна до Америки, настільки, що він відчув себе тут як вдома.

Марк Твен опинився в Одесі через вугілля

Марк Твен, відомий своїми гострими спостереженнями та гумором, відправився в якості журналіста газет “Альта Каліфорнія” та “Геральд Тріб’юн” у складі першої організованої туристичної групи американців, які вирушили у кругосвітне плавання.

Дізнавшись про плани “Квакер-Ситі” на кругосвітнє плавання, Марк Твен переконав редактора “Альта Каліфорнія” полковника Джона Мак Комба дозволити йому взяти участь у подорожі за рахунок відання, пообіцявши писати свої статті так, що читачі зможуть “бачити все своїми очима”.

Одеса не була в списку запланованих портів, але тут у події втрутилася доля. “Квакер-Ситі” потребував вугілля, і це змусило судно зупинитися в порту нашого міста. Туристи вийшли на берег, щоб оглянути Одесу, де на них чекали Бульварни сходи, палац Воронцова, Миколаївський бульвар та неповторна атмосфера торгового південного міста.

Фото з відкритих джерел

Американський письменник відчував себе в Одесі як вдома

Твен був зачарований Одесою, відчуваючи себе ніби вдома. Він навіть жартував, що Одеса настільки нагадувала йому Америку, що здавалося, він і не покидав її. Пізніше він напише: “Куди ні погляди, вправо, влево, — везде перед нами Америка!”

Проте, після прогулянки містом, захоплення Твена трохи знасло. На Молдаванці він зустрів одеського босяка, який з легкістю “розвів” письменника на п’ять доларів, демонструючи при цьому своє знання англійської мови. Твена також вразила система одеської торгівлі: в одному з антикварних магазинів йому запропонували купити антикварну скрипку, до якої додавалася шуба.

Цей візит залишив у Твена неоднозначні враження, які він згодом відобразив у своїх творах, демонструючи глибокий інтерес до різноманітності та культурного багатства Одеси.

Читайте також: Аферисти-аристократи: одеські шахраї були психологами та джентльменами

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Одеський гумор: бабусина наука пляжного життя

Усім привіт і з добрим п'ятничним ранком! Тим, у кого робота, дня вдалого і продуктивного,… Read More

11-07-2025 в 06:12
  • Новини

Ситуація стабільна, але може змінитися: прогноз магнітних бур на 11 липня

Учені Центру прогнозування космічної погоди не бачать найближчим часом магнітних бур, які зможуть мати значний… Read More

11-07-2025 в 05:42
  • Новини партнерів

Балкон “під ключ” в Одесі: від ідеї до реалізації

Якщо у квартирі є балкон, то за його допомогою можна розширити корисну площу житла. А… Read More

10-07-2025 в 23:53
  • Новини

La Fête Nationale: в центрі Одеси відбудеться музичний вечір у французькому стилі

13 липня в Одесі у дворику UNION пройде безкоштовний захід на честь Національного свята Франції.… Read More

10-07-2025 в 22:43
  • Новини

В Одесі відновлять шість культурних об’єктів за кошти Італії

Уряд Італії виділив кошти на відновлення шести обʼєктів культурної спадщини в Одесі, включаючи філармонію та… Read More

10-07-2025 в 22:03
  • Статті

Одеський будинок з орлом-гігантом: таємниці, краса й відродження (фото)

Нещодавно засяяв відреставрованими дверима історичний будинок на Кінній, 12. Війна, спека, а тут наче саме… Read More

10-07-2025 в 21:08