Статті

День в історії: чому фашисти потопили теплохід «Вірменія»?

Цього дня, 7 листопада, 1941 року пасажирсько-вантажний теплохід «Вірменія» був потоплений німецькою авіацією за 18 миль від узбережжя Криму. Внаслідок цього загинули від 4 до 10 тисяч людей.

Теплохід «Вірменія»: історія

Теплохід «Вірменія» збудували на Балтійському заводі в Ленінграді у 1928 році, після чого він використовувався Чорноморським морським пароплавством на лінії Одеса – Батумі – Одеса. У базовому варіанті він був розрахований на перевезення 980 пасажирів та 1000 т вантажів.

«Вірменія» рятувала одеситів у роки Другої світової війни

На початку Другої світової війни на Одеському судноремонтному заводі «Вірменію» переобладнали на санітарно-транспортне судно та включили до складу Чорноморського флоту. На теплоході передбачили одну операційну та чотири перев’язувальні. При цьому транспорт розфарбували червоними хрестами, а на борту здійняли прапор Червоного хреста. Головним лікарем на судні був одеський військовий лікар 2-го рангу Петра Дмитрівського, а капітаном Володимир Плаушевський.

Під час оборони та евакуації Одеси «Вірменія» здійснила 15 рейсів з Одеси до портів Кавказу. На судні вдалося вивезти 16 тисяч людей.

Коли напали на теплохід «Вірменія»?

Увечері 6 листопада 1941 року «Вірменія» вийшла з порту Севастополя, а потім зайшла до Ялти. За різними оцінками, на борту було від 4 500 до 10 000 осіб, серед яких були поранені бійці, мирні громадяни, медики госпіталю Чорноморського флоту та інших військових та цивільних госпіталів та частина партійного керівництва Криму. Завантаження евакуйованих йшло поспіхом, тому точне їх число невідоме.

Теплохід атакували об 11:25, коли він знаходився неподалік селища Гурзуф у районі Ведмідь-гори. За однією з найпоширеніших версій, Вірменію знищила німецька торпеда.

Чому атакували теплохід «Вірменія»?

Незважаючи на те, що теплоход мав відмітні знаки санітарного судна, його атакували фашисти. На думку деяких військових істориків, це сталося через те, що «Вірменію» було озброєно чотирма зенітними гарматами 21-К. Крім того, разом із пораненими та біженцями на її борту перебували військовослужбовці та співробітники НКВС. До того ж корабель супроводжували два озброєні катери і два винищувачі І-153. У зв’язку з цим, з погляду міжнародного права, теплохід був законною військовою метою.

Зазначимо, 2020 року останки судна виявили російські фахівці. Дослідники встановили, що перед загибеллю корабля людей намагалися врятувати із трюмів, екіпаж зумів спустити на воду рятувальні шлюпки. Характер ушкоджень підтвердив версію про удар авіабомби.

Ви також можете дізнатися: День в історії: чому затонув пором «Естонія»?

Фото: colonelcassad.livejournal.com

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Статті

Вони втратили все і розпочали з нуля: три історії переселенців на Одещину

У селищі Бородіно ще до війни за підтримки держави був побудований соціальний Центр для постраждалих… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

Чергою з кулемета: на Одещині військові знешкодили морську міну (відео)

На узбережжя Одещини викинуло чергову морську міну, яку було оперативно знищено українськими військовими. Про це… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Відновлення після війни: як військовий починав нове життя після поранення

14 лютого 2023 року військовий Віталій Верес отримав важке поранення під час оборони Бахмута, коли… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Будинки покинули, а калину — забрали: історія одного вимушеного переселення

Вересень. Налилася червоним кольором калина, яка є одним із символів України. Колектив обласного центру національних… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

В Одесі та Одеській області стався землетрус: що відомо (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

16 вересня 2024 року мешканці Одеси та регіону відчули підземні поштовхи. У будинках гойдалися люстри,… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Пам’ять Володимира Панченка вшанували у Любашівці

Другого вересня, у день народження митця, якому мало виповнитися 70 років, в медіацентрі Любашівської публічної… Читати далі

2024-09-16