Новини Одеси та Одеської області

Живі історії Одеси: один день із життя слонихи Венді

Живі історії Одеси: один день із життя слонихи Венді

Сьогодні, 25 вересня 2022 року, найбільша мешканка Одеського зоопарку – норовлива та артистична слониха Венді – відзначає свій 43-й день народження.
Слониху Венді знають та люблять усі відвідувачі міського зоопарку та називають «найбільшою одеситкою». А ось чим живе та захоплюється Венді, як проводить своє дозвілля і чому досі без пари, нам розповів директор Одеського зоопарку Ігор Бєляков.

Слони як люди: люблять, відчувають і страждають

— Ігоре Володимировичу, розкажіть, як слони потрапляють до нас?

Є різні шляхи. Венді народилася 1978 року в джунглях Індії. Це дика слониха. Вона була зовсім маленькою, коли разом з Таруном (чоловік слонихи, — ред.) потрапила в цирк Чехословаччини. Але для цирку слонята виявилися надто агресивними та їх визнали «непридатними». А у віці трьох років Венді та Тарун переїхали жити до Одеського зоопарку. Разом вони прожили 26 років (2008 року Тарун помер від тривалої хвороби. — Прим. ред.).

Венді та Тарун

Венді та Тарун. Фото з архівів зоопарку

— Звідки таке ім’я?

— Тарун та Венді вже приїхали з такими іменами. Коли вигадували імена для їхніх дитинчат, я особисто брав участь у цьому процесі. Найпершого слоненя ми назвали Фантиком, від німецького слова «елефант», тобто слон. Хоча повне ім’я «Фансим» — похідне від слова «Самсон», тобто сильне, велике. Друге слоненя — дочка Тенді, її ім’я отримали, об’єднавши імена Тарун та Венді. А ось Дюк названий на честь нашого Дюка Рішельє.

Венді та Тарун

— Скільки в середньому живуть слони?

— Слони, як люди, в середньому можуть прожити 60-70 років. Вони трохи швидше дорослішають. Але річ навіть не в цьому. Слони дуже соціальні тварини, їм на самоті дуже сумно. Їм потрібний партнер — не лише для розмноження, а й для спілкування. От і Венді не має бути одна. Якось ми намагалися отримати з Індії слона. Знайшли навіть людину, яка погодилася на своєму пароплаві перевезти тварину. Але, на жаль, нічого не вийшло. Ми навіть хотіли штучно запліднити Венді. Викликали спеціаліста з Німеччини. Але це було неможливо, бо наша слониха не ручна і норовлива. А приспати її означає вбити. Тож ми від ідеї відмовилися. Зараз Венька ще фертильна, і за своє життя вона народила трьох слонят. А це єдиний випадок розмноження слонів України.

— Де зараз діти Венді?

— Першого слоненя Фантіка вона народила 1992 року. Щоправда, одразу ж відмовилася від нього. Таке буває. З перших днів свого існування Фантік не знав маминої ласки. Слоненя росло в квартирі нашої співробітниці. А у віці двох-трьох років його продали до цирку Австрії. 1998 року народилася Тенді. До цього дитинча у слонихи одразу прокинулися материнські почуття — вона сама про неї дбала. Коли Тенді було близько двох років, її продали до Харківського зоопарку. Нещодавно Тенді померла — мала проблеми з ногами. Третє слоненя — Дюк — народилося 2004 року. Його продали до якогось українського цирку. Але я чув, що він ще зовсім молодий загинув.

Фантік та Людмила Попова

Фантік та Людмила Попова . Фото з архівів зоопарку

Читайте також: Одеські історії: як в Одесі розстріляли слона Ямбо

— Що потрібно слону для щасливого життя у зоопарку?

— У слона має бути пара. А ще краще, якщо це група слонів. Для них це важливе. Також у зоопарку у слона мають бути друзі серед людей. Зі слоном треба розмовляти, налагоджувати стосунки, шанобливо поводитися, от як із людиною, — розуміти її. Слон любить, щоб у ньому бачили особу, друга.

Венді

І наша Веня — дуже розумна і контактна, вона нітрохи не дурніша за людину. Вона розуміє, коли на її честь влаштовують свято, коли її пригощають солодощами, дуже любить увагу натовпу. У неї навіть є своєрідне почуття гумору. Наприклад, вона чекає, коли багато людей збереться, загрібає пісок і жбурляє його в людей. Люди верещать, а Венді радіє – їй весело. Ну і нашим гостям це подобається, як не дивно.

Слони в Одесі живуть вже 70 років
Слони в Одеському зоопарку з’явилися 1950 року, і першою стала слониха на ім’я Делі. А за п’ять років до зоопарку привезли її юних сусідів — слоненят Раві та Шаші, які були подарунком від прем’єр-міністра Індії Джавахарлала Неру. Через деякий час Раві та Шаші поїхали до інших зоопарків, а 1973 року померла Делі.
Потім Одеський зоопарк поповнився слонами Венді та Таруном, які стали сімейною парою і зробили на світ у різний час ще трьох слоненят — Фантіка, Тенді та Дюка.

Побут і дозвілля Венді: що любить і чим захоплюється

— Ігоре Володимировичу, як слонам живеться в нашому кліматі?

— Через те, що слон — тварина велика, він переносить холод трохи легше, ніж інші. Головне, щоб узимку слоновник був теплим. Наприклад, коли морози ми Венді закриваємо. Але якщо температура плюсова, вона виходить надвір, пробує сніг «на смак». Під час літньої спеки ми організовуємо їй доступ до води. А так наш клімат жодних проблем для слона не становить.

Улюблені ласощі Венді — кавуни та дині

Улюблені ласощі Венді — кавуни та дині

— Як Венді проводить свій день?

— Венді підлаштовується під роботу зоопарку. Прокидається десь о 7:00. У цей час до неї приходить кіпер (людина, котра займається доглядом тварин). Потім її годують. До речі, Венді їсть двічі, іноді тричі на день. А у святкові дні вона може їсти і чотири рази. Ми готуємо для неї фруктові та овочеві торти, які слониха весело поїдає на публіці. Людям особливо це подобається. Далі, якщо це літо і на вулиці спека, десь о 12:00 ми купаємо Венді. На це йде від 20
до 40 хв. Потім у неї обід.

Любить Венді і побешкетувати протягом дня. Може відібрати у співробітника зоопарку робочу тачку та з нею грати: стукати, гуркотіти, ламати. Звичайно, ми даємо Венді якісь іграшки. Але не все. Якось Веня, граючи, з’їла шмат шланга — метрів зо чотири. Було, стягнула дошку і теж її з’їла. Але це пішло їй на користь – деревина гарна для моторики шлунка. Засинає Венді, коли відвідувачі розходяться та зоопарк закривається.

Овочевий торт для Венді

Овочевий торт для Венді

— У Венді є улюблені косметичні процедури?

— Венді має свій басейн (він знаходиться в задній частині слонівника). Вона туди заходить кілька разів на день і може там поплескатися. А коли спекотно, ми можемо її ще поливати водою. Вона дуже любить цю справу – танцює під струменем, підставляє різні частини тіла, піднімає ніжки. А потім лягає і валяється у піску. А ось взимку важлива гігієна приміщення, від цього залежить здоров’я слона.

— Наскільки дорого утримувати слона?

— Задоволення це не з дешевих — на годування Венді за місяць йде 70 тисяч гривень. Наприклад, щодня вона з’їдає близько ста кілограмів корму. У її раціоні і гілковий корм, і сіно, і зелена маса, і фрукти, і овочі, і трохи хліба. Улюблені ласощі – кавуни та дині.

Як слон на Привозі пообідав
Колись давно на Привозі стався курйозний випадок, про який із задоволенням писали одеські газети. Одного із слонів Одеського зоопарку перевозили на нове житло — до Сімферополя. Щойно його вивели на вулицю, чуйний «ніс» тварини почув апетитні запахи, що долинали з Фруктового пасажу, і слон вирішив перекусити перед далекою дорогою. Як писала преса, він «з апетитом з’їв кілька яблук, дістав хоботом із бочки солоні огірки, скуштував кілька качанів свіжої капусти, поласував сушеними фруктами». Зрештою тварину вдалося втихомирити і доставити на залізничну станцію.

Читайте також: Одеському зоопарку – 100 років: перервана реставрація, леви-переселенці та травмпункт для звірів

Анастасія Єпур

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції