Статті

Дельфіни та війна: чому гинуть морські жителі та як їм допомогти

Діяльність людини, на жаль, частіше завдає шкоди природі, ніж приносить їй користь, але найтрагічнішим чином навколишньому середовищі відбивається війна. Особливо непокоїть одеситів і вчених доля найдружніших мешканців Чорного моря — дельфінів. Про те, як переживають чорноморські ссавці наслідки забруднення моря, ми попросили розповісти фахівця з сучасних та викопних морських ссавців доктора біологічних наук, провідного наукового співробітника відділу еволюційної морфології Інституту зоології імені Шмальгаузена НАН України Павла Гольдіна.

Загроза від війни

— Чи вплинув на чорноморські дельфіни і як саме підрив Каховської ГЕС?

— Усі ми цим сильно стривожені підривом Каховської ГЕС, щоправда, поки що не бачимо якихось ознак великої біди. Але такі ризики існують. Вони полягають у тому, що разом із дніпровськими водами до Чорного моря потрапили різні хімічні забруднювачі. Це і пестициди з полів, від яких гинуть й інші тварини, наприклад, журавлі в Асканії Новій. Це і важкі метали, які осідали у донних відкладах Дніпра протягом багатьох років. Це просто біогенні елементи, органіка, які створюють умови для цвітіння мікроводоростей. Серед них є токсичні види, вони можуть бути отрутою та отруювати організм дельфінів.

Тобто в морі виявилися різні речовини, які для дельфінів шкідливі. Крім того, у море потрапили різноманітні патогени – збудники хвороб. Все це створює несприятливу ситуацію, ризики, які можуть реалізуватись чи ні. Але передбачити, що буде, на жаль, ми не можемо — надто багато невідомих.

— Останнім часом ми часто чуємо повідомлення про загибель дельфінів.

Загиблі дельфіни

— Іноді дельфінів викидає на берег, як це було кілька днів тому на пляжі «Дельфін», і тоді ми маємо можливість розкрити загиблого дельфіна, відібрати всі зразки, які можна буде піддати токсикологічному, мікробіологічному та іншим аналізам, оцінити причину смерті і зрозуміти, чи це пов’язано з ГЕС.

Якщо ви бачите дельфінів, викинутих на берег, будь ласка, повідомте нам про це. Звісно, більша частина чорноморського берега у нас недоступна для відвідувань – військові закрили доступ для цивільних. Але ми просимо всіх, хто такий доступ має — наших воїнів, співробітників правоохоронних органів: якщо ви щось бачите, то надсилайте нам повідомлення, фотографії, дату, місцезнаходження, щоб ми могли оцінити масштаби лиха, якщо таке відбувається.

Шанс на порятунок

Іван Русєв

— Чи є у дельфінів бодай якась нагода врятуватися, залишити забруднені води?

— Так, звичайно, вони можуть відплисти до чистих вод у відкритому морі, але можуть і повернутися. Хоча, в принципі, у північно-західному секторі Чорного моря дельфінів ніколи не було багато. Тут їх населення не досягає високої щільності, тобто можна сказати, що це крайня зона їх поширення, тому їх тут менше, ніж, скажімо, в болгарських водах.

— Чи можемо допомогти врятувати дельфінів?

— Якщо говорити про теперішній час, то найкраще, що ми можемо зробити, — це ще додати до ЗСУ. Тому що наша армія є гарантом охорони природи у всьому Чорноморському регіоні. Чим швидше наша армія доб’ється перемоги і звільнить наші береги та води, тим швидше і простіше цивільним буде навести лад, провести природоохоронні заходи.

Експертна думка доктора біологічних наук

Павло Гольдін

Іван Русєв, доктор біологічних наук, професор, науковий журналіст, Національний природний парк «Тузловські лимани»:

Рашистські мутанти та загарбники не можуть цінувати ні природу, ні культуру, ні вільних людей. Орки періодично влаштовують потужне бомбардування Чорного моря, особливо в зоні Кінбурнської коси, де мешкають дельфіни. Також багато мін у морі, які спонтанно підриваються і можуть вбивати чи призводити до контузії тварин. Пуски з носіїв “Калібрів” у Чорному морі також створюють потужні вбиваючи шуми для дельфінів. Загиблих тварин заносити на узбережжя південним вітром або Румелійською течією і викидає на пляжі Національного природного парку «Тузловські лимани».

Ми з початку війни робили все можливе, щоб зібрати докази проти варварів щодо вбивства дельфінів, і виконуємо державне завдання, по крихітках збираємо факти. Але чомусь у прикордонників з’явилася якась забаганка: жодної інформації про загиблих дельфінів нам не надають і не сприяють збиранню більш цінної інформації, не допомагають відбирати зразки для лабораторного дослідження.

Однак, незважаючи на жахливі наслідки дій рашистів для людей та дикої природи, для унікальних дельфінів, все ж таки природа відновиться. А неймовірна синергія степових рослинних хвиль разом із дельфінами, численними птахами наших лиманів та всього Азово-Чорноморського регіону, рослинами, водами, світанками, мурахами — вся природа своєю потужною та позитивною енергетикою всіляко допомагає українцям у боротьбі з боротьбою.



Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Читайте також:

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Останні статті

  • Новини

Фотограф з Одеси отримав міжнародну премію за фотографії з війни (фото)

Костянтин Ліберов, військовий фотограф з Одеси, отримав у Франції премію Bayeux Calvados-Normandy Award у категорії… Читати далі

2024-10-18
  • Статті

Новий «Гастроном» на Дерибасівській: атмосфера одеського дворика, знайомі страви та солодкі коти (фото)

Зазвичай нові ресторани в Одесі відкриваються напередодні туристичного сезону – навесні або на початку літа,… Читати далі

2024-10-18
  • Статті

У джазі тільки доля: оновлена класика на сцені одеської Музкомедії

На сцені Одеського академічного театру музичної комедії ім. М.Водяного (ОАТМК) – неперевершена бродвейська класика «У… Читати далі

2024-10-18
  • Статті

Хто крайній на масаж? Чому до масажистки у Балті вишиковуються черги

Ольга Глуха завжди мріяла знайти справу свого життя. Коли ж обирала, куди піти вчитися, мама… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

На одній із вулиць Одеси на вихідні обмежать рух

19 і 20 жовтня 2024 року в Одесі відбудуться велоперегони, у зв'язку з чим тимчасово… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

В Одесі міняють старі теплотраси: чи будуть прориви цієї зими

Одеса готується до зими. Наразі комунальні служби продовжують обстежувати та відновлювати теплові мережі. Вже виявлено… Читати далі

2024-10-18