Антон Головатий: 226 років від дня смерті підкорювача фортеці Хаджибей

Антон Головатий: 226 років від дня смерті підкорювача фортеці Хаджибей

28 січня, 226 років тому, помер Антон Головатий, козацький кошовий отаман, командувач Чорноморської козацької флотилії. Його ім’я міцно пов’язане з нашим містом — саме воно зі своїм військом узяв фортецю Хаджибей, на місці якої виросла нинішня Одеса.

Молоді роки Головатого

Народився. Антон Головатий на Полтавщині у заможній козацькій родині. Це дозволило йому навчатися у Київській духовній академії. Ще в 13-річному віці Головатий був записаний до Кущівського куреня, де з 1757 навчався у січовій старшинській школі. Всі науки давалися йому легко, однак, що найголовніше, вже на той час у нього виявилася здатність до військової справи та всі задатки непересічного воєначальника. Окрім цього, Антон Головатий писав вірші та пісні, співав і добре грав на бандурі. Йому ще не було і двадцяти, коли його обрали курінним отаманом, а трохи згодом він отримав ранг полкового старшини.

Командування Чорноморським козацьким військом

У травні 1779 року в боях з армією Османа під Бендерами був тяжко поранений отаман Захар Чепіга, і його місце зайняв Антон Головатий. З того часу він надовго став командиром Чорноморського козацького війська, до складу якого входили піхота, кіннота та флотилія. Підкорявся Головатий безпосередньо генералу де Рібасу.

Штурм фортеці Хаджибей

Торішнього серпня 1789 року Антон Головатий отримав наказ взяти Хаджибей, де була османська фортеця. У розпорядженні Головатого були три кінних козацьких полку, флотилія і додатковий батальйон російської піхоти. Козацька кіннота з першого заходу зуміла опанувати околиці Хаджибея. А Антон Головатий штурмував фортецю з суші та моря, і після нетривалого, але запеклого штурму фортеця здалася. Козаки билися з такою хоробрістю і демонстрували таку мужність і кмітливість, що Потьомкін неодноразово із захопленням доповідав про це до столиці.

Пізніше Головатий брав участь у взятті Акерманської фортеці та фортеці в сучасних Бендерах, а його чорноморська козацька флотилія завжди перебувала в авангарді та досягала успіху.

Читайте також: Козаки на Одещині: де гуляв козак Голота?

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції