Напевно, більшість людей люблять бути душею компанії. Є різні способи привернути до себе увагу і завоювати прихильність оточуючих. Але найдієвіший, на мою думку, – взяти гітару та зіграти щось душевне. Минають роки, але цей спосіб і досі залишається безпрограшним. Адже любов до музики не мине ніколи. Сьогодні ми познайомимо вас, дорогі читачі, з Юрієм Гаваньо – унікальною людиною, керівником Бессарабської школи мистецтв, який обожнює музику, грає на багатьох інструментах і навчає цьому своїх талановитих учнів.
– Юрію Ярославовичу, ви родом з Прикарпаття – зі Львівської області. Як опинилися в Бессарабії?
– Так, мешкали ми у Львівській області, Самбірському районі, у чудовому містечку Добромиль. Наша родина була дуже музикальна – дідусь грав на ударних, його брат керував ансамблем народних інструментів, мій батько прекрасно грав на гітарі, а мама чудово співала. Грати я почав у сім років, і першим музичним інструментом стала для мене скрипка, потім батьки придбали ще акордеон. Тому не дивно, що мене одразу віддали в музичну школу. Після закінчення звичайної школи вступив в Одеське музичне училище імені Данькевича. Там подружився з хлопцями з Бессарабії. Якось мій співкурсник запросив мене до себе в Тарутине (зараз Бессарабське). Я був в захваті від природи, національного колориту, таланту місцевих людей. До батьків на Львівщину було їздити далекувато, тому на свята приїжджав до друга у село Тарутине. Тут одного разу зустрів чудову дівчину і закохався. Так і зв’язав долю з цим самобутнім, інтернаціональним і дуже музичним краєм.
Пізніше закінчив Одеський педагогічний університет імені Ушинського, відділення музичного виховання. Працював у Тарутинському профтехучилищі викладачем музики, а в 2009 році очолив музичну школу, яка з минулого року називається Бессарабська школа мистецтв. Також працюю художнім керівником народного ансамблю народних інструментів «Самоцвіти» Бессарабського Будинку культури.
– Чи всіх можна навчити грати на музичному інструменті?
– У музичну школу ми приймаємо дітей із шести років. Малюків зазвичай приводять батьки, а ось підлітки часто приходять самі або їх приводять друзі. Це дуже радує, що діти тягнуться до музики.
Зараз у нас навчається 120 учнів. У школі працює чудовий творчий колектив – дев’ять професійних педагогів, частина з яких, до речі, закінчили колись нашу школу.
Розповсюджена чомусь думка, що якщо у дитини немає слуху, то її не можна навчити грати на музичному інструменті. Скажу вам, що вона хибна, – адже не було жодного учня, якого б ми не змогли навчити, головне бажання. Звичайно, є й талановиті від природи діти, але талант – це лише п’ятдесят відсотків успіху, усе інше – наполеглива праця. При цьому зробити з усіх дітей «моцартів» неможливо. Головне, вважаю, навчити їх відчувати світ тонше.
Нам є, чим пишатися: за цей рік майже 60 разів наші учні ставали лауреатами міжнародних, всеукраїнських, обласних багатожанрових конкурсів мистецтв.
Є випускники, які після школи продовжили навчання в Одеському музичному училищі імені Данькевича, в Київському інституті культури, в Одеській музичній академії імені Нежданової. Звичайно, далеко не всі діти обирають музику своєю професією, але те, що вони проносять любов до музики через життя, – це безумовно.
– А скількома інструментами ви самі володієте? Знаю, що їх більше п’яти.
– Я добре граю на скрипці, акордеоні, гітарі, фортепіано, баяні, сопілці, трубі, на багатьох ще граю, але не так добре.
– Цьогоріч ви тричі ставали лауреатом міжнародних конкурсів як композитор.
– Так, у 2025 році я отримав Дипломи за перше місце в міжнародному двотуровому конкурсі композиторів «Paris: Talents d`Evrope!», міжнародному конкурсі композиторів «Berlin: Talente Evropas» і міжнародному конкурсі композиторів «London Stars».
– Розкажіть, як це – писати музику? І яку музику любите ви?
– Свою першу музичну композицію «Вечірнє рандеву» для фортепіано я виношував двадцять років, а написав її лише п’ять років тому.
Щоб створити музику, потрібен досвід, свій почерк. Треба написати таке, щоб це ніде ніколи не звучало. Це дуже велика праця – створити щось своє. А ще треба постійно музично розвиватися. Коли пишу музику, то уявляю різні образи. А натхнення черпаю з життя. Взагалі впевнений, що чим простішою є музична композиція, тим вона є геніальнішою.
Я люблю музику різних жанрів – джаз, класику, поп, рок. Кожне музичне направлення має сенс для існування. А моїм улюбленим є музичний твір Вівальді «Пори року». Впевнений, що цю музику слухатимуть і через сто, і через двісті років.
Поки що я написав лише п’ять композицій – «Вечірнє рандеву», «Довгоочікувані канікули», «Весняний вальс», «Напередодні свята» і «Прагну до волі», усі їх ви можете знайти в Ютубі. Зараз виношую ще одну композицію.
– Чим може допомогти музика?
– Знаєте, мене дуже турбує те, що багато людей перестали слухати музику, особливо класичну. Причому зауважте: усі класичні музичні твори були написані в епоху романтизму, класицизму. Тобто доволі важко пригадати відомий класичний твір, який би створили композитори в XXI сторіччі.
Зараз в Україні йде війна, люди живуть в постійному стресі. А, як показали дослідження, слушний музичний фон здатний рятувати. На собі перевіряв: коли відчуваєш, що сил вже бракує, вмикаєш улюблену композицію, і вона тебе надихає, заряджає енергією.
Для мене найефективнішою «батарейкою», коли важко на душі, є і залишається класична музика. Тому хочу порадити всім читачам «Одеського життя» – частіше слухайте музику, і вам стане легше переживати життєві труднощі.
В Бессарабській школі мистецтв працюють відділення народних інструментів, художнє відділення, фортепіанний клас, клас духових інструментів і клас вокалу.
Також у Тарутинській громаді працюють дві філії: у Серпневому – клас народних інструментів, у Соборному – клас духових інструментів.
Повний курс навчання – дев’ять років.
Переможці конкурсів:
Читайте також:
Правильне підвищення цін залучає платоспроможних клієнтів та підвищує прибутковість бізнесу. Головне — діяти стратегічно. Read More
В Одеській області стартував збір заявок для участі в Каталозі крафтового бізнесу. До участі запрошують… Read More
У Приморському та Пересипському районах Одеси 4 липня тимчасово припинили роботу більшість маршрутів електротранспорту. Причиною… Read More
У суботу, 5 липня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More
В Одеській міськраді ухвалили рішення, яке обмежує повноваження райадміністрацій щодо погодження нових залізних гаражів. Тепер… Read More
Міський голова Одеси Геннадій Труханов отримав подяку від командування Третьої окремої штурмової бригади. Відзнаку вручили… Read More