Статті

Як правильно займатися волонтерською діяльністю у воєнний час: 5 питань до юриста

На сьогоднішній день в Україні багато звичайних людей, які займаються волонтерською діяльністю. Вони допомагають не лише дітям, багатодітним сім'ям, людям похилого віку або самотнім і хворим людям. Є й ті, хто відкриває збір коштів та закуповує все необхідне для наших військових. Але ми всі люди, і серед нас, навіть у такий складний час, знайдеться той, хто хоче нажитися на горі...

Як правильно займатися волонтерською діяльністю, уберегти себе від наклепу, щоб тебе не звинувачували у шахрайстві чи повірити людині у його некорисливості, розуміємось разом із юристом Олександром Русаковим.

Чи законно займатись волонтерською діяльністю?

Відповідно до Закону України «Про волонтерську діяльність» – волонтерська діяльність – це добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, яку здійснюють добровольці (люди без будь-якої користі для себе) шляхом надання допомоги нужденним.

Олександр Русаков

Хто може стати волонтером в Україні?

Волонтерами можуть стати громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах та є дієздатними. На даний момент через ситуацію, що склалася, на території України з’явилося дуже багато псевдоволонтерів, для яких збір коштів став заробітком.

Як не потрапити на гачок аферистів?

Є два варіанти надання волонтерської допомоги:

  • на базі організації або установи (Благодійний фонд тощо), що залучають до своєї діяльності волонтерів;
  • індивідуальне надання волонтерської допомоги.

У першому випадку ці організації мають бути зареєстровані у встановленому законом порядку, інформація про них має перебувати у Державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Такі організації повинні мати виписку про державну реєстрацію, яка містить у собі повну інформацію, а саме:

  • повне найменування;
  • адреса реєстрації;
  • хто є керівником;
  • види діяльності;
  • дату реєстрації;
  • контактні дані.

Також варто зазначити, що метою таких організацій не може бути отримання прибутку. Тому вони мають бути внесені до Реєстру неприбуткових організацій та установ. Отже, волонтер, який діє від організації, повинен мати при собі належним чином оформлене посвідчення з печаткою, а також контактну інформацію про організацію, в якій він зареєстрований, та збір коштів має здійснюватись лише на розрахунковий рахунок організації.

Стосовно другого випадку Закон України «Про волонтерську діяльність» не забороняє надавати волонтерську допомогу індивідуально, при цьому волонтери зобов’язані повідомляти отримувачів волонтерської допомоги про те, що вони не співпрацюють із різними організаціями, які залучають до своєї діяльності волонтерів.

Стаття на тему: Гроші, стеження та війна: як проходить звичайний день одеського волонтера?

Як убезпечити себе від шахраїв?

У ситуації, що склалася, всі масово здійснюють грошові збори в соціальних мережах на особисті карти волонтерів, які допомагають людям, які постраждали від військових дій, а також Збройним силам України. Збір на карту – штука неконтрольована, непрозора та безвідповідальна. Людина, яка збирає гроші на своїй сторінці у соцмережах, перед вами не несе жодної відповідальності. Тому потрібно звертати увагу лише на повідомлення та сториз людей, яким ви дійсно довіряєте. Вимагайте фото, відеозвіти про виконану роботу, а також чеки оплати товарів та послуг, на які ви жертвували свої кошти. У разі підозри в шахрайстві завжди слід звертатися до працівників поліції.

Яке покарання загрожує несумлінним людям?

Волонтери, організації та установи, які залучають до своєї діяльності волонтерів, одержувачі волонтерської допомоги несуть відповідальність згідно із законом. Стаття 190 Кримінального кодексу України передбачає покарання за шахрайство у вигляді штрафу до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, виправних робіт на строк до двох років або обмеження волі до трьох років, а за шахрайство, скоєне в особливо великих розмірах або організованою групою – позбавлення волі строком від п’яти до дванадцяти років із конфіскацією майна.

Читайте також:

Запитання підготувала Анастасія ЄПУРЬ

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини партнерів

Шинний калькулятор: Як визначити, чи підійде вам новий розмір коліс?

При виборі нового розміру коліс використовується шинний калькулятор, який спрощує процес підбору. Read More

2024-11-22
  • Новини

Прогноз погоди на суботу, 23 листопада: штормове попередження

У суботу, 23 листопада 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується прохолодна та вітряна… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі встановлять 11 нових мобільних укриттів

В Одесі встановлять 11 мобільних укриттів у місцях із великим скупченням людей. Рішення ухвалив виконавчий… Read More

2024-11-22
  • Новини

Італія допоможе відновити зруйновану інфраструктуру Одещини

Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More

2024-11-22
  • Статті

Маленька історія про великі серця: як вчителька з Херсону та її учні наближають перемогу

Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More

2024-11-22
  • Новини партнерів

Готуємося до Нового року та Різдва: як вибрати ідеальний подарунок для дитини

Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More

2024-11-22