Процес переведення житлових приміщень у нежитловий фонд не є чимось незвичайним. Яскравий приклад — це перші поверхи багатоквартирних будинків, усіяні різноманітними магазинами та офісами. Розповідаємо про процес оформлення документів і нюанси, з якими доведеться зіткнутися.
Процес переведення квартири в нежитловий фонд є складною юридичною процедурою з масою нюансів і підводних каменів. Без належних навичок і знання нормативної бази, провести всю процедуру самостійно може виявитися непосильним завданням.
У подібних питаннях завжди радять звертатися до профільного фахівця хоча б за базовою консультацією. Це може бути як просто юрист, так і повноцінне агентство, що займається питаннями нерухомості, як, наприклад, сервіс «DOZVIL».
«ДОЗВІЛ» надає широкий спектр послуг з питань нерухомості, від реєстрації прав власності та узаконення самобудів, до отримання дозволів на будівництво та введення будівлі в експлуатацію.
Закони та нормативні акти для переведення житлового приміщення в нежитлове
Це складна, юридична процедура, яка регулюється кількома законами та постановами:
- Закон України «Про об’єкти нерухомого майна». Встановлює загальні норми і правила щодо прав власності на нерухоме майно та правила переведення житлових приміщень у нежитловий фонд.
- Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності». Регулює зонування і призначення територій, включно з використанням нерухомості в житлових і нежитлових цілях.
- Постанова Кабінету Міністрів України «Про переведення об’єктів нерухомого майна в нежитлові фонди». Встановлює порядок і процедури для переведення житлових приміщень у нежитловий фонд.
Етапи переведення житлового приміщення в нежитлове
Насамперед рекомендуємо почати самостійно вивчати чинне законодавство у сфері переведення житлового приміщення в нежитлове і вже зі списком питань, які обов’язково з’являться, звертатися до юриста.
Юрист детально проконсультує і за необхідності надасть повний супровід на всіх етапах переведення житлового приміщення в нежитлове.
Подання документів
На наступному етапі потрібно звернутися в БТІ, подати заяву на переведення житла і прикріпити всі необхідні оригінали та копії документів. Більш детально про необхідний пакет документів проконсультує безпосередньо співробітник БТІ, який приймає заяву.
Як мінімум, від власника житла будуть потрібні: документ на право власності на нерухомість, а також план будівлі, технічна документація та інші можливі документи.
Терміни розгляду документів регулюються законом і зазвичай максимальним терміном є — 30 днів.
Вимоги та обмеження
Перед поданням документів на переведення житлового приміщення в нежитлове важливо врахувати обмеження, які встановлюються законодавством:
- дотримання санітарно-гігієнічних норм;
- можливість встановлення пандуса для людей з обмеженими можливостями;
- розташування не вище другого поверху або його призначення буде обмежене в якості майстерні або творчої студії;
- об’єкт не повинен бути пам’яткою архітектури;
- об’єкт не повинен перебувати в аварійному стані;
- об’єкт має відповідати особливостям зонування і планування регіону, якщо такі обмеження існують.
Також врахуйте, що в майбутньому повернути статус житлового приміщення буде неможливо і ви назавжди втратите житлове приміщення.
Доцільність переведення та вартість
Перш ніж розпочинати процедуру переведення житлового приміщення в нежитлове, переконайтеся й отримайте дозволи проведення робіт на об’єкті.
Врахуйте той факт, що вартість комунальних послуг може підвищитися, а також доведеться сплачувати податок на нерухомість.
Які можливості дає володіння нежитловим приміщенням
- використання у власних цілях — не доведеться платити орендну плату за офісне приміщення;
- здача в оренду — постійний пасивний дохід від здачі в оренду для комерційного використання;
- інвестиції — нежитлова квартира на першому поверсі в правильній частині населеного пункту може виявитися дуже привабливою для потенційних покупців.