Збройні сили України з початку вересня розпочали контрнаступ у Харківській області. Українські та західні експерти вже визнали дії наших військових великим успіхом. Так, з початку операції ЗСУ звільнили понад 300 населених пунктів. Загалом, за даними Генштабу, під контроль України повернули близько шести тисяч квадратних кілометрів нашої території.
Військове командування намагається зберігати тишу щодо просування Збройних сил. З даних у відкритому доступі можна дійти невтішного висновку, що наші захисники діють одночасно кількох напрямах. Ці, безумовно, успішні дії наших воїнів надихнули мільйони громадян нашої країни і вселили надію на швидку перемогу над ворогом. Але, як кажуть самі військові, і експерти – не все так просто і легко.
Чим викликаний ривок ЗСУ останніх тижнів, як розвиватиметься ситуація далі і коли може закінчитися війна, розбиралося «Одеське життя».
Фронтові перемоги
Минулого тижня у центрі уваги опинився схід: протягом шести днів українські сили блискавично просунулися на Харківщині. Вони здійснили запаморочливий контрнаступ до річки Оскол і переписали картину на полі бою.
8 вересня стало відомо про взяття під контроль Балаклії. А потім одна частина наших військ рушила на схід до Куп’янська, друга – широким фронтом до річки Оскол та на південь до району Ізюму. Звільнили ЗСУ Волохів Яр, Шевченкове, Артемівку, Вовчанськ, таким чином вийшовши на кордон із Росії на півночі Харківщини. За цей час бійці ЗСУ показали спроможність звільнення населених пунктів без артилерійського валу, який використовують російські окупанти. Також було взято Святогірськ, Ізюм, який був місцем дислокації великого угруповання російських військ.
Онлайн-карту бойових дій можна переглянути тут
Херсонський маневр
Ще кілька тижнів тому військові та керівництво країни «обіцяли» наступ на півдні . Але основні дії все ж таки розгорнулися на Харківському напрямку.
До речі, багато військових аналітиків вважають, що в тому числі завдяки цьому тактичному маневру вдалося ввести в оману ворога.
Проте контрнаступальні дії ЗСУ ведуть і в Херсоні. Наші бійці щодня б’ють російськими вузлами тилового забезпечення, скупченнями живої сили і техніки, а також пунктами управління. А головне – ключовими мостами через Дніпро, щоб окупанти не могли підвозити важку техніку.
Також вдається проривати оборону ворога. З початку вересня було звільнено Високопілля, Нововознесенське, Білогірка, Миролюбівка та Сухий Ставок у Херсонській області.
Приголомшливий успіх
Новий успіх України «став результатом вмілого планування та реалізації кампанії, що включала зусилля щодо максимально ефективного використання західних систем озброєння, таких як HIMARS», заявили аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW). Проте експерти запевняють, що справа не лише у зброї. Йдеться саме про ретельно сплановану і добре проведену кампанію, в якій Україні вдалося ввести в оману армію росії і привернути більшу увагу до контрнаступу в Херсонській області.
Звільнення Україною Ізюма поклало край перспективам досягнення росією заявлених цілей у Донецькій області, переконані експерти ISW. У відносній безпеці тепер Слов’янськ та Краматорськ. Більше того – знищення ізюмського угруповання противника гарантує, що росія не зможе досягти вирішального прориву до Бахмута або в районі Донецька.
Також експерти Інституту вважають, що оголошений у Херсонській області контрнаступ ЗСУ не був лише хитрощами . Українські сили провели атаки і досягли успіхів у кількох важливих точках.
Що далі?
«Ті зрушення, що почалися з тактичного контрнаступу, можуть призвести до повної деокупації Харківської, частини Донецької та, можливо, частини Луганської області», – зазначив екс-начальник прес-служби Генштабу полковник Владислав Селезньов.
На думку експерта, якщо нашим силам вдасться зайняти район Лиман – Ямпіль, це відкриває прямий шлях до битви за Кремінну (на момент написання матеріалу російські війська вже покинули Кремінну, поки неофіційно), Рубіжне та Сєвєродонецьк. Також, якщо українські війська просунуться на східному березі Оскола, вони можуть вийти в тил ворожого угрупування в районі Лиману. Там зараз тривають жорстокі бої.
Є успіхи та подальші перспективи і в Херсонській області: у районі Давидова Брода, він же інгулецький плацдарм, і на півночі області, поряд з адмінкордоном Дніпропетровської області.
Війна затягнеться?
«Україна переламала хід війни на свою користь», але поточний контрнаступ у якийсь момент закінчиться. Окупанти збудують нову оборонну лінію, а місцями проведуть локальні штурми. ВСУ знадобиться організувати нові атаки, щоб звільнити всі території. У зв’язку з цим війна затягнеться до 2023 року. Таких висновків дійшли аналітики з американського Інституту вивчення війни.
Також прогнозувати дату закінчення війни не береться міністр оборони України Олексій Рєзніков. Він попередив, що росія може знову піти у контрнаступ, і святкувати перемогу рано. Необхідно провести роботу з деокупації територій. За його словами, «український бліцкриг – як снігова куля, що котиться вниз по схилу» стала найбільшою невдачею для росії з початку повномасштабного вторгнення.
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний у статті для видання «Укрінформ» написав: «У жодному поданні конфлікт уже не укладається ні в рамки анонсованого російського «бліцкригу», ні в тривалість активних фаз бойових дій у війнах початку ХХІ століття. У будь-якому разі тривалість війни вже вимірюється місяцями. І є всі підстави вважати, що цей тимчасовий рахунок перетне календарні кордони 2022 року».
Вустами ворога
Успіх ЗСУ визнають навіть вороги. Так, у міноборони Росії визнали, що втратили контроль майже над усією захопленою частиною регіону. А російські військові блогери називають річку Оскол, що протікає лінією від Куп’янська до Ізюма, новою лінією фронту після відходу військ Росії з позицій у східній частині Харківської області.
Читайте також: Війна, день 203-й: що відбувається на фронті