Традиція зустрічати празникових і досі живе в українських оселях. То такий особливий звичай, за яким господар має прийняти гостей за всіма правилами, з усіма почестями, яких споконвіку дотримується та чи інша місцина. А свідченням гостинності хати є стіл, який має ломитися від страв.
Храмове свято – це місцеве свято, яке відзначається на вшанування святого чи євангельської події, ім’я яких носить місцевий храм.
У селі Плоске Балтської громади святкують на Успіння Пресвятої Богородиці. Як готуються до цієї події, розказала уродженка села Марія Дашковська, перемішавши розповідь зі спогадами про дитинство та зберігши лексику села.
— У когось Храмове свято, а у нас саме празник. До свята треба зробити ремонт, покрасити хату, замести подвір’я та наварити їсти — бо раптом празникові приїдуть, а шо я на стіл покладу? Празникові приїжджають без запрошення, — розповідає пані Марія.
Традиційні страви готуються тільки в печі. Тож обов’язково треба напалити піч.
— Ніякого газу, ви шо? Перша обов’язкова страва – це блинчики-картопляники з м’ясом, які печуться на чарі в печі. Блинчики розміром з металеву гривню. Тут же, у печі, доходить до готовності м’ясо. Подаються такі «блинчики» на великих тарілках із шматками м’яса, политі юшкою з казана, — наганяє апетит оповідачка.
Бігус у Плоскому — це страва номер два. Цього дня селом стелиться густий запах, від якого можна захлинутися слиною. Бігус готується із квасної і солодкої капусти з м’ясом.
Розкажу про третю за популярністю, але свою улюблену страву – голубці, які готують із квашених кружалок (капустяне листя). Маленькі голубчики, розміром з мізинчик, набувають в печі ніжно-кремового кольору і пахнуть так, що обертом йде голова. Ковтаючи слину, ти пальцями залазиш в той п’ятнадцятилітровий казан і запихаєшся тими гарячими голубцями. А бабка тебе рогачами чи кочургою виганяє від печі: «Йди, злидена, відси, на вік не нажереся!».
А коли накриваєш празниковим стола, хтось обов’язково скаже: «Марічко, а сахар до голубців де?». Так-так! Саме з сахаром у нас трумбують голубці. Ніяких вам томатів і соусів.
Про бабку, холодець, «малісніки», начиняний перець, студяні вишні і молоко багато розказувати не буду. Скажу лише, що студяні вишні чоловіки називають «гибель».
— О, вже гибель несуть! Треба бистро пити, бо скоро вставати з-за столу, — жартують празникові.
А на вашій слободі які традиційні страви готують?
Читайте також:
Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More
Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More
Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More