Статті

Коли ліки подешевшають?

27 липня 2024 року набув чинності Закон №3860-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо паралельного імпорту лікарських засобів» та вводиться в дію з 1 січня 2025 року. Закон сприятиме підвищенню конкуренції і зниженню цін на ліки. Ми розбиралися, що це за новий для нашої країни механізм? І що мають виграти споживачі?

Навіщо нам якийсь «паралельний імпорт» і як він вплине на ціни?

– За перше півріччя 2024 року продаж ліків у грошовому еквіваленті зріс на 16%, а в натуральному – кількість проданих упаковок, блістерів, пляшечок – знизився на 0,7%, – каже завідувачка відділу інституту ринку та економіко-екологічних досліджень, доктор економічних наук Наталія Шлафман. – Це свідчить про різке зростання цін на ліки. Особливо на імпортні препарати.

І все більше людей не мають можливості придбати саме ті препарати, які їм потрібні. Особисто мені від алергії потрібен препарат виробництва Німеччини, який коштує в два рази дорожче вітчизняного аналогу. І з такими випадками стикається багато людей.

– Наталіє Леонідівно, що то за механізм паралельного імпорту? Чи допоможе він знизити ціни?

– Це механізм, яким користуються багато країн, зокрема, Європейського Союзу. Він полягає в тому, що держава дозволяє ввозити на свою територію ліки не лише офіційним експортерам, а ще уповноваженим представникам фірм-виробників, тому він і називається паралельним. Це посилює конкуренцію, збільшує кількість ліків на ринку, надає споживачам більше можливостей обрати той препарат, який підійде найкраще. На ринках різних країн обсяг паралельного імпорту може досягати чверті загального обсягу ринку. Це дуже дієвий механізм покращення ситуації із забезпеченням населення лікарськими засобами. Для нас він є важливим ще тому, що завозитимуть ліки, які в Україні не виробляють, – від онкологічних захворювань, для проведення курсів хіміотерапії тощо.

Чи будуть препарати якісними?

– У прийнятому законі йде мова про те, що завезені шляхом паралельного імпорту ліки підуть не до аптек, а до лікувальних установ на забезпечення безоплатного лікування людей за програмою державних медичних гарантій. Чи є гарантії того, що завезені препарати виявляться дійсно якісними та безпечними?

– Мова йде про ввезення оригінальних препаратів, які ще не зареєстровані в Україні, але зареєстровані у США, Швейцарії, Японії, Австралії, Канаді, державах – членах Європейського Союзу.

І що мене як економіста дуже потішило, в самому законі прописано механізм контролю якості ввезених ліків. Зазвичай цього не роблять, а в даному законі це є. Отже, законодавець потурбувався про захист від спроб завезти неякісний товар. Треба лише, щоб вчасно всі підзаконні акти, які гарантуватимуть цей механізм контролю якості, були розроблені.

Що ж буде з цінами на імпортні ліки і вітчизняні?

– Наталіє Леонідівно, оскільки ці ліки не підуть до аптек, як їх поява вплине на цінову політику в аптечних мережах?

– Все на ринку пов’язане. Закупівлі за державні кошти відбуваються на тендерах. Якщо більше фірм завозитимуть ліки, то й тендери перетворяться на справжні тендери, в них братимуть участь не 2-3 фірми, як зазвичай, а більше.

Це посилить конкуренцію, і її виграє той, хто запропонує найнижчі ціни. Ті фірми, які вже не будуть постійно вигравати тендери, будуть вимушені щось змінювати у ціновій політиці своїх аптечних мереж. За моїм прогнозом, якщо закон про паралельний імпорт запрацює, десь у другому чи третьому кварталі наступного року ми вже побачимо зниження цін на ліки в аптеках.

– Вітчизняні виробники не програють від масового завозу в Україну імпортних ліків?

– Вони працюють в різних сегментах ринку. Крім того, у вітчизняних підприємств з’явиться додатковий стимул щось покращити і вдосконалити. Бо коли з тобою ніхто не конкурує, починається стагнація. А у фармацевтичній галузі зупинятись не можна.

Share
Светлана Комисаренко

Родилась и выросла в большом одесском дворе. Как все дети двора, училась музыке (виолончель), занималась в театральной студии, играла в волейбол. Окончила физический факультет ОГУ имени И.И. Мечникова, факультет психологии ЮНПУ имени Ушинского. Люблю аналитику – только она помогает найти хоть какой-то смысл в любом происходящем хаосе. Наверное, поэтому и пошла в журналистику. В газете «На пенсии» работаю заместителем редактора с июля 2023 года.

Recent Posts

  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21