Новини Одеси та Одеської області

Епоха бідності: чи запровадять продуктові картки в Україні?

Епоха бідності: чи запровадять продуктові картки в Україні?

Обіцяний президентом Зеленським «кінець епохи бідності» в Україні наразі не відбувся. Світова криза завадила — пояснює гарант. А щоб запобігти катастрофічному збідненню населення, уряд пропонує запровадити продуктові картки.

Продуктові картки від Риму до наших днів

древний Рим рынок

Ініціатива не нова. Щось на кшталт продуктових карток з’явилося вже за часів Стародавнього Риму. Вільним римським громадянам працювати не слід — для цього існували раби. Ось і становили основну частину населення Вічного міста безробітні, котрі живуть на соціальні подачки.

Запроваджено було хлібні картки й у Франції — під час революційних подій XVIII століття.

А в XX столітті карткова система стала неодмінним супутником світових воєн. У роки першої світової її запровадили у Німеччині, США, Російській імперії, під час другої світової — у СРСР, Німеччині, США, Великій Британії, Канаді, Японії.

До магазину ходили з купонами

купоны украина 1990 годы

В Україні карткова система відродилася на початку 90-х, коли інфляція наочно виявилася порожніми полицями продуктових магазинів. Тоді й упровадив уряд систему карток на предмети першої потреби — відрізні купони. Видавали їх у межах сум офіційно нарахованих зарплат та пенсій.

Купонні листи випускалися по 20, 50, 75, 100 та 200 карбованців. У центрі кожного розміщувалася картка з ім’ям власника, назвою установи, що видала купони, підписом відповідальної особи та печаткою. Навколо ташувалися відрізні талони різного номіналу.

Чеки в магазинах вибивали лише на суму, що покривалася купонами. Касир особисто мав вирізати їх із загального аркуша — самостійно покупцям робити це не належало.

А 1992 року ціни «відпустили». Відповідно, скоротився платоспроможний попит населення. І талонна система зійшла нанівець.

Раніше ми розповідали, що в Україні обмежили ціни на деякі продукти.

«Космічний» газ та криза харчопрому

Сьогодні уряд України знову обговорює можливість запровадження продовольчих карток. Адже, за прогнозами економістів, цього року нам знову варто готуватися до подорожчання продуктів. “Космічні” ціни на газ для промисловості зумовили крутий стрибок цін на всі товари. І насамперед — на продовольчі.

Ще у грудні 2021 року про кризу заявили молочники. Виробники звернулися до держави з проханням запровадити пільгові ціни на енергоносії та заявили про можливе призупинення роботи. Адже якщо у січні 2021 року підприємства молочної галузі платили 4,7 гривні за кубометр газу, то у грудні вже 50-60 гривень за куб.

хлеб деньги

Тоді ж про можливе часткове або повне згортання виробництва через високі ціни на газ повідомили кондитери. У такій ситуації виявилися виробники хлібобулочних виробів.

Оскільки виробничі витрати зросли, далі випускати продукцію можна, лише збільшивши її кінцеву ціну. Навряд чи хтось працюватиме собі на збиток. А з огляду на те, що продукти у споживчому кошику українців становлять майже половину його вартості, збільшення цін на продовольство стане серйозним «інфляційним шоком», вважають експерти. Тому й заговорили в уряді про необхідність вжиття антикризових заходів.

Думка експертів

Ряд експертів до ідеї продуктових карток ставляться скептично. Адже в Україні, незважаючи на низький офіційний рівень бідності, 40-50% населення перебуває за межею бідності чи близько до неї. Громадяни, які живуть від зарплати до зарплати, або люди похилого віку з невеликими пенсіями розраховувати на допомогу навряд чи зможуть, адже бідними держава їх не вважає.

До того ж, якщо держава фінансуватиме певні групи продуктів, ціни на них додатково зростатимуть, а це позначиться на гаманцях інших громадян, яким допомога не передбачена.

Та й поки що невідомо, звідки уряд візьме гроші для впровадження цієї програми. Тож є ризик, що рішення залишиться тільки на папері або малозабезпечені громадяни отримають символічну суму, яка істотно їм не допоможе.

Картки для незаможних

эпоха бедности зе

Якщо ідея введення карткової системи втілиться у життя, картки на продукти харчування отримають громадяни з низьким прибутком. Передбачається, що вони будуть не тільки в паперовому, а й в електронному форматі — у додатку сервісу державних послуг «Дія». Створять їх, ймовірно, за прикладом карток «єПідтримка», що вже діють в Україні, за якими можна отримати 1000 гривень за вакцинацію.

Справжні картки будуть не для всіх товарів, а лише для «соціально значущих». До їх переліку входять: гречка, цукор, макарони, пшеничне борошно, молоко 2,5%, пшеничний батон, хліб житньо-пшеничний, курячі яйця, м’ясо птиці, вода мінеральна негазована, масло вершкове 75,3%, олія соняшникова.

Поки що влада не назвала умови отримання продуктових карток. Призначено вони для малозабезпечених, а в Україні на даний момент до цієї категорії належать від 20 до 50% населення. Тому логічно очікувати, як і продуктові картки оформлять мільйонам громадян країни. Деякі експерти припускають, що насамперед видадуть їх пенсіонерам із мінімальною пенсією.

Не так, як у США

Автори ідеї запровадження карток доводять її досвідом США. Тут карткова система діє з 1939 року.

Щомісяця на картки малозабезпеченим громадянам нараховується певна сума, яку можна витратити тільки на продукти і ні на що більше. До цієї категорії належать:

легально працюючі люди, чий дохід не перевищує 130% прожиткового мінімуму; одержувачі соціальної допомоги; безпритульні; люди з інвалідністю або люди похилого віку з низьким доходом; безробітні.

У 2017 році в США таку допомогу від держави отримували 42 мільйони людей, або 13% населення країни.

Український уряд до ідеї карткової системи пропонує дещо інший підхід. Малозабезпечений громадянин може отримати забезпечене карткою право на придбання спеціальних дешевих товарів. Скоріш за все, ці товари будуть недоступні решті громадян. Не виключено, що такі спецтовари матимуть і якість, що відповідає їх невисокій ціні.


Раніше ми розповідали про те, як за рік подорожчали продукти харчування на Одещині.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції