Статті

Багатства Одещини: чим вони можуть бути цікаві для Трампа

Військову допомогу Україні президент США Дональд Трамп запропонував обміняти на корисні копалини нашої країни. Найближчим часом договір про надра має бути підписаний. Які корисні копалини є на Одещині, наскільки вигідно та екологічно безпечно їх видобувати, і чи зможуть вони зацікавити американських інвесторів? Про це «Одеське життя» розмовляло із заступницею декана з наукової роботи геолого-географічного факультету Одеського національного університету імені Мечникова Наталією Федорончук.

Довга дорога до прибутку

Вважається, що Одеська область не особливо багата корисними копалинами. Таких родовищ, за які воювали б країни, наприклад, рідкоземельних металів, у нас немає. А з тих ресурсів, що є на Одещині, розробляються далеко не всі.

Наталія Федорончук

– Найголовніше у питанні зацікавленості інвесторів в розробку корисних копалин – як буде окупатися їх видобуток, – підкреслює Наталія Федорончук. – Світова практика показує, що від початку інвестувань в розробку нових родовищ до отримання прибутку проходить 5-10 років. Тому, зазвичай, розробкою корисних копалин займаються або дуже великі концерни, які можуть собі дозволити такі довгострокові вкладення, або держава. Зараз бізнес зосереджений на швидкому отриманні прибутку, особливо в таких складних умовах, в яких існує зараз наша держава. Але у видобутку корисних копалин так не буває. Потрібно спочатку дуже багато вкладати в дорозвідку, потім у побудову інфраструктури, збагачувальних підприємств. І тільки потім справа доходить до отримання прибутку.

Вапняк, пісок та алмази: чим багата Одещина

З ресурсів, що активно розробляються в Одеській області, – переважають будівельні матеріали.

– Будматеріалів у нас вдосталь. Це піски, глини, вапняки – як пильний камінь. Хоча зараз вапняку використовується все менше, – зазначає Наталя Олександрівна. – В будівництві перейшли на газобетон і пінобетон – він легший, міцніший, не руйнується при намоканні.

А ось видобуток піску, на думку фахівця, актуальним буде завжди. І, на жаль, дуже часто видобувають його без ліцензії, незаконно. Держава намагається боротися з цим, але не завжди успішно.

Окрім використання в будівництві, металургії, високоякісний чистий кварцовий пісок – сировина для виробництва скла. Тому його родовища більш цінні, ніж вапняки. Один із таких промислів розташований біля Біляївки.

А на півночі Одеської області в пісках містяться рудні мінерали, які можуть використовуватися водночас із видобутком піску в якості будівельного матеріалу.

– Пісок часто несе в собі цінні мінерали. Тому, коли ведеться розробка будівельних пісків, доцільно було б підходити до цього комплексно – спершу вилучати звідти рудні мінерали, а далі використовувати пісок як будівельний матеріал. Зараз це не робиться, – повідомляє Наталія Федорончук. – У піщаних відкладеннях є багато корисних мінералів. У відкладах Дністра навіть унікальні зелені алмази знаходили. Але це поодинокі мінеральні зерна, не родовища, які б підтвердила геологічна розвідка.

«Непотрібне» золото – і не тільки в Саврані

Золото у породі

В Одеській області, за словами геолога, є прояви золота й на суходолі, й в морі. Донні відклади шельфу містять так зване тонке золото, розміри часток якого не перевищують 0,1 мм.

– Геологи шукають спочатку прояв, якісь ознаки корисної копалини, – розповідає вчена. – Потім ведуться пошукові роботи вже у великих обсягах. Визначають кількість, якість корисної копалини, вигідно чи невигідно її видобувати. І тільки після економічної оцінки місце знаходження стає родовищем.

Так, у Савранському районі в 90-х роках минулого століття було виявлено родовище золота – Майське. Але його видобуток не ведеться.

– Родовище знаходиться на глибині під поверхнею землі близько 350 метрів, видобуток там може вестися шахтним способом. Це складніше, дорожче за кар’єрну розробку. Проте з екологічного погляду менш шкідливо. Але навіть уразі шахтної розробки можливі осідання ґрунтів, порушення водоносних горизонтів, порушення ландшафтів тощо, – зазначає геолог.

За підрахунками фахівців, Майске родовище має містити близько 150 тонн золота. Вміст металу в породі – 7,63 грама на тонну. При тому, що рентабельність видобутку починається з п’яти грамів.

– Наразі оцінені запаси Майського золота, але розробка потребує довгострокових вкладень, – каже Наталя Федорончук. – А хто буде в цьому зацікавлений в умовах війни?

Золотий запас Чорноморського шельфу

Золото моря

Майське родовище – приклад корінного золота, що міститься в міцних гірських породах. Такого великого золота у природі близько 10%. В гірських породах набагато більше міститься тонкого, дрібного золота – розміром 20-50 мікрон. Річками воно розноситься до морських берегів і шельфу, міститься в пісках, розсипах. Прояви такого золота знаходиться на Чорноморському шельфі поблизу Одеської області.

– Питання видобутку тонкого золота поки що у світі вирішує тільки Китай, – зазначає Наталія Олександрівна. – Екологічно це дуже ризиковано. Потрібно піднімати, збовтувати морські відклади – мули, пісок, які після вилучення з них золота мають скидатись назад у море. Для морських організмів, що мешкають у товщі води і на дні, це буде смертельно.

Є таке золото і в донних морських відкладеннях Одеської частини шельфу, але до родовищ поки що справа не дійшла.

– На морських територіях до видобутку навряд чи дійде, – вважає Наталія Федорончук. – Тому що зараз більше уваги приділяють екології, ніж розробкам корисних копалин, які з цим пов’язані. Навіть у питаннях розробки газових родовищ, завжди обов’язково враховується екологічна оцінка можливих наслідків.

Захоплений газ у Чорному морі

Разом з тим, головні сировинні скарби Одещини знаходяться саме в морі. На Чорноморському шельфі розташоване Одеське родовище природного газу. Воно перебуває біля узбережжя нашої області в 130 кілометрах на південь від Одеси. Розвідані запаси становлять 21 мільярд кубометрів.

До окупації Криму видобуток газу проводився ДАТ «Чорноморнафтогаз» – дочірньою компанією НАК «Нафтогаз України».

В 2014 році товариство, у тому числі й самопідіймальні бурові установки на Одеському родовищі, були захоплені РФ. «Чорноморнафтогаз» був експропрійований кримськими колаборантами. А його об’єкти на шельфі продовжували роботу під цілодобовою охороною бойових кораблів Чорноморського флоту РФ.

З початком повномасштабної війни захоплені українські бурові вишки та платформи загарбники використовують у військових цілях. Вони встановили тут радіолокаційні станції. Постійно на цих військових базах перебуває близько 130 озброєних військовослужбовців.

Україна оцінює шельф Чорного моря, який опинився під контролем РФ, у 40 мільярдів. доларів.

Критично важливий графіт

Заваллівський графіт

Розробка корисних копалин завжди якоюсь мірою завдає шкоди навколишньому середовищу.

Шахтний видобуток – спосіб досить щадний. А ось кар’єрну розробку – відкриту, що проводиться на поверхні землі, – екологічно чистою назвати складно.

Саме в такий спосіб розробляється унікальне родовище графіту Заваллівське. Розташоване воно в районі північного кордону Одещини. Й адміністративно, належить до Кіровоградської області. Розвідані запаси графіту визначаються тут у районі 7,6 мільйона тонн.

– Родовище дуже цінне. Розробляється з 1924 року. Після збагачення дає графітовий концентрат з вмістом графіту 99,9%, тобто, практично, чистий графіт, – розповідає Наталя Федорончук. – Чистіший є тільки в Китаї. А у породах, що супроводжують графіт, є ще гранати, які можуть бути використані, як абразивні матеріали.

У грудні 2024 року, за інформацією Національної асоціації видобувної промисловості України, єдине графітове підприємство України «Заваллівський графіт» призупинило роботу. Комбінат вимагав значної модернізації. Не останню роль у припиненні його діяльності зіграли підвищення тарифів на електроенергію та на перевезення вантажів «Укрзалізницею».

Ось таке родовище й може цілком зацікавити Трампа. Адже сьогодні США, а також Європейська комісія, включили графіт до списку критичної сировини. Тобто цей мінерал відіграє ключову роль у сучасних технологіях і промисловості.

До того ж й найбагатші ділянки Заваллівського родовища ще не відпрацьовані. За словами Наталії Федорончук, вони знаходяться під річковим дном Савранки – однієї з приток Південного Бугу. Для розробки треба будувати гірські виробки під русло річки. А це спричинить великий приплив води в них. І її відкачування має бути постійне і інтенсивне, що достатньо коштовно.

Водночас інвесторів зацікавила Зарічна ділянка родовища, розташована в Савранській громаді Одещини. Запаси графіту тут становлять близько 300 тисяч тонн. І на сьогодні дозвіл на видобуток руди терміном на 20 років отримала компанія BGV Group Management. Будівництво комбінату має розпочатися у 2025-2026 роках.

– Коли економіка країни будується на видобутку корисних копалин і сільському господарстві – це не свідчить про її високий рівень, – переконана Наталія Федорончук. – Необхідно прагнути розвивати високі технології. Корисні копалини для цього потрібні. Але краще, якщо ми будемо їх розробляти, переробляти та використовувати самі.

 Читайте також:

Share

Recent Posts

  • Новини

В Одеській області чоловік погрожував підірвати свою сім’ю (відео)

Житель Кулевчанської громади Білгород-Дністровського району погрожував підірвати осколкову гранату в будинку, де перебували дружина, теща… Read More

03-04-2025 в 13:32
  • Новини

Зарплата мера Одеси за рік зросла вчетверо

Зарплата мера Одеси Геннадія Труханова за рік зросла вчетверо і вивела його в десятку міських… Read More

03-04-2025 в 12:37
  • Новини

В Одесі капітально відремонтують гімназію

В Одесі продовжать капітальний ремонт гімназії № 5, яка розташована на вулиці Олексія Ватадурського (колишня… Read More

03-04-2025 в 11:39
  • Новини

Оренда житла в Україні: скільки витрачають в Одесі

За останні півроку в Одесі значно впали ціни на оренду житла. І хоча оренда квартири… Read More

03-04-2025 в 10:43
  • Новини

Війна, день 1135: РФ завдала ударів по Кривому Рогу та Харкову

У четвер, 3 квітня 2025 року, розпочалася 1135-та доба з початку повномасштабної війни в Україні.… Read More

03-04-2025 в 09:46
  • Новини

Де в Одесі сьогодні не буде світла до вечора: адреси

У четвер, 3 квітня 2025 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

03-04-2025 в 09:33