Новини Одеси та Одеської області

Дачні поради грудня: про догляд за зимовим газоном та розмноження хвойних

Дачні поради грудня: про догляд за зимовим газоном та розмноження хвойних

Дощі, що минули, прибили опале листя до землі і зараз саме час прибрати їх у компостну купу. А найнетерплячіші дачники заодно можуть наламати живців вічнозелених рослин для зимового живцювання, а також підготувати пагони рослин, що важко укорінюються, для весняного розмноження.

Зимовий газон: чим небезпечна повстяна пробка?

Дачні поради: газон взимку

Щоб навесні газон не покрився лисинами, своєчасно видаляйте з газону опале ущільнене листя і скошену траву.

Причому робити це потрібно навіть у зимові відлиги, якщо помітили, що не все листя зібране восени або «прилетіло» від сусідів. Одночасно з листям прибирають так звану «повстяну пробку» – висохлу траву, що залишилася після стрижки, оскільки трава, що злежалася за зиму, перешкоджає зростанню нових пагонів.

Небезпечні для газону і сильні снігопади, тому що при температурних «гойдалках» він покривається крижаною скоринкою і рослини під снігом можуть затискатися і від дихання від нестачі кисню. З’являється так звана сніжна пліснява. Запобігти її появі можна гранулами аміачної селітри, розкидаючи її прямо по снігу.

Отримати важко загоюються проліски можна навіть після звичайної ходьби по газону, так як трава і дернина стають крихкими і ламаються під ногами.

При азотному голодуванні на газоні з’являються жовті плями. Тому напровесні траву треба підгодувати сечовиною – 30-40 грамів на 10 літрів води прямо з лійки.

Жовтіє газон і через борошнисту росу або іржу, яких позбавляються весняним обприскуванням фунгіцидами з одночасним підживленням комплексними добривами типу нітрофоски.

Сад на підвіконні: зимове розмноження хвойників

Розмноження хвойників

Саджанці хвойних рослин завжди були в ціні, тому не зайве навчитися їх розмножувати самостійно шляхом укорінення живців. І робити це можна навіть узимку.

Добре укорінюється туя, ялівець, трохи гірше ялина, а ось сосну вкорінювати марно: її розмножують тільки насінням або прищеплюють на сіянець. Укорінюють живці торішнього приросту, тобто дворічні. Причому черешок не зрізають секатором, а відривають різким рухом вниз разом із п’ятою. Дворічна торішня деревина на п’яті найкраще вкорінюється. Живці при неможливості відразу поставити на укорінення можна зберігати в пакеті при низьких позитивних температурах не більше трьох діб, оскільки вони швидко випаровують вологу.

Контейнер для укорінення повинен бути чистим і з великими дренажними отворами, а грунт суміш дуже пухким, щоб не застоювалася вода і був доступ повітря до коріння. Якщо використовуєте щільний садовий ґрунт, змішайте його з торфом у співвідношенні 1:1. Замість торфу можна використати кокосовий субстрат, вермикуліт. Будь-який грунт суміш необхідно продезінфікувати, наприклад, пролити Фітоспорином.

Великі п’яти на живцях можна заокруглити ножицями, зрізати нижні хвоїнки і встромити в грунт суміш на глибину 2-3 сантиметри.

Тепер важливо зберегти вологість живців, створивши парниковий ефект для створення практично 100% вологості: накрити контейнер пакетом, пластиковою пляшкою. Щодня живці провітрюють протягом 20-30 секунд. Періодично їх зволожують пульверизатором.

Перші два тижні живці краще тримати при температурі 15-16 градусів, потім перенести у тепле приміщення – 20-22 градуси. Розміщуючи контейнери на підвіконні, уникайте прямого потрапляння сонячних променів.

Однозначного часу вкорінення живців немає – від двох місяців до півроку і більше. Але не намагайтеся витягти черешок і подивитися наявність коренів. Вірна зовнішня ознака коренеутворення – поява молодої хвої. Наберіться терпіння і дайте живцям комфортно розвиватися до кінця літа, особливо якщо вони посаджені в один великий контейнер. Восени, коли стане прохолодніше, розсадіть саджанці в окремі контейнери, а у відкритий ґрунт їх можна пересаджувати через рік, восени, після гарту протягом весни та літа.

Кімнатні квіти: щоб пеларгонія була пишною

Герань

Пеларгонія, яку частіше називають геранню, взимку потребує підживлення, щоб кущики були зеленими та пишними.

Насамперед герані необхідно забезпечити прохолодне приміщення, при температурі 15-17 градусів квітка відмінно переносить короткий світловий день і збирає сили для наступного цвітіння. У герані звичайної нирки закладаються лише при зниженій температурі, тому перше підживлення проводиться для кореневої системи. Добре зміцнює кореневу систему полив двічі на місяць гуматом калію: 5 крапель на літр води. Гумат калію також посилює імунітет герані, адаптує до стресових факторів, особливо до нестачі світла.

Для підтримки обмінних процесів та фотосинтезу зеленої маси застосовують нашатирний спирт: 10 крапель на два літри води. Поливають один раз на два тижні.

Для збереження та нарощування листя, а також засвоєння азоту, підгодуйте квітку йодним розчином: 5 крапель 5-відсоткового йоду розчиніть у двох літрах теплої води. Поливати по краю горщика, помалу, щоб не обпалювати коріння.

Підживлення столярним клеєм
Для рослин горщиків беруть 50 грамів столярного клею на 10 літрів води, для повітряних – та ж кількість клею на 5 літрів води.
Спочатку пластинки клею розмочують протягом 24 годин у воді, потім варять до розчинення і додають води до зазначеної кількості. Розчин використовується негайно. Поливати під час сильного росту та тільки здорові рослини по одному разу кожні 3 тижні. При такому поливанні однорічна рослина часто встигає наздогнати дворічна, що росте без удобрення.
Цибулинні рослини, які взагалі слід з обережністю поливати добривами, відмінно розвиваються від розчину столярного клею.
До речі: повітряні рослини (аерофіти, епіфіти) – це рослини, які вміють отримувати все необхідне з атмосфери і не потребують ґрунту.

Міфи та реальність: яка користь від яєчної шкаралупи?

Яєчна шкаралупа

Якщо відразу узагальнити, то користь від застосування на грядках яєчної шкаралупи є, проте її неправильне використання більше схоже на утилізацію.

Згідно з останніми закордонними дослідженнями сира (!) яєчна шкаралупа є відмінним добривом, що повністю відповідає екологічному використанню. Вся справа в тому, що при варінні яєць більшість речовин переходить у відвар. Його, до речі, корисно використовувати для поливу кімнатних рослин, тому що мінеральні речовини у відварі максимально збалансовані.

Чи можна використовувати яєчну шкаралупу для розкислення ґрунту? Можна, але тільки якщо подрібнити її до борошна. Шкаралупа, подрібнена до стану пудри, розкислює ґрунт набагато сильніше, ніж вапняк або доломітове борошно.

Чи варто відправляти яєчну шкаралупу до компосту? Звісно, варто, але дивлячись у якому вигляді. Неподрібнена шкаралупа довго руйнується і в компості більше грає роль гарного розпушувача. Шкаралупа, подрібнена до розмірів піску, приваблює дощових хробаків, які використовують «пісчинки» у своєму травному тракті для поліпшення травлення органіки.

Розсада в яєчній шкаралупі

Не вдаючись у подробиці життєдіяльності слимаків, відразу варто відзначити, що шкаралупа ні в якому вигляді не травмує або відлякує цих черевоногих. Тож не витрачайте час і шкаралупу. Краще посійте насіння на розсаду. Але і тут є одне застереження – цей спосіб підійде для розсади невеликих рослин, так як об’єм ґрунтосуміші невеликий і переростання розсади не можна допускати. Перед висадкою розсади у відкритий ґрунт шкаралупу необхідно акуратно розбити.

Сад: укорінення живців «переломом»

Є такі живці, які ну ніяк не хочуть давати коріння. З важкими, неподатливими рослинами доведеться повозитися і розпочати підготовку живця ще взимку.

У січні-лютому потрібно відвідати дачу, вибрати для живця хорошу одно – або дворічну гілку, прикріпити до неї дріт за принципом шини, що фіксує, і акуратно надламати гілку разом з шиною, але так, щоб не пошкодити кору.

Місце надлому гілки в напівзігнутому (завдяки дроту) стані залишаємо до весни. Дереву нічого не залишається, як почати заліковувати рану, а значить, у місці надлому почнуть активно утворюватись і накопичуватися ростові речовини.

У другій половині березня пов’язку з гілки необхідно зняти і зрізати живець за місцем надлому. У темну, непрозору пляшку наливаємо талої води на 6-7 сантиметрів, додаємо до неї дві таблетки активованого вугілля і ставимо у воду живець. Пляшку виставляємо на сонячне підвіконня.

Приблизно через три тижні перші коріння повинні дати себе знати. Коли коріння у черешка виросте на 6-7 сантиметрів, його, після загартування, можна висадити у відкритий ґрунт. У перший сезон після висадки живці краще притіняти і регулярно поливати, щоб до осені отримати повноцінний саджанець.

Агресивна краса: підступний дзвіночок

Дзвіночок

Не всякі багаторічні і навіть однорічні квіти варто висаджувати у квітнику. Потрапивши у більш сприятливі умови, деякі з них можуть розростатися та виживати інші рослини.

Усі дзвіночки, незалежно від краси квіток, дають дуже багато насіння. А дзвіночок точковий та його сорти можна взагалі назвати «стихійним лихом». Його насіння проростає в будь-якому лужку асфальту або тротуарної плитки. Щоб нескінченні сходи менше за вас турбували, регулярно обрізайте відцвілі суцвіття, так як кожна коробочка містить до тисячі насіння, готових дружно прорости.

Далі буде…

Підготував Юрій Руденко

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції