Новини Одеси та Одеської області

Архітектурні таємниці Одеси: як Сабанєєв міст хотіли захистити ґратами

Архітектурні таємниці Одеси: як Сабанєєв міст хотіли захистити ґратами

Сабанєєв міст став другим кам’яним мостом, збудованим в Одесі, після мосту Новікова на вулиці Поштовій. Його будували довго та з великими труднощами, кілька разів перебудовували та ремонтували.

Коли Одеса тільки-но починала будуватися, її центр перетинали два яри, які отримали назву Карантинна та Військова балки. Вони ділили місто на дві частини: в одній половині знаходилися «присутні місця», а в іншій — будинки, де мешкали чиновники, які добиралися на службу кружними шляхами. Проте вирішальним чинником для будівництва мосту стала поява на Приморському бульварі палацу Воронцова та біржі. Будувати міст почали 1828 року. Керував роботами інженер Казарінов, а проект розробив англійський архітектор Аптон.

У 1833 році міст був побудований, і, за пропозицією Воронцова, нову споруду назвали на честь генерала від інфантерії Сабанєєва. Сабанєєв міст був «кам’яний віадук, перекинутий через Військовий узвіз і службовець… для руху екіпажів двома взаємно перпендикулярно спрямованими вулицями».

Вже за кілька років через зсуви Сабаніїв міст став руйнуватися. 1866-го, а потім і 1902 року в опорах моста з’явилися тріщини, і міська влада змушена була розпочати капітальний ремонт практично нового мосту.

сабанеєв міст

Комісія, до якої увійшли архітектори та будівельники, дійшла висновку, що однією з причин появи тріщин стала дощова вода, яка просочувалася через гранітну «кубикову бруківку». Було вирішено замінити бруківку з каменів асфальтовим покриттям на бетонній основі. А заразом вирішили й облагородити Сабанєєв міст, замінивши «потворний в естетичному відношенні» кам’яний парапет «легкими і прозорими» залізними ґратами. Було представлено два ескізи решітки, але міська влада зупинила свій вибір на тому варіанті, який був дешевшим. Однак цей проект, на жаль, здійснено не був, і Сабанєєв міст сьогодні захищає такий самий кам’яний парапет, що й понад сто років тому.

Ірина Сорокіна
Джерела: Вікіпедія, журнал «Зодчий», 1902

Раніше ми розповідали:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції