Через часті відключення світла можуть виникати стрибки і перепади напруги в електромережах, через що псуються електроприлади. До того ж зростає ризик пожеж у будинках та квартирах. Як захистити побутову техніку від стрибків напруги, дізнавалася газета.
Зберегти стабільну напругу при пошкодженні всієї енергосистеми України та постійних відключеннях світла складно. Тому часто, включаючи електромережі, замість 220 вольт у квартири подають напругу 170-260 вольт. Якщо виходить з ладу нульовий провідник, напруга може підскочити понад 300 вольт. І деякі електроприлади через це можуть зламатися.
Навіть якщо у квартирі або будинку перепади напруги не помітні, техніка все одно поступово приходить у непридатність. Річ у тім, що коли при включенні світла одночасно починає працювати все електроустаткування, в будинковій мережі в будь-якому випадку сила струму стрибає. Але захистити побутову техніку від перепадів напруги все ж таки можна.
Основну побутову техніку — холодильники, бойлери, пральні машини — після вимкнення світла рекомендується повністю відключити від мережі. А коли світло з’явиться — вмикати їх краще не відразу, а через 10-15 хвилин. За цей час пікове навантаження на будинкові мережі вже завершиться, перепади стабілізуються, і техніка буде у відносній безпеці. Адже найбільші коливання напруги бувають саме в момент увімкнення світла.
Перевага такого способу — відсутність додаткових витрат. Недолік — таким чином захистити техніку вдається не завжди. Іноді стрибок напруги може статися і через деякий час після увімкнення світла.
Реле реєструє значні відхилення від стандартної напруги при перепадах і автоматично відключає всі побутові електроприлади. А після того, як воно нормалізувалося, подає сигнал про включення і техніка знову підключається.
Реле напруги поділяються на два основні типи — ті, що встановлюються на електричному щитку, і ті, що включаються в розетки (так звані “казуальні”).
Найпростіші моделі витримують струм 10-16А. Цього достатньо лише в тому випадку, якщо підключати техніку поштучно. Потужні реле розраховані на 40-100А та здатні захищати електроприлади у всьому будинку.
Стабілізатор напруги — пристрій, який захищає техніку від стрибків і перепадів напруги в мережі. Джерело безперебійного живлення (ДБЖ) – пристрій, який не тільки захищає техніку від стрибків напруги, але й забезпечує роботу техніки, коли немає електрики. ДБЖ працює на акумуляторі. Водночас стабілізатори потужніші за безперебійників.
У характеристиках стабілізаторів зазвичай вказують потужність ВА (вольт-ампер), а не Вт (ват). Тому, щоб розрахувати необхідну потужність, потрібно помножити вказане на ньому число (ВА) на 0,7-0,9 залежно від моделі. Результат означатиме, прилади якої потужності потягне цей стабілізатор (вже в Вт). При цьому краще залишати запас 1-2 кВт (10-20%) – щоб прилад не працював на межі можливостей.
На жаль, стабілізатори в Україні різко подорожчали. А знайти ДБЖ зараз дуже складно.
Щоб запобігти «згоранню» техніки, найкраще об’єднати різні способи її захисту. Наприклад, встановити реле, а для котла опалення та насосів використовувати ДБЖ. Так вони зможуть попрацювати якийсь час навіть за відсутності електроенергії.
Ще один варіант — на деякі електроприлади встановити стабілізатори, а решта — просто виймати вилки з розеток.
Читайте також: Як врятувати техніку від перепадів напруги?
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More
Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка невдовзі почнеться будівництво нової дренажної системи. З 23 листопада 2024 року… Read More