Як у Плоскому на Балтщині готуються до свята Успіння Пресвятої Богородиці

Традиція зустрічати празникових і досі живе в українських оселях. То такий особливий звичай, за яким господар має прийняти гостей за всіма правилами, з усіма почестями, яких споконвіку дотримується та чи інша місцина. А свідченням гостинності хати є стіл, який має ломитися від страв.

Храмове свято – це місцеве свято, яке відзначається на вшанування святого чи євангельської події, ім’я яких носить місцевий храм. 

У селі Плоске Балтської громади святкують на Успіння Пресвятої Богородиці. Як готуються до цієї події, розказала уродженка села Марія Дашковська, перемішавши розповідь зі спогадами про дитинство та зберігши лексику села. 

— У когось Храмове свято, а у нас саме празник. До свята треба зробити ремонт, покрасити хату, замести подвір’я та наварити їсти — бо раптом празникові приїдуть, а шо я на стіл покладу? Празникові приїжджають без запрошення, — розповідає пані Марія.

Традиційні страви готуються тільки в печі. Тож обов’язково треба напалити піч. 

— Ніякого газу, ви шо? Перша обов’язкова страва – це блинчики-картопляники з м’ясом, які печуться на чарі в печі. Блинчики розміром з металеву гривню. Тут же, у печі, доходить до готовності м’ясо. Подаються такі «блинчики» на великих тарілках із шматками м’яса, политі юшкою з казана, — наганяє апетит оповідачка. 

Бігус у Плоскому — це страва номер два. Цього дня селом стелиться густий запах, від якого можна захлинутися слиною. Бігус готується із квасної і солодкої капусти з м’ясом.

Розкажу про третю за популярністю, але свою улюблену страву – голубці, які готують із квашених кружалок (капустяне листя). Маленькі голубчики, розміром з мізинчик, набувають в печі ніжно-кремового кольору і пахнуть так, що обертом йде голова. Ковтаючи слину, ти пальцями залазиш в той п’ятнадцятилітровий казан і запихаєшся тими гарячими голубцями. А бабка тебе рогачами чи кочургою виганяє від печі: «Йди, злидена, відси, на вік не нажереся!». 

А коли накриваєш празниковим стола, хтось обов’язково скаже: «Марічко, а сахар до голубців де?». Так-так! Саме з сахаром у нас трумбують голубці. Ніяких вам томатів і соусів.

Про бабку, холодець, «малісніки», начиняний перець, студяні вишні і молоко багато розказувати не буду. Скажу лише, що студяні вишні чоловіки називають «гибель».

 — О, вже гибель несуть! Треба бистро пити, бо скоро вставати з-за столу, — жартують празникові.

А на вашій слободі які традиційні страви готують?

Читайте також:

Share
Любов Кузьменко

Закінчила факультет журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Видала чотири книги: «Рядки, перелиті в життя», «Горлиця отчого краю», «…І разом з ними йшла весна», поетичну збірку «І живу, і веснію любов’ю». З початку повномасштабного вторгнення росії на територію України веду активну боротьбу з російським агресором на інформаційному фронті, допомагаю у волонтерській сфері. Вірю в Бога і в те, що Він чує наші молитви до Нього. Люблю свою справу. Інколи насолоджуюсь самотністю і використовую цей стан для творчості чи самовдосконалення. Вважаю, що в кожному віці жінки є своя краса.

Останні статті

  • Статті

Вони втратили все і розпочали з нуля: три історії переселенців на Одещину

У селищі Бородіно ще до війни за підтримки держави був побудований соціальний Центр для постраждалих… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

Чергою з кулемета: на Одещині військові знешкодили морську міну (відео)

На узбережжя Одещини викинуло чергову морську міну, яку було оперативно знищено українськими військовими. Про це… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Відновлення після війни: як військовий починав нове життя після поранення

14 лютого 2023 року військовий Віталій Верес отримав важке поранення під час оборони Бахмута, коли… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Будинки покинули, а калину — забрали: історія одного вимушеного переселення

Вересень. Налилася червоним кольором калина, яка є одним із символів України. Колектив обласного центру національних… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

В Одесі та Одеській області стався землетрус: що відомо (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

16 вересня 2024 року мешканці Одеси та регіону відчули підземні поштовхи. У будинках гойдалися люстри,… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Пам’ять Володимира Панченка вшанували у Любашівці

Другого вересня, у день народження митця, якому мало виповнитися 70 років, в медіацентрі Любашівської публічної… Читати далі

2024-09-16