Статті

Демонтаж «Якоря-Серця»: кому належить туристичний символ, і чи варто від нього відмовитися

Одночасно з бурхливим обговоренням топонімічних перейменувань, в Одесі знову виникло питання про доречність на вулицях міста його туристичного символу «Якір-Серце». У 2012 році його розробила студія російського дизайнера Артемія Лебедєва. Згодом він підтримав повномасштабне вторгнення росії в Україну та виправдовує російську агресію в медіа.

Хто є автором якора-серця?

Перед початком повномасштабної війни Артемій Лебедєв потрапив під санкції РНБО за антиукраїнські висловлювання. В червні 2022 року він незаконно приїхав до території Запорізької атомної електростанції та схвалив її захоплення. Служба безпеки України тоді оголосила Лебедєву про підозру.

Ще у 2022 році депутат міськради Петро Обухов пропонував відмовитися від «Якіра-Серце». Але міська влада відхилила цю ініціативу. Але після нещодавнього скандального інтерв’ю Лебедєва, де він закликав РФ захопити скоріше Одесу, щоб він міг, за його висловом, «пожерти» в ресторані «Дача», презентувати наше місто за допомогою символу, створеного у майстерні відвертого ворога, знову видалося неприйнятним.

Читайте також: Артемій Лебедєв хоче прилетіти до Одеси, щоб пожерти в ресторані: відповідь Лібкіна

За коментарями з цього питання ми звернулися до директора департаменту культури, міжнародного співробітництва та євроінтеграції Одеської міськради Івана Ліптуги.

– Якщо йдеться про скульптуру, то це авторська робота відомого київського скульптора Олега Черноіванова. У якого я замовив її на меценатські кошти родини Казавчинських до дня міста 2012 року. Вона суттєво відрізняється від графічного логотипу, розробленого колись також на наше замовлення в студії Лебедєва.

Скульпура якоря-серця, створена Черноівановим, більш витончена і має зовсім іншу пластику. Але на Ваше запитання я хотів би одразу зробити два важливих зауваження і зробити на цьому акцент.

По-перше, логотип розроблявся українськими дизайнерами, які у 2012 році працювали в студії Лєбєдєва, яка мала ще до недавнього часу свій офіс в Києві.

По-друге, розробити графічний логотип та айдентику це лише 1% від всього спектру задач, повʼязаних з розкруткою бренду, тим паче бренду великого міста, – каже міський чиновник.

Створити символ – одне, зробити його відомим – інше

За словами пана Ліптуги, студія ніколи не займалась маркетингом міста Одеси, все що було зроблено з використанням символу якір-серце, робилось безпосередньо ним, бізнес-асоціацією «Туризм Одеси» та Одеським туристично-інформаційним центром. Всі роки дизайном займалась одеська студія Івана Воїна.

– Намалювати можна будь-що, а от зробити всіма впізнаваним і використовуваним це вже мистецтво маркетингових комунікацій. Дайте мені будь-який символ, хоч крапку і я зроблю її брендом, – зазначає директор департаменту. – Знімати скульптуру – чергова дурість. До якоря є питання? До серця є питання? Символ якоря має тисячолітню історію. Одеса – серце Чорного моря! Які ще пояснення потрібні?

Якою бачать доля турсимвола Одеси в міськраді

Іван Ліптуга навів дані, що Економічний університет провів незалежне дослідження серед містян та гостей міста, спитав про наш символ і які асоціації він викликає. Дослідження показало, що лише 1% відсоток взагалі знає хто його розробляв, а 99% людей вказали на асоціації з морем, портом, любовʼю та натхненням яке надає наше місто.

– Тому треба просто перестати прив’язувати наш символ до цього самого…, – каже він. – З одеського оригіналу вже зроблено сім бронзових скульптур, які встановлено в різних містах-побратимах Одеси: у Регенсбурзі, Марселі, Стамбулі, Ларнаці, Йокогамі, Клайпеді та Генуї. Ми їх теж будемо зносити? – ставить риторичне питання директор департаменту. – Напишемо в усі міста-побратими: зніміть їх?

За словами Івана Ліптуги, спочатку авторські права на «Якір-Серце» належали йому – він замовляв символ, як приватна особа. Одразу у 2012 році – передав 50% КП «Туристичний інформаційний центр». А коли прийшов на службу до міськради у 2023-му, щоб не було конфлікту інтересів, на муніципальний туристичний центр переписав і свої 50%. Тож нині всі права на «Якір-Серце» – у міста.

– Символ завжди був вільний у використанні, – стверджує Ліптуга. – З нього ніхто ніколи не отримував жодних роялті – ні міські органи, ні приватні особи. Він належить однаково усім містянам.

Share
Вероніка Поліщук

Авторка видання "Одеське життя". Журналістка з понад 20-річним досвідом. Пише про життя Одеси, екологію, культуру. Працювала оглядачкою та редакторкою в «Одеському віснику». Членкиня Національної спілки журналістів України (НСЖУ).

Recent Posts

  • Новини

В Одеській області відзначили підлітків, які не піддалися на провокацію російських спецслужб

В Одеській області підлітки відмовилися від співпраці з агресором і повідомили про провокацію російських спецслужб… Read More

02-07-2025 в 07:34
  • Новини

Прокуратуру Одеської області очолив киянин – що про нього відомо

Призначено нового керівника Одеської обласної прокуратури – ним став 39-річний киянин Андрій Сваток. Про це… Read More

02-07-2025 в 07:11
  • Новини

Одеський гумор: чому на причалі малюють біле коло?

Доброго ранку, друзі! Давайте почнемо день з посмішки та кумедної історії з Одеси від «Одеського… Read More

02-07-2025 в 06:42
  • Новини

Нічна атака на Вилкове: дрони РФ знову били по Одещині

Ворог продовжує вчиняти терористичні акти проти мирного населення нашої країни. Так, у ніч на середу,… Read More

02-07-2025 в 06:12
  • Новини

Магнітні бурі 2 червня: можливі погіршення самопочуття

У середу, 2 липня, вчені прогнозують сильні магнітні бурі, здатні впливати на самопочуття людей. Read More

02-07-2025 в 05:42
  • Новини партнерів

Використовуємо Google Shopping у парі з іншими інструментами

Google Shopping - це потужний сервіс, що вже давно допомагає в просуванні товарів в інтернеті.… Read More

01-07-2025 в 23:08