Кондитер-самоучка з Троїцького перетворює торти на справжній витвір мистецтва

Кожен свій торт кондитер з Троїцького Любашівської територіальної громади Ірина Токан майстерно перетворює на витвір мистецтва. Лакомство виглядає так смачно і вишукано, що мимоволі хочеться його спробувати.

Кондитерською справою жінка займається вже сім років. Ще працюючи секретарем місцевої сільської ради, захопилася випічкою. Спершу пекла торти для родинних свят. Поступово її кулінарні витвори «перебралися» на святкові столи рідних та близьких. Навіть стали незмінним атрибутом офіційних сільських урочистостей. Своєю кулінарною майстерністю Ірина Токан неодноразово дивувала відвідувачів гастрономічного ковбасного фестивалю, який проходив у Любашівці.

Економіст за освітою, Ірина десять літ трудилася у Троїцькій сільській  раді. Після її реорганізації деякий час опікувалася внутрішньо переміщеними громадянами. Займатися кондитерською справою професійно й у думках не мала, але життя змусило змінити професію.

Чому та як вирішила стати кондитером

Ірина спершу навчалася онлайн на безкоштовних майстер-класах з приготування десертів та декору. Поступово обзавелася необхідними для випікання тортів кухонними аксесуарами та обладнанням.

Професійною майстринею вона себе аж ніяк не вважає, але спечені нею смачні та естетично привабливі торти «переконують» у протилежному. 

Нову справу Ірина Токан опановувала самотужки, адже у бойківському роду її матері (дівоче прізвище — Сокіл) були лише модистки та вправні господині. І жодного кондитера!

За переказами, коли 1951-го бойків примусово переселяли на південь України, товарняк, в якому перевозили родину Соколів і ще дві сім’ї, на якійсь проміжній залізничній станції «загубився». Пізніше їх доправили на Харківщину, але згодом горяни таки дібралися до земляків, яких оселили в Березівському районі, у виселеній енкаведистами німецькій колонії.

По батьківській лінії Ірина походить з дрібних одеських негоціантів Орловських. Маленьким її татуся-сироту всиновила рідна тітка. У буремних 20-х роках минулого століття  комерсанти втекли від погромів у провінцію. Із сімейного спадку Ірині Токан дісталося лише родинне фото, датоване кінцем ХІХ століття…

Зрідка троїчанці допомагає пекти торти її сваха Людмила — вимушена переселенка з Вугледару. Чоловік майстрині Володимир вже другий рік служить у ЗСУ.

Спекти смачний торт — одна справа, а ось його прикрашання перетворює смакоту на дизайнерський шедевр. Серед замовлень переважають патріотичні або професійні сюжети. Якось для маленького іменинника замовили торт «Пес Патрон».

Кулінарка виробляє на замовлення ще й вишукані весільні короваї. Опановувала випікання здоби під онлайн-керівництвом досвідченої пекарки.

Коровай — символ єднання двох закоханих і народження нової сім’ї. Здавна до його випікання ставилися дуже відповідально, це був цілий ритуал. І хоча часи змінюються, стають іншими люди і звичаї, кондитери намагаються максимально зберегти кращі традиції українського народу, вносячи власні елементи.  

Розвивати власний бізнес нелегко. З початком пандемії коронавірусу та зараз, під час війни, люди менше влаштовують сімейних свят та весіль, тому Ірина замовлень майже не має.

У відчай творець «солодкого щастя» не впадає, а уже натхненно працює над ескізом святкового торта «Перемога України!».

Читайте також:

Share
Юрій Федорчук

Народився в селі Острожани Жашківського району Черкаської області. Свою трудову біографію розпочав у 1977 році рибалкою на підприємстві «Гірський Тікич» (Черкащина). Працював формувальником на Київському заводі залізобетонних виробів. Був учасником бойових дій в ДРА (Афганістан). Після здобуття вищої освіти в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті почав працювати у журналістиці. Був власкором газети «Одеські вісті». За плідну журналістську діяльність відзначений Почесними відзнаками та грамотами. Лауреат премії ім. Р.М. Палецького, лауреат Всеукраїнської премії ім. С.І. Олійника, лауреат конкурсу «Українська мова - мова єднання».

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Затверджено проєкт утримання парку імені Шевченка: що це означає

На пленарному засіданні сесії Одеської міської ради було затверджено новий проєкт утримання центрального парку імені… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Узимку в Україні може не бути світла по 18 годин на добу, – прогноз ООН

За прогнозами Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) цієї зими в Україні… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19