Новини Одеси та Одеської області

Дачні поради на травень: боротьба з попелицею, підживлення, саджалка для розсади

Дачні поради на травень: боротьба з попелицею, підживлення, саджалка для розсади

Настає час висадки розсади та посіву гарбузових культур, а весняне тепло ніяк не настане. Все, що можна зробити зараз, це захистити розсаду від стресу, приготувати для неї поживну «кашу» з вермікуліту і мінеральних добрив. Стане в нагоді і саморобка для прискорення посадки розсади і рослин у контейнерах.

Що посадити та посіяти?

Сприятливі дні для посадки та посіву в травні:

  • абрикос, вишня, злива, алича — 3, 7-10, 30, 31;
  • айва, груша, волоський горіх, персик — 3, 9, 10, 30, 31;
  • кизил, ліщина, горобина, хурма, баклажани, кабачки, патисони, бобові — 3, 30, 31;
  • лимонник, ківі, актинідія, диня — 3, 22, 23, 30, 31;
  • яблуня, картопля, топінамбур, цибуля на ріпку, редис — 7-10;
  • жоржина, гладіолус, нарцис — 3, 28-31;
  • ірис, братки, троянда, кавун, капуста, крес-салат, цибуля, кукурудза, щавель, петрушка на зелень 22, 23;
  • крокус, півонія — 28;
  • лілійник — 22, 23, 28;
  • квіти з цибулин, петрушка на корінь, селера, буряк — 9, 10;
  • квіти з насіння — 3, 22, 23, 28-31;
  • цибуля-порей — 21-23;
  • часник — 7, 8;
  • кріп, фенхель — 21-23, 28.

Заборонені дні:

  • 4-6, 18-20 травня — для всіх культур;
  • 11-13 травня — для квітів та овочевих культур.

Агротехнічні заходи на травень:

  • орання, культивація, підгортання, розпушування — 7, 8, 12, 16;
  • закладка компосту — 14;
  • обрізання гілок і пагонів — 9-16;
  • обприскування, знищення шкідників — 16;
  • полив (незалежно від фази Місяця) — 14, 22, 23;
  • щеплення — 22, 23;
  • прополювання — 16;
  • внесення мінеральних добрив — 22, 23;
  • внесення органічних добрив — 9, 10, 14.

Найбільш сприятливі дати відносяться не тільки до відкритого ґрунту, але і до парників, теплиць, кімнатних рослин. Пересадка рослин, як і посадка, категорично протипоказана в молодик, сонячні та місячні затемнення. Ці роботи небажані під Місяцем у Овні, Леві, Діві та Стрільці.

Як зберегти вологу за допомогою посухостійкого підживлення

Посухостійке підживлення

Дефіцит вологи в ґрунті небезпечний на будь-яких ґрунтах, особливо піщаних. Часті поливи не завжди є можливість проводити, тому вологу краще нагромадити та зберегти.

Затримати вологу можна за допомогою гідрогелю – полімерних гранул, які при замочуванні водою набухають і доходять до гелеподібного стану. Але це задоволення не з дешевих, тому краще приготувати своєрідну кашу з вермікуліту.

Вермікуліт — ниткоподібний зернистий пористий матеріал, що отримується методом випалу гідрослюди. 100 г вермікуліту поглинають 400-530 мілілітрів води! Він легко вбирає вологу і так само віддає її, створюючи оптимально вологе середовище в зоні коренів.

Два літри сухого вермикуліту висипають у відро води і перемішують до кашоподібного стану. Як ви вже здогадалися, у воді можна заздалегідь розчинити добрива: монофосфат калію, сульфат магнію, аміачну селітру — лише по дві столові ложки, але не більше 150 грамів на 10 літрів води.

На дно посадкової ямки висипають 1 літр заправленого добривами вермікуліту, присипають його землею шаром 10 сантиметрів (щоб не підпалити коріння) і висаджують розсаду. Якщо насипати сухий вермикуліт, його просто перемішують із землею і висаджують розсаду звичайним способом.

Застосування вермікуліту спільно з розчиненими добривами — дуже потужний засіб від вершинної гнилі томатів, цілком можливо, що цього сезону вам взагалі не доведеться вносити додаткові підживлення.

Проблеми з перцем: як самостійно знайти причину

рослина перець

Ви можете самостійно провести діагностику розсади перцю на вигляд листя, щоб зрозуміти, як виглядає брак азоту, калію, заліза, магнію, з яких причин скручується листя і що в таких випадках зробити.

Оедема

Проявляється у вигляді пухирців на нижній поверхні листя. Це фізіологічна реакція рослини на стрес: перезволоження ґрунту, щільний ґрунт, слабке провітрювання, недостатня освітленість.

Заходи: виключіть усі негативні фактори. І без паніки, якщо вражено багато листя — на врожай вони не вплинуть, а у відкритому ґрунті листова маса відновиться.

Листя скручується вгору

Скручування листя човником — явна ознака нестачі вологи. Таким чином рослина скорочує площу поверхні, що випаровує.

Листя скручуються всередину. Елементи живлення, які коренева система підіймає по стеблі, з різних причин не поширюються на листові поверхні, а також є стресові фактори: переливи, недоливи, перегодовування, перепади температур, освітленості.

Заходи: використання антистресових препаратів типу Циркон та усунення стресових факторів.

Пожовтіння нижнього ярусу листя

Явна ознака нестачі азоту. Коли починається бутонізація, рослина відбирає азот із нижнього листя в рахунок майбутнього плодоношення.

Заходи. Полив під корінь азотовмісними добривами: калієва або магнієва селітра, сечовина або сульфат амонію з розрахунку 10 г на 10 літрів води.

Жовтіють краї листя — рослині не вистачає калію

Заходи. Полив під корінь калійними добривами: сульфат або монофосфат калію з розрахунку 10 г на 10 літрів води.

Жовті плями на листі

Нестача магнію проявляється в строкатому мармуровому забарвленні.

Заходи. Полив під корінь магнієвою селітрою або магній+бор: 10 г на 10 літрів води. Більш ефективна обробка листа, але дозування зменшують вдвічі.

Як приготувати матковий розчин якщо немає ваг

Для дачників дозування препаратів або добрив зрозумілі в розрахунку на 10 літрів води. А як поділити навпіл, наприклад ампулу, сипуче добриво в малій упаковці для обприскувача об’ємом 5 літрів чи літрового пульверизатора?

Для розрахунку концентрації будь-яких мінеральних добрив можна використовувати простий метод маткового розчину або ріпи. Знадобиться літрова банка з водою, в якій розчиняють препарат або добриво, яке потрібне на 10 літрів води. В результаті у вас вийде маточний розчин 10-кратної концентрації. Так, для літрового пульверизатора вам знадобиться 100 мл концентрату, який легко дозувати за допомогою відповідного за обсягом стаканчика.

Головне, не забудьте підписати ємності з маточними розчинами добрив, бо вони можуть зберігатися досить довго. Хімпрепарати для обприскування потрібно використовувати на день приготування.

Рослини-магніти першими атакує попелиця

Боротися з попелицею ми починаємо після того, як вона буквально впадає в очі, хоча ще вчора її не було видно на молодих пагонах. Адже є рослини, які дозволяють своєчасно виявити шкідника. Вони першими притягують до себе попелицю, як магніт, тому є індикаторами.

Ці рослини у багатьох ростуть на дачі, і в травні на них потрібно звертати увагу, бо попелиця атакує їх першими, по черзі.

Червона та чорна смородина. Навесні вона прокидається першою. На верхівках пагонів чорної смородини поселяється, як правило, зелена попелиця, під пильною охороною мурах. На чорній смородині і аґрусі присутність попелиці видають пухирчасті здуття червоного кольору на листі. Побачили ці ознаки на смородині – обробіть весь сад від попелиці.

Калина. Її верхівки масово заселяє чорна попелиця. Якщо не провести тотальне обприскування саду, незабаром попелиця буде на трояндах, сливах, яблунях.

Чубушник (жасмин) і шипшина. Приємно пахне чагарник буває буквально обліплений чорною попелицею. Аналогічна доля чекає і на шипшину. Особливо уважно потрібно його оглядати перед початком бутонізації та цвітіння.

Кожен із перерахованих чагарників буде вказувати на чергову хвилю атаки попелиць на присадибну ділянку, і ваше завдання — не дати їй розмножитися і своєчасно провести обприскування, хвиля за хвилею, у міру появи на рослинах-магнітах.

Р.S. Наприкінці першої — на початку другої декади травня молоді глянсові листочки плюща дуже приваблюють чорну попелицю.

Сажалка для розсади

сажалка для розсади

За допомогою цього саморобного пристрою легко і швидко садити розсаду, і навіть картопля.

Конструкція складається з кільця, що несе, конуса, стійки з ручкою і упору для натискання ногою. Кільце, що несе, краще зробити зі сталевої труби діаметром 100 міліметрів і довжиною 5 сантиметрів. Конус роблять із листа нержавіючої сталі товщиною 0,85-1,5 міліметра, попередньо зробивши шаблон із щільного паперу, щоб у зборі з кільцем конус вийшов довжиною близько 200 міліметрів. Конус з кільцем, що несе, з’єднують електрозварюванням або заклепним пістолетом.

Стійку з ручками роблять із труби діаметром пів дюйма. В ідеалі стійку потрібно вигнути так, щоб її верхня вісь була посередині конуса.

Користуватися сажалкою дуже просто: у потрібному місці та на потрібній відстані один від одного вдавлюєте конус у ґрунт і виймаєте його разом із землею. Після наступного натискання ком землі видавлюється назовні, і його ногою зрушують убік. У ямки, що виходять, висаджуєте розсаду. Після посадки картоплі ямки засипають ґрунтом за допомогою граблів.

На практиці така сажалка працює навіть на піщаному, але вологому ґрунті, дуже зручно його використовувати на газонах для посадки рослин у контейнерах.

Джерело фосфору з рибного та кісткового борошна

У рибному і кістковому борошні багато фосфору і азоту, ось тільки при використанні для кімнатних рослин вона … пахне міцно. А у відкритому ґрунті — чудово!

Використовувати помірно: 1-2 столові ложки під кущ. Борошно багате на органіку — азот, але якщо переборщити — томати підуть у бадилля. А ось перцям та баклажанам це не страшно — лише на користь. Вони чуйні на органіку.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції