Статті

Душа «Ноосфери»: чим та як годуватимуть учасників першої української антарктичної місії (фото)

Сьогодні, 28 січня 2022 року, у день відкриття Антарктиди, українське наукове судно «Ноосфера» вирушає з порту Одеси до першої антарктичної експедиції під українським прапором. Понад чотири місяці триватиме похід. За цей час судно двічі перетне Атлантику, проведе низку досліджень, забере полярників з Антарктичної станції «Академік Вернадський». На борту науково-дослідного судна перебуватимуть близько 50 членів команди та вчених із різних країн світу.

Ми побували на судні за кілька днів до початку експедиції з метою зазирнути в його «душу», яка, як і у звичайному будинку, знаходиться на кухні, тобто на камбузі, і дізналися, хто та як весь цей час годуватиме людей. Адже правильне та смачне харчування – запорука фізичного та морального здоров’я колективу, який тривалий час проведе у замкнутому просторі за складних погодних умов. До речі, екіпаж тут зібрався виключно чоловічий.

Кухня “Ноосфери”

Приміщення, де готують їжу, нагадує кухню гарного ресторану. Так про нього відгукується судновий шеф-кухар Олексій Задорожний. Тільки, на відміну від звичайного харчоблоку, обладнання на цьому камбузі вдвічі більше: чотири духові шафи, два грилі, два подрібнювачі і так далі. Все тому, що під час тривалого переходу та екстремальних погодних умов техніка може вийти з ладу, і  завжди треба мати під рукою запасний варіант.

На кухні працюватимуть троє – шеф-кухар, кухар та помічник. Суднові кухарі – з більш ніж 20-річним досвідом роботи на пасажирському та торговому флоті. Обидва – у передчутті походу. Говорять, що із задоволенням перейшли на роботу під рідний прапор.

Олексій Задорожний

«Отримати в повне розпорядження камбуз, поставити роботу під себе – це мрія кожного кухаря та дорогого вартує. Я заради цього готовий трохи втратити зарплату. Ну і гордість бути першими, для мене це – не пустий звук»,

– ділиться Олексій.

За роботою

Крім приготування їжі, шеф-кухар займається калькуляціями, складанням меню, закупівлею продуктів. А продуктів тут багато – дві двадцятитонні фури. Адже всього треба взяти із запасом. До того ж судно ще підвозить продукти на станцію «Академік Вернадський». Весь цей обсяг буде завантажено на борт та розсортовано вручну. А поки що всі сховища вичищені та готові до прийому продуктів.

Сховище для продуктів

Холодильник для м’яса

Для зберігання на судні є морозильники для м’яса, спеціальні сховища для картоплі (якої беруть майже три тонни) та овочів, для сипких продуктів і навіть «винний льох», де вина зберігаються не лише у спеціальній температурі, а й надійно кріпляться (так , команді під час переходів належиться вино).

Хранилище
Так выглядит камбуз "Ноосферы"

Обід – за розкладом

На судні триразове харчування: сніданок-обід-вечеря. Меню розробляється на тиждень наперед. В арсеналі Олексія Задорожного страви різних кухонь світу. Оскільки екіпаж міжнародний – українці, англійці, латиші, – то й їжа має подобатися всім. На сніданок тут завжди будуть яйця, бекон, сири, різні пластівці та каша. В обід шеф збирається щодня влаштовувати національні дні, у тому числі безсарабської кухні. Олексій – випускник Ізмаїльського вищого спеціального професійного училища (колишня «дев’ятка» – ВПУ №9) та знає тонкощі приготування і мамалиги та каварми. Другий кухар, Олександр Лук’янченко, окрім іншого, займатиметься випіканням свіжого хліба та солодощів.

Меню вечері

Так виглядає звичайна вечеря членів команди – суп, основні страви та гарнір. На вибір:

  • баранячий суп харчо;
  • смажена риба;
  • тефтелі у томатному соусі;
  • “гірчична” курка з ананасами;
  • гречка;
  • булгур;
  • тушкована капуста з беконом.

До ресторану – щодня

Для їжі на «Ноосфері» є кілька приміщень – біля кухні, для команди та ресторан, який починає функціонувати, коли на судно заселяються вчені. Їжа до ресторану доставляється на спеціальних ліфтах, а потім потрапляє до рук офіціантів. Але ресторанного обслуговування та окремого меню тут не буде, розповідає Олексій Цвік, готель-менеджер судна, та нагадує, що це не круїзний рейс. Тим не менш, багато «втіх життя» будуть доступні: це і візити дружби в портах заходу і на станції, і відзначення державних свят.

Ліфт із кухні до ресторану

Незвичайна посудомийка

Ресторан, як і камбуз, обладнаний усім необхідним: від посудомийної машини до винної шафи та стаціонарного пробковідкривача. Як нам розповіли, за часів, коли судно належало Британській антарктичній місії, у складі екіпажу був навіть сомельє.

Полиці для винних келихів

Особливу увагу приділяють сміттю. Вірніше, його утилізації. І на кухні, і в ресторані розташовані спеціальні подрібнювачі відходів, а все, що не подрібнюється – ретельно сортується. Без цієї опції, зауважує Олексій Цвік, судно просто не приймуть у жодному порту світу.

Посуда в ресторане
Ресторан, окно выдачи

Після роботи кожен може відпочити у кают-компанії, де розташовані бар, ігри, проектор, а на стінах висять гарні фотокартини. До того ж на судні у вільному доступі буде інтернет-зв’язок. Тож дізнатися новини та поспілкуватися з рідними та близькими можна буде у будь-який час. Незважаючи на те, що судну вже тридцять років, за словами членів команди, тут все зроблено людьми і для людей, а буквально два роки тому було проведено капітальний ремонт приміщень.

Дитячі малюнки у коридорі

Каюти вчених та старшого офіцерського складу невеликі – найчастіше одномісні, обладнані всім необхідним. Проте чайники та інші нагрівальні прилади тримати у каютах категорично забороняється. Але це не означає, що якщо людині захотілося випити чаю ввечері або кави ще до сніданку, вона не зможе цього зробити. На «Ноосфері» передбачено спеціальний буфет для тих, хто закінчує робочу зміну пізно ввечері. Також на судні є цілодобовий доступ до гарячих та холодних напоїв, чистої води, печіва, шоколаду та снеків.

Але не думайте, що після закінчення експедиції екіпаж та команда повернуться із надлишками ваги. Олексій Цвік каже, що за день на судні він проходить щонайменше 15 тисяч кроків – тут немає ліфтів, а бігати у робочих справах доводиться дуже багато. А ще тут є сауна та дві спортивні зали з тренажерами.

Ноосфера – у перекладі з грецької «сфера розуму», нова, найвища стадія еволюції біосфери. Тішить, що команда та вчені працюватимуть у гідних умовах. Побажаємо ж екіпажу сім футів під кілем та безлічі відкриттів!

Нагадаємо, раніше криголам «Ноосфера» належав Великій Британії і називався James Clark Ross. А у 2021 році його за символічні 5 млн доларів придбала Україна для доставки людей та вантажів на антарктичну станцію «Академік Вернадський», а також для проведення наукових досліджень світового океану.

Науково-дослідницьке судно “Ноосфера” презентували 29 жовтня 2021 року. На церемонії перейменування був присутній президент Володимир Зеленський.

Раніше ми писали про те, що “Ноосфера” знову стоїть в Одеському порту .

Фото авторки

Share
Юлия Сущенко

Перед тем, как прийти в "Одесскую жизнь" 15 лет работала на телевидении. Благодаря новыми технологиями пытаюсь соединить ТВ и газетный форматы: веду стримы на facebook-странице и собираю интересные видеоистории. Больше всего в жизни люблю движение и путешествия. Девиз “Интересно там, где я”.

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Затверджено проєкт утримання парку імені Шевченка: що це означає

На пленарному засіданні сесії Одеської міської ради було затверджено новий проєкт утримання центрального парку імені… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Узимку в Україні може не бути світла по 18 годин на добу, – прогноз ООН

За прогнозами Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) цієї зими в Україні… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19