У ніч на 6 червня російські загарбники підірвали Каховську ГЕС, в наслідок чого у Чорне море потрапили тисячі тонн брудної води. Вже два тижні одесити спостерігають наслідки техногенної катастрофи: брудну морську воду, сміття, міни й залишки будинків біля узбережжя та навіть мертвих тварин. Епідеміологи б'ють на сполох: у морській воді вже знайшли збудників декількох кишкових інфекцій. «Одеське життя» поговорило з лікаркою-інфекціоністкою та дізналося, як відрізнити різні види захворювань та як запобігти зараженню кишковими інфекціями.
Підрив Каховської ГЕС спричинив підтоплення багатьох територій, а в акваторію Чорного моря потрапили збудники деяких кишкових захворювань. Поки фахівці знайшли у морській воді сальмонелу, ротавірус, астровірус та гельмінтів, але це не повний перелік того, що може бути небезпечним для одеситів. Через техногенну катастрофу у воді також можуть бути знайдені збудники гепатиту A, черевного тифу, холери та навіть сибірської виразки.
Інфекціоністка Анастасія Неклюдова запевняє – хвилюватися поки не треба, адже питна вода в Одесі залишається чистою.
20 червня, на брифінгу щодо епідситуації на Одещині, цю інформацію підтвердили й представники ДУ «Одеського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України».
«Джерела водопостачання для нашого міста й області не пов’язані з морською водою та тією ситуацією, яка сталася на Каховській ГЕС. З 6 червня ми провели близько 600 досліджень питної води на мікробіологічні показники (невідповідність виявили у 2% проб) і близько 400 досліджень на санітарно-хімічні показники (невідповідність виявили у 9% проб)», – розказала Лідія Степанова, заступниця гендиректора ДУ «ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» з дослідження фізичних та хімічних факторів.
Але для того, щоб вберегтися від інфекційних захворювань, одесити мають дотримуватися певних епідеміологічних правил безпеки.
Через підрив Каховської ГЕС у морській воді можуть бути знайдені збудники таких захворювань, як:
На щастя, зараз у Чорному морі виявлені збудники тільки трьох перших захворювань та гельмінти. Однак, слід знати за якими ознаками можна відрізнити ці хвороби.
Холера вважається найбільш заразною кишковою інфекцією та викликає швидке зневоднення. За словами Анастасії Неклюдової, через холеру людина за один день може втратити до 10 літрів рідини.
Черевний тиф викликається окремим видом сальмонели, тобто теж вважається кишковою інфекцією. Але лікарям дуже важливо виявити, що людина захворіла саме на тиф. Для цього проводять забір калу. Анастасія Неклюдова попереджає: «Це захворювання викликає у кишківнику доволі специфічні зміни, тому дуже важливо своєчасно діагностувати хворобу, щоб попередити ці зміни, або бути готовим до них і знати, що робити далі».
Захиститись від холери та запобігти зараженню тифом можна також дотримуючись правил гігієни та епідеміологічної безпеки.
Гепатит A може передаватися у побуті, наприклад, коли хворий готує їжу. Але це захворювання завжди проходить повністю самостійно й ніколи не стає хронічним.
Збудники сибірської виразки можуть опинитися у воді через розмиття скотомогильників. Але у разі саме кишкової форми захворювання, ураження шкіри у пацієнта не буде. Анастасія Неклюдова пояснює: «Кишкову форму цього захворювання дуже важко ідентифікувати, вона протікає як важке отруєння. Але епідемії боятися не треба. Людина може одразу отримати антибіотики, до яких сибірська виразка буде чутлива, й ще до того, як у лікарів з’явиться думка саме про цю хворобу, людина вже вилікується».
Бактерія лептоспіра опиняється у стоячій прісній воді разом із сечею гризунів. В організм людини вона потрапляє через шкіру або рани. Лептоспіроз більше загрожує людям, які перебувають на затоплених територіях. Але інкубаційний період цього захворювання складає 14 – 21 день, тому ті, хто приїхав до Одеси з підтоплених територій, мають бути пильними.
Ще раз наголошуємо: поки в Одесі є чиста питна вода, а ви не порушуєте заборону купання в морі, не вживаєте морепродукти та не нехтуєте гігієною, боятися жодного захворювання не варто. Всі ці хвороби лікуються або антибіотиками, або питтям великої кількості води.
«Якщо у хворого є доступ до чистої пітної води та ліків, то все це абсолютно спокійно лікують. Наша вода очищується доволі добре, проводяться постійні дослідження, де є певні показники: наприклад, кількість колонієутворюючих мікроорганізмів у воді. Якщо ця кількість буде перевішена, буде вирішуватись питання з приводу додавання якихось знезаражувальних речовин, або взагалі переходу на бутельовану воду. Тобто пропустити ці захворювання практично не можливо. Холери зараз немає. Але якщо вона буде, повірте, про це дізнаються абсолютно всі. Це інфекція, яка має міжнародне значення, вона не пройде повз пильний огляд лікарів. С 1 червня у нас забирається аналіз на холеру. Інфекційна лікарня обов’язково щороку забирає аналіз на холеру у всіх пацієнтів, які надходять з кишковою інфекцію», – заспокоює Анастасія Неклюдова.
Читайте також, що в Одесі заборонили купатися і ловити рибу.
За прогнозами синоптиків Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у понеділок, 25 листопада 2024 року,… Read More
Сьогодні вдень, 24 листопада, в одеському парку Шевченка застрягли на атракціоні четверо дітей. Їм допомогли… Read More
З 2024 року вулиця Посмітного в Одесі називається Балтиморською. Макар Посмітний був головою колгоспу. Але… Read More
Жителі Ананьївської громади Одеської області провели в останню путь свого земляка-Героя – мужнього захисника Руслана… Read More
В Одесі на розі вулиць Дерибасівської та Рішельєвської, в історичному будинку відреставрували ще одні старовинні… Read More
За інформацією компанії «Укренерго», сьогодні, в неділю, 24 листопада 2024 року, заходи обмеження споживання електроенергії… Read More