Американський викладач розповів, як виживав в окупованому Херсоні

В Ukraine Media Center Odesa пройшла презентація книги американського викладача Тімоті Моралеса "Проходячи повз надгробок" ("Walking Past Tombstones"). Книга розповідає про вісім з половиною місяців, які пан Моралес провів в окупованому Херсоні. Книга, що вийшла англійською мовою – це сумна розповідь її автора про пережите.

Американець – цікава мета для рашистів

Тімоті Моралес виріс у Великій Британії, пізніше перебрався до США, де викладав англійську літературу. В Україні Тімоті Моралес мешкає вже сімнадцять років, відкрив школу англійської мови в Херсоні.

– Я не вірив, що росія розпочне війну. Хоча незадовго до вторгнення, у січні 2022 року, побував у США, де рідні та друзі запевняли мене, навіть, можна сказати, попереджали, що ось-ось розпочнеться повномасштабна війна. Я ж сприймав погрози росії як блеф, не думав, що вони настільки тупі, – зізнається Тімоті Моралес.

Але все сталося як сталося: до початку повномасштабного вторгнення Тімоті знову був уже в Херсоні. У життя увірвалося поняття «окупація»…

Тімоті Моралес

Йому вдалося евакуювати колишню дружину, молодшу дочку та тещу із Херсона на захід України. Сам же Тімоті Моралес не наважився на цей крок. Причина одна: показати на блокпосту (а їх п’ятнадцять!) свій американський паспорт – все одно, що самому підписати собі смертний вирок. Так і застряг у окупованому рашистами Херсоні.

– Я розумів, що є для них «цікавою метою», тому з перших днів почав поводитися дуже обережно. Головним було уникнути контакту з ними. Паспорт сховав надійніше. Намагався виходити за їжею манівцями, не з’являтися в центрі міста, щоб не нарватися… Маршрути містом заздалегідь ретельно планував. Все одно нарвався одного разу на двох із автоматами. Російською я говорю з акцентом, щось «мямлив» їм у відповідь, начебто не розумію, про що йдеться. Тоді обійшлося.

Тімоті Моралес: «Мені пощастило, дякую Всевишньому»

Наступного разу все було страшніше: у квартиру до Тімоті прийшло кілька людей з автоматами. Це були співробітники ФСБ, які близько четвертої години його допитували.

– Мені пощастило, дякую Всевишньому. Я вивертався як міг, казав, що втратив паспорт та мобільник. Головне – не зізнався, що я громадянин Америки навіть не назвав свого справжнього імені, і мене не забрали… Після цього я переїхав до квартири моєї колишньої дружини. На щастя, знайшлися кілька людей, які мені допомогли… Але все одно це була дуже довга відокремленість, важко переносима… Я практично весь час знаходився в самоізоляції і не збожеволів, мабуть, тільки тому, що весь час, поки що це було можливо, продовжував онлайн проводити заняття з моїми учнями.

Після звільнення Херсона – до Одеси

За десять днів до звільнення Херсона у місті вже не було електрики, телефонного зв’язку та води. Тімоті розповідає, як одного разу сидів і дивився у вікно. Раптом побачив машину, що проїжджала, з українським прапором, потім – ще одну. Здивувався тоді: як же сміливі люди! Але потім, коли повз вікно проїхали вантажівки з великими прапорами України, збагнув: Херсон звільнили!.. Він поспіхом одягнувся і помчав на площу в центрі міста. Зізнається: навіть у моменти розпачу, що накривали його за довгий період окупації, він вірив, що цей день прийде.

Незабаром Тімоті Моралес залишив Херсон і переїхав до Одеси, де й мешкає донині.

Якось його сестра під враженням всього почутого, що відбувалося з її братом, з херсонцями, які опинилися під окупацією, запропонувала написати про це сповідь. Так народилася книга Walking Past Tombstones.

Як розповідає Тімоті Моралес, вже йдуть переговори про переклад книги українською мовою:

– Я приїхав до Одеси, коли у місті були постійні блекаути, я бачив, як над моїм будинком летить ракета під час повітряної тривоги. Але, повірте, після багатьох місяців, проведених в окупації, все, що відбувається мені вже не здається таким жахливим… І ще: моя книга розповідає не лише про страшні місяці, пережиті в окупованому Херсоні, а й про прекрасних українців, їхній особливий дух. Це дивовижна нація, яка не може не перемогти!

Читайте також сповіді людей із окупованої Херсонщини:

Фото автора

Share
Мария Котова

В журналистику пришла достаточно поздно, слишком затянулся «поиск себя». В работе над материалами придерживаюсь правила: читателю должно быть интересно, должно «цепануть». Уделяю много внимания подаче: считаю очень важным, чтобы это блюдечко получилось с достойной каемочкой. Автор четырех изданных книг прозы.

Останні статті

  • Новини партнерів

Трансформація бізнесу через інноваційні технології

У сучасному діловому середовищі технології стали ключовим фактором успіху та конкурентоспроможності. Читати далі

2024-07-05
  • Новини

Прогноз синоптиків на 5 липня: трохи дощу та пожежна небезпека

Завтра, у п'ятницю, 5 липня 2024 року, в Одесі та Одеській області пройде невеликий дощ,… Читати далі

2024-07-04
  • Новини партнерів

Сибірський кіт: що треба знати про домашнього улюбленця?

Котики сибірської породи мають дуже милі та добрі мордочки. Завдяки цьому вони здобули велику популярність… Читати далі

2024-07-04
  • Новини

Якою була середня зарплата на Одещині у 2023 році та кому платили найбільше

Середньомісячна заробітня плата на Одещині у 2023 році складала 13396 гривень, що більше на 11,7%,… Читати далі

2024-07-04
  • Новини

Новий спеціалізований транспорт отримав одеський центр невідкладної медичної допомоги

Чергова спеціалізована автівка для автопарку Одеського міського центра невідкладної медичної допомоги була передана за сприяння… Читати далі

2024-07-04
  • Новини

Чи побито в Одесі температурний рекорд?

У середу, 3 липня 2024 року, середня добова температура повітря в Одесі була на 4… Читати далі

2024-07-04