Новини Одеси та Одеської області

День в історії: як війська Суворова штурмували Ізмаїл?

День в історії: як війська Суворова штурмували Ізмаїл?

Рівно 232 роки тому цього дня, 24 грудня 1790 року російські війська під командуванням полководця Олександра Суворова взяли штурмом турецьку фортецю Ізмаїл, яка вважалася неприступною.
На згадку про цю подію в сучасній росії 24 грудня відзначається «день військової слави» – черговий привід для пропаганди духовних скріп «Прадіди воювали!».
Втім, за версією сучасних істориків, і існування «неприступної фортеці» та її героїчний штурм – не більше ніж міф.

Російський фольклор та суворовська арифметика

У російській історії зовсім небагато подій, що увійшли до фольклору. Але штурм турецького Ізмаїла росіянами – один із таких. Він зустрічається і в анекдотах, і у шкільних підручниках. За офіційною російською версією, Ізмаїл у XVIII столітті був найкращою фортецею Європи. Високий вал, широкий рів глибиною до 10 метрів, 260 гармат на 11 бастіонах. Гарнізон фортеці на момент підходу російської армії перевищував 35 тисяч людей», – повідомляють «історичні» джерела.

Готуючись до штурму та об’їхавши підступи до Ізмаїла, Суворов нібито заявив: «Ця фортеця без слабких місць». Ще через кілька років він скаже: «На штурм подібної фортеці можна було зважитися лише один раз у житті».

Але чи була така твердиня насправді, як і її героїчний «штурм»?

«Штурм» Ізмаїла відбувся 22 грудня 1790 року під час чергової російсько-турецької війни (1787-1792 рр.). Тривав він вісім годин. Із 35 тисяч захисників Ізмаїла, за легендою, врятувався лише один. Турки нібито втратили вбитими 26 тисяч людей, полоненими – дев’ять тисяч, близько двох тисяч померли від ран першу добу після штурму. Росіяни захопили 265 гармат, 42 судна, 345 прапорів. Суворов вказав у рапорті втрати російської армії у 1815 осіб убитими та 2455 пораненими.

У цьому насторожує співвідношення втрат. Виходить, що, наступаючи, штурмуючи рови, вали, фортечні мури і бастіони, російське військо втратило загалом 4270 чоловік, а захисники турки, прикриті тими самими ровами, валами, стінами – 35 тисяч (з них 28 тисяч безповоротно). Фантастичні цифри – співвідношення втрат: один загиблий (у наступаючих) до восьми (захисників).

Але що штурмував граф Римницький Олександр Суворов у грудні 1790-го?

Яким був насправді «Неприступний Ізмаїл»?

Тим часом, з фортами в Ізмаїлі не сталося. Перша фортеця, побудована Мехмедом-ага, мала жодного військового значення. Часто її захоплювали запорозькі козаки. У 1594 та 1595 роках запорожці на чолі з отаманами Северином Наливайком та Іваном Сулимою здійснили кілька нападів на Ізмаїл, а у 1609 році взагалі спалили його вщент. Навідувалися до Ізмаїла запорожці й у 1632 та 1673 роках. У першій половині XVII століття мандрівники, описуючи Ізмаїл, зазначали, що це «турецьке місто, зовсім не обнесене стіною». У другій половині того ж століття османський письменник і мандрівник Евлія Челебі, серед іншого, писав про Ізмаїла: «Оскільки фортеці тут немає, то немає і коменданта». На картах того часу фортеця також не позначена.

Зрозуміти, що був «неприступним Ізмаїлом» можна за розпорядженням про знищення фортеці, яке через місяць після суворовського штурму видав генерал-аншеф Микола Рєпнін. У ньому зокрема йдеться: «Не можна вже й тепер через обивателів розкопувати вал і зарівнювати рів в Ізмаїлі, оскільки зміцнення того місця майже всі земляні, без кам’яного захисту». Виникає питання: куди ж за місяць після штурму зникли вежі та стіни «найкращої фортеці Європи»?

Немає жодних стін і веж і в секретному донесенні від 1796 року єлисаветградського (нині місто Кропивницький) купця і, за сумісництвом, російського шпигуна Кльонова, який наводить у своєму звіті про розкопки фортеці у 2006 році доктор історичних наук Ігор Сапожніков. Кленов, який у середині січня 1796 року побував в Ізмаїлі, серед іншого, повідомляв: «Від знайомих своїх я дізнався, що в Ізмаїлі викопано три таємні криниці: один усередині кам’яної батареї на березі (у південно-західному кутку фортеці) і два біля валу».

Таким чином, і в 1790-1791 роках, і в 1796 в Ізмаїлі були тільки земляні польові укріплення і одна кам’яна батарея, а не неприступна фортеця.

Скільки разів штурмували «неприступний Ізмаїл»

Взяття Ізмаїла Суворовим було не першим і не останнім штурмом населеного пункту російськими військами. Вперше Ізмаїл було взято 1770 року. Тоді російська армія під командуванням Петра Румянцева розгромила 150-тисячну турецьку армію, і до серпня корпус генерала Миколи Рєпніна захопив фортецю. Активну участь у штурмі брали запорізькі козаки. Однак за умовами Кучук-Кайнарджійського світу Ізмаїл повернули Туреччині.

«Героїчний» штурм Суворова в 1790 допоміг росії виграти чергову російсько-турецьку війну, але Ізмаїл повернули Туреччині.

Втретє Ізмаїл узяли генералом Григорієм Зассом 1809 року. У тому штурмі в корпусі Багратіона взяв участь і український письменник Іван Котляревський.

Четверте взяття Ізмаїла російськими військами відбулося у 1877 році, але без бою, оскільки Румунія під час російсько-турецької війни 1877-1878 років уклала угоду з росією.

Генерал-аншефу Суворову героїчний штурм Ізмаїла був необхідний. Полководець прагнув зализати рани після невдалого штурму фортеці Кілія у жовтні 1790 року і стати нарешті фельдмаршалом у нагороду за Ізмаїл. Але за живого Потьомкіна – батька бутафорських «сел» – титули Суворову не світили. Потьомкін чудово розумів, що насправді являв собою героїчний штурм і тому клопотав перед Катериною II для Суворова тільки про медаль і чин гвардії підполковника. Що було зроблено. Медаль викарбували і генерал-аншефа Суворова було призначено підполковником Преображенського полку. Вищий військовий чин Суворов отримав через вісім років після смерті Потьомкіна.

Незважаючи на це, в сучасній росії піар-проект «Штурм Ізмаїла» та водночас один із численних військових фейків, підживлюють, підтримують, а його святкування всіляко нав’язують мешканцям окупованих територій Донбасу та Криму. Адже він, як та інші військові міфи росії – ідеологічна частина гібридної війни.

Джерело та фото: odesa.depo.ua

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції