Новини Одеси та Одеської області

День Перемоги чи День пам’яті: як одесити ставляться до 8 та 9 травня?

У світі перемогу над нацизмом заведено відзначати 8 травня – у День пам’яті та примирення. В Україні тривалий час головним залишався День Перемоги – 9 травня – свято, запроваджене Радянським Союзом. Але з початком повномасштабного вторгнення росії сприйняття 9 травня змінилося у багатьох українців. За даними соціологів КМІС, лише 13% жителів нашої країни досі вважають це свято одним з основних. Про те, що таке закінчення війни – День Перемоги чи День пам’яті – ми запитали одеситів.

Ольга: «Ми на це запитання відповідаємо, вже за кілька років? Усі обставини у країні змінилися. На той час закінчення Другої світової – це був День Перемоги над країною-агресором. А сьогодні, можливо, для деяких це вже має інший вигляд. Я старе покоління, для мене важливіше 9 травня – День Перемоги. Але коли Україна переможе росію, ми матимемо нове свято і в наших серцях воно, безумовно, затьмарить перемогу Радянського Союзу над Німеччиною».

Олександра: «Я думаю, зараз уже всі вважають, що закінчення Другої світової треба сприймати як День пам’яті, а не як День Перемоги. Особисто я не маю бажання святкувати 9 травня після всіх подій, які зараз відбуваються. Нічого святкового у цій історії немає зовсім. Я думаю, що наша українська Перемога сто відсотків затьмарить Перемогу над фашизмом у XX столітті».

Олена: Для мене важливіше таки 9 травня. Це радісне свято. Недарма у пісні йдеться: «День Перемоги зі сльозами на очах». Ми пам’ятаємо всіх, хто загинув, але це радість від того, що ми перемогли. Ті, хто загинули, не дарма віддали свої життя за це чудове свято. Наше покоління любить 9 травня, вшановує ветеранів, ми чекаємо на нього з нетерпінням щороку. Я вважаю, він має бути завжди, щоб ми не забували, кому ми завдячуємо своїм життям. Не думаю, що після закінчення цієї війни для мене щось зміниться у сприйнятті 9 травня».

Валерій: «Я вважаю, що закінчення Другої світової – це, авжеж, День пам’яті, тому що ті результати, які ми маємо після великої кровопролитної війни не можуть бути перемогою в жодній країні, в жоден час, взагалі ніколи. Чи варто святкувати 9 травня – це для мене важке питання. Ми росли з цим святом. Я пам’ятаю, як у дитинстві ми ходили вітати ветеранів, і це було дуже приємно, коли всі старенькі дідусі-бабусі посміхаються й дуже раді тебе бачити. Але зараз, в сьогоднішніх умовах, організовувати масштабні святкування 9 травня не треба. Можна відсвяткувати тихенько. Взагалі, часи міняються, і всі ці свята трошки відходять на задній план. Але минула Перемога важлива авжеж. Це була наша війна: стільки українців загинуло у тій війні, стільки людей віддали свої життя, і про це забувати, авжеж, не можна. Але наша нова Перемога важлива для цього покоління, для наших дітей. Нівелювати минуле не треба, треба – пам’ятати, як і наступну українську Перемогу треба буде пам’ятати все життя».

Ігор: «Закінчення другої світової для мене – це День Перемоги. Ми не говоримо зараз про причини війни, про хитросплетіння політики СРСР та Німеччини. Ми говоримо про те, що ворог напав і був розбитий. Але саме свято 9 травня вигадав Радянський Союз у Кремлі. Офіційно вся Європа святкує закінчення Другої світової 8 травня. Ви бачите, як зараз цікаво повернулася історія? Росія каже: «Якщо треба – повторимо». А за великим рахунком, вони – нуль без палички без допомоги союзників та всіх колишніх країн СРСР, 15 колишніх республік. Та і якщо згадати, хто відбудовував Радянський Союз після війни, а допомогу хто надавав? Ви думаєте, тоді СРСР щось зробив самотужки? Нічого. Після того, як Україна переможе росію, для українців нове свято безумовно затьмарить День Перемоги XX століття. Я російськомовний, але стою за Україну! Вони захищають мою мову? Не треба, я можу розмовляти й українською дуже добре. В росії, звичайно, все одно завжди буде «победа». Вони у себе там «победят» в будь-якому випадку, навіть якщо будуть розбиті. А в Україні це буде відзначення Великої Перемоги!»

Алла: «Я вважаю, що основне свято – 8 травня. Закінчення Другої світової – це день пам’яті, бо загинуло багато людей, особливо українців. Для нашого народу це був день скорботи. Ми маємо відзначати його, як і вся Європа, 8 травня. А от коли Україна переможе росію, ми відзначатимемо новий День Перемоги. Напевно, минулу Перемогу над фашизмом святкуватимуть переважно такі люди похилого віку, як я, а молодь святкуватиме нову Перемогу».

Людмила: «У мене батько загинув під час війни. Багато хто, хто відзначає 9 травня, вважає, що цю перемогу ніколи та ніщо не затьмарить. А я думаю, що все змінюється. І раніше були війни: ми пам’ятаємо, звичайно, Кутузова, Суворова, але вже не так, як пам`ятали раніше, звичайно. А цю війну взагалі ні з чим не можна порівняти».

Читайте також:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції