Статті

Як захиститися від смогу під час пожеж?

Зараз багато регіонів України страждають від пожеж, спричинених потраплянням бомб, снарядів та ракет. До того ж найчастіше горять не просто житлові будівлі або лісові масиви, а заводи, склади пального та інші стратегічні об'єкти, дим від яких небезпечніший у кілька разів. Як захистити своє здоров'я в екстремальних умовах, розповів терапевт Дмитро Барабанов.

У чому небезпека?

Смог від пожеж – це суміш отруйних газів, високотоксичних речовин, шкідливих домішок та дрібних частинок (пил, сажа, попіл), що становить реальну загрозу здоров’ю людини. Продукти горіння мають високу леткість, хімічну активність і проникну здатність.

Особливо гар і дим навіть у невеликих концентраціях небезпечні для дітей, людей похилого віку, пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної та дихальної систем, а також для алергіків. Дрібнодисперсні леткі частинки, потрапляючи на слизові оболонки та в легені, призводять до гострої інтоксикації, провокують загострення хронічних хвороб та різко погіршують стан здоров’я людей з ослабленим імунітетом.

Пам’ятайте також, що гар здатний заподіяти шкоду і вашим домашнім тваринам.

Які симптоми мають насторожити?

Отруєння продуктами горіння проявляється такими симптомами: кашлем та утрудненням дихання, нудотою та блюванням, головним болем та запамороченням, сльозотечею та різьбою в очах, першінням у горлі, алергічним нежитем, набряком та запаленням слизової носа і горла. Характерними проявами інтоксикації є сонливість, слабкість, уповільнення реакцій, дратівливість, швидка стомлюваність.

У тяжких випадках можуть спостерігатися підвищення температури тіла і показників артеріального тиску, напади ядухи, болі в грудях, серцеві спазми, аритмія, судоми, короткочасна або тривала втрата свідомості.

Крім гострих симптомів, можливими є і відстрочені наслідки вдихання повітря, насиченого продуктами горіння, у тому числі підвищений ризик розвитку онкологічних патологій.

Що робити?

Щоб звести до мінімуму ризик отруєння шкідливими газами і токсичними речовинами, необхідно дотримуватися певних правил.

– У період максимального задимлення не виходьте на вулицю, тримайте вікна та двері щільно зачиненими. Особливо це стосується нічного та ранкового часу. Якщо вам все ж таки потрібно вийти, використовуйте для захисту органів дихання респіратор або вологу марлеву пов’язку.

– Якщо в кімнаті стало жарко, душно, і необхідний приплив свіжого повітря, ненадовго відкрийте кватирку або вікно, завісивши їх вологою натуральною тканиною, складеною в кілька шарів, яку після цього потрібно випрати. Якщо у вас негерметичні вікна та двері, можна завішувати їх вологою тканиною (марлею, шторою) навіть у закритому стані.

– Зволожуйте повітря в будинку всіма можливими способами. Якщо немає спеціальних зволожувачів повітря, розбризкуйте воду з пульверизатора, розставте в квартирі ємності з водою, наберіть воду у ванну.

– Кожні кілька годин робіть вологе прибирання – частинки сажі та пилу під впливом водяної пари осядуть на підлогу. Прибирайте в одязі, що максимально закриває тіло, гумових рукавичках та масці/респіраторі. При цьому небажано пилососити і підмітати.

– Якщо у вас є побутовий очисник повітря, використовуйте його тільки в одній кімнаті, зробивши її максимально безпечною для перебування.

– У період задимлення не включайте витяжки на кухні та у ванній.

– Для зниження токсичної дії компонентів диму та гару пийте більше води, зеленого чаю і натуральних соків, їжте більше фруктів та овочів (в них містяться антиоксиданти). Зведіть до мінімуму вживання кави та солодких газировок.

– Частіше приймайте душ і мийте волосся.

– Відмовтеся від контактних лінз на користь звичайних окулярів. При подразненні та сухості очей використовуйте для зволоження спеціальні препарати штучної сльози.

– Якщо ви страждаєте на алергію, хронічні захворювання серцево-судинної або дихальної систем, не забувайте вживати ваші звичайні ліки. У разі погіршення самопочуття – зв’яжіться з вашим лікарем.

Ірина Лебединець

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Статті

Вони втратили все і розпочали з нуля: три історії переселенців на Одещину

У селищі Бородіно ще до війни за підтримки держави був побудований соціальний Центр для постраждалих… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

Чергою з кулемета: на Одещині військові знешкодили морську міну (відео)

На узбережжя Одещини викинуло чергову морську міну, яку було оперативно знищено українськими військовими. Про це… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Відновлення після війни: як військовий починав нове життя після поранення

14 лютого 2023 року військовий Віталій Верес отримав важке поранення під час оборони Бахмута, коли… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Будинки покинули, а калину — забрали: історія одного вимушеного переселення

Вересень. Налилася червоним кольором калина, яка є одним із символів України. Колектив обласного центру національних… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

В Одесі та Одеській області стався землетрус: що відомо (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

16 вересня 2024 року мешканці Одеси та регіону відчули підземні поштовхи. У будинках гойдалися люстри,… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Пам’ять Володимира Панченка вшанували у Любашівці

Другого вересня, у день народження митця, якому мало виповнитися 70 років, в медіацентрі Любашівської публічної… Читати далі

2024-09-16