Статті

Доротея Атлас написала перший підручник з історії Одеси

Доротея Атлас — краєзнавець та педагог, багато чого зробила для нашого міста: музей, університет, шкільну програму. Сьогодні, 15 січня, дослідниці історії Одеси виповнилося б 149 років.

Феліція-Доротея Генріхівна Атлас розробила проєкт музею історії Одеси, запропонувала створити у місті Народний університет, внести до шкільної програми краєзнавство.

Юні роки Доротеї Атлас

Народилася Доротея Атлас у сім’ї австрійських підданих. Освіту вона здобула у Маріїнській гімназії, звідки вийшла з дипломом домашньої наставниці та викладачки історії, арифметики та географії.

Пізніше вона вступила на словесне відділення Одеських вищих жіночих курсів, а ще за кілька років закінчила і юридичне відділення.

Шкільне викладання

Після революції вона брала участь у роботі Одеської краєзнавчої комісії при Всеукраїнській академії наук, збиралася написати дослідження на тему історії Молдаванки.

Проте основна її діяльність у цей період була зосереджена на викладанні. Доротея Атлас була директором трудової школи №65, яка була на Госпітальній вулиці.

На відміну від викладачів радянського штибу, вона прагнула прищепити дітям загальнолюдські цінності, уникаючи теорій марксизму та атеїзму. Керівництво та влада така позиція дуже дратувала, і погляди педагога зневажливо охрестили «толстовськими».

Творчість Доротеї

За своє життя Доротея Атлас написала понад 35 робіт, присвячених історії Одеси. Ще в 1916 році вона видала перший підручник для середніх шкіл з історії міста, який вирізнявся лаконічністю, доступністю та чіткою структурою.

Її матеріали з історії Одеси часто з’являлися на сторінках газет «Одеські новини» і «Одеський листок». Роботи Доротеї Атлас і сьогодні добре відомі та користуються повагою краєзнавців.

Точна дата смерті дослідниці невідома, передбачається, що вона загинула від рук фашистів під час війни.

Джерело: odessa-memory, Вікіпедія.

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі працює ППО: місто знову атакують дрони (ОНОВЛЕНО)

Увечері в суботу, 9 листопада, в Одесі знову пролунав сигнал повітряної тривоги. І вже четвертий… Read More

2024-11-09
  • Статті

Великий секрет дешевих цигарок з одеського Привозу

В Одесі на Привозі, а ще в кіосках і просто з лотків на вулицях, перехожим… Read More

2024-11-09
  • Статті

Художник Ростислав Палецький із Троїцького «переніс» народний живопис зі стін на папір

Степовий південний розпис – напрям українського декоративно-орнаментального мистецтва – здавна побутував у Причорномор’ї й формувався,… Read More

2024-11-09
  • Новини

Погода в Одесі: чи очікується дощ 10 листопада

За даними Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, в неділю, 10 листопада 2024 року, в… Read More

2024-11-09
  • Новини

Помер відомий український боксер та телеведучий В’ячеслав Узєлков

Сьогодні, 9 листопада 2024 року, український бокс зазнав непоправної втрати: помер відомий український боксер В'ячеслав… Read More

2024-11-09
  • Статті

Зруйновані будинки, згорілі авто: як постраждали одесити після нічної атаки дронами 9 листопада (фоторепортаж)

У ніч на суботу, 9 листопада 2024 року, Одеса пережила чергову ворожу атаку ударними дронами.… Read More

2024-11-09