Статті

Історик Ярослав Грицак: Україна – це віагра для Європи

Одесу відвідав відомий український історик Ярослав Грицак. Він приїхав на запрошення проєкту #ReOpenUkraine та зустрівся з одеситами у просторі “Книгарня кав’ярня” де майже дві години говорили на тему «Війна як катастрофа —війна як нагода».

Пан Ярослав з позиції історика та історії розповідав, як війни рухають історію; про перемоги, які можуть перерости у поразки; про нагоди та загрози, які створює ця війна для подолання минулого. Одесити, в свою чергу питали про вплив війни на Європу та світ, про майбутні кроки, які має зробити влада, щоб не повторювати минулих помилок, про не лише негативні наслідки російської агресії, а й позитивні моменти, про деімперіалізацію та шлях Одеси в цьому процесі. 

Ми зібрали десять основних тез Ярослава Грицака, які здаються нам показовими та значущими: 

  1. Чим ширше криза, тим ширше відчуття, що надо міняти країну. Війна створила таку ситуацію в країні, що гірше бути вже не може. І це означає – час стрибати. Крапка.
  2. Перемога в цій війні не розв’язує питання російської небезпеки. Вона залишається. Це говорить історія.
  3. Я не вірю у розвал Росії. Як би нам цього не хотілося, цього не станеться. Томущо я не бачу того, хто буде розвалювати Росію.
  4. У нас є замилування тим, що ми робимо і ми заслуговуємо на це. Ми дуже зараз гарні, я ніколи не відчував стільки любові, як зараз. Це найкращі часи нашого життя, хоча і найбільш небезпечні. Але я дуже боюся, що ми будемо в цьому чутті засліплені.
  5. Вирішальною долею деімперіалізаціі є політичні реформи. Але я боюся, щоб ми не зосередили увагу на Катерині другій, забувши про построєння незалежних судів. Маючи емоції ми забуваємо про раціональні речі.
  6. В такій війні, позиційній, першим програє той, хто не може витримати тягар війни. Війна закінчується колапсом. Це питання ресурсів: воєнних, економічних, людських, готових довго витримувати цю напругу. Виснажити і зламати українців – дуже важлива для них річ.
  7. Перестаньте будувати українську націю – модернізуйте її. Це різні речі. Нація вже є.
  8. Нинішня Україна, це віагра для Європи.
  9. Треба розуміти, що багато людей, що формували позицію Путіна – це російськи ліберали. Один із них – Волошин, якщо ви пам’ятаєте, голова адміністрації, який ліберал.
  10. Кожний народ можна довести до стану сказу. Для того треба активізувати владу і підконтрольні мас-медіа. Якщо вас так скувати місяць, рік, п’ять років, то ви не помітите як станете скаженими. Німецька нація була культурною нацією, і що?… Я вважаю, що і українців можна довести до сказу. Тут питання, чи є запобіжники, антиотрута. Українці за тридцять років мають її, а росіяни – ні. Їх імунітет дуже низький.

Довідка: Ярослав Грицак – Ярослав Грицак, український науковець, історик і публіцист. Доктор історичних наук, професор Українського Католицького університету. Директор Інституту історичних досліджень Львівського національного університету імені. Франка. Викладав як гість-професор у Гарвардському та Колумбійському університетах, був довголітнім співголовою Німецько-української історичної комісії. Гість-професор Центральноєвропейського університету у Будапешті ((1996—2009 рр). Перший віце-президент Міжнародної асоціації україністів (1999—2005 рр). Почесний професор НаУКМА. Автор досліджень та книг по історії України, має понад 500 наукових публікацій на історичну тематику.

Фото Юлії Сущенко

Share
Юлия Сущенко

Перед тем, как прийти в "Одесскую жизнь" 15 лет работала на телевидении. Благодаря новыми технологиями пытаюсь соединить ТВ и газетный форматы: веду стримы на facebook-странице и собираю интересные видеоистории. Больше всего в жизни люблю движение и путешествия. Девиз “Интересно там, где я”.

Recent Posts

  • Новини

Одеса та Гейдельберг стали містами-партнерами (відео)

Одеса встановила партнерські відносини із німецьким містом Гейдельбергом. Така угода була укладена днями у рамках… Read More

20-05-2025 в 18:39
  • Статті

Виклики одеської маршрутки: як не випасти із салону, впізнати щипача і проїхати безкоштовно

Про одеські маршрутки пасажири здебільшого говорять з обуренням. Проте продовжують ними користуватися, сплачуючи за проїзд… Read More

20-05-2025 в 17:33
  • Статті

Перекладач з німої: як в Одесі працює перекладач української жестової мови?

Сьогодні я вже знаю, чому улюбленим анекдотом людей з вадами слуху став саме цей. Господь… Read More

20-05-2025 в 16:31
  • Новини

Стихійні звалища в Одесі: на «Дальницькі кар’єри» вивозять накопичене роками сміття

У Хаджибейському районі Одеси ліквідували сміттєзвалище в районі вулиці М. Грушевського і Травневого провулка і… Read More

20-05-2025 в 15:31
  • Новини

Деколонізація в дії: в Одесі прибирають залишки радянського минулого (фото)

В Одесі набирає обертів процес деколонізації, Невідомі демонтували дошку моряку-підводникові Олександру Маринеско на вулиці Пастера,… Read More

20-05-2025 в 14:28
  • Новини

Відродження після трагедії: дев’ятиповерхівку в Сергіївці відновили

У Сергіївці завершено відновлення житлової дев'ятиповерхівки, яка була зруйнована російською ракетою 1 липня 2022 року.… Read More

20-05-2025 в 13:34