Статті

Історія одеського трамвая: від кінної тяги до перших електричних вагонів

19 березня 1910 року в Одесі почалася підготовка до пуску електричного трамвая. Газети писали, що будівництво всієї мережі займе два роки, але вже у вересні з тимчасового депо на Лідерсовському бульварі вийшов перший трамвайний вагон.

Строго кажучи, найперша трамвайна лінія з’явилася в Одесі ще 1906 року — вона з’єднувала Дачу Ковалевського і Люстдорф. А будівництво трамвая, який курсував безпосередньо в центрі міста, почалося тільки 1910 року.

Керівництво Бельгійського акціонерного товариства Одеських кінно-залізниць, що існувало в Одесі з 1879 року, ще за 12 років до появи трамвая пропонувало місту перевести деякі лінії кінної тяги на електрику. Влада довго відмовлялася, але 1908 року все ж уклала договір із Бельгійським товариством на будівництво електричного трамвая. Пуск нового виду транспорту збиралися приурочити до фабрично-заводської, сільськогосподарської та художньої виставки, яка мала відкритися в Одесі 1910 року в нинішньому парку Шевченка.

Спочатку було побудовано тимчасову електричну лінію від Олександрівської площі до Ланжерона, відкриття якої відбулося 24 вересня 1910 року. Рівно опівдні чотири прикрашені вагони вийшли з дерев’яного депо в районі Лідерсовського бульвару. Маршрут трамвая проходив уздовж виставкової алеї, Сабанським провулком, Канатною і Грецькою вулицями до Грецької площі. Першими пасажирами вагона стали градоначальник Іван Толмачов, директор Бельгійської компанії Легоде і священик, який невтомно кропив усе перед собою святою водою. 

З перших днів експлуатації трамвая Одеською міською думою було розроблено розклад руху вагонів. Перші трамваї виходили на лінію о сьомій годині ранку і курсували за маршрутом до першої години ночі. Інтервал руху становив п’ять хвилин. Перші трамвайні вагони виробляла бельгійська фірма «Нівель», вони перевозили одеситів до початку 1970-х років.  

Джерело: grad.ua

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Останні статті

  • Новини

«Українське ППО б’є по житлових кварталах»: як росіяни виправдовують свої військові злочини

Російські пропагандисти поширюють черговий фейк про те, що українська ППО нібито б'є по своїх житлових… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

В Одесі зробили платними дві сотні паркомісць навколо відомого парку

В Одесі стануть платними майже 200 місць для паркування навколо парку Перемоги. Надходження від зборів… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Де роздрукувати книгу в Україні

Необхідність роздрукувати книгу знайома багатьом: викладачам та студентам, вчителям та батькам школярів, молодим вченим та… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Як самостійно дізнатися про землетрус наперед

Нещодавно "Одеське життя" розповіло про кілька аспектів землетрусу, що жахнув увесь світ, у Туреччині. А… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

В Одесі дитячу бібліотеку перетворили на сучасний культурний хаб

Дитяча бібліотека №37 у Пересипському районі Одеси зазнала значних змін завдяки менторський підтримці Одеського художнього… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

В Одесі боржникам за комунальні послуги готують неприємні заборони

Одеські тарифи на воду і газ не змінюються від початку повномасштабного вторгнення, але багато жителів… Читати далі

2024-09-19