Подорожувати Європою можна навіть під час воєнного стану в Україні. І для цього не обов’язково користуватися послугами туристичних агенцій. Можна самому спланувати відпочинок за кордоном – він вийде бюджетним та принесе не менше задоволення. Головне, добре продумайте свій маршрут.
Відпочинок у Європі для українців у 2023 році
Спланувати самостійну подорож до країн Європи без допомоги турагенств, насправді не так важко, як нам здається. Навіть якщо ви ще жодного разу не подорожували і це ваша перша поїздка до Європи. Але сам віиїзд може ускладнитися під час війни:
- по-перше, зараз закриті всі авіалінії і лоукост для нас недоступний,
- по-друге, ви можете бути військовозобов’язаним.
Але є переваги. У багатьох країнах Європи для українців діють пільги (без необхідності оформлення тимчасового захисту), наприклад: безкоштовний проїзд на громадському транспорті, знижки на квитки до музею та на культурне дозвілля, гуманітарна допомога у вигляді продуктів, вас навіть на пару днів можуть надати притулок у себе місцеві. Чому б не вирушити до країн Європи самостійно?
— До війни я нікуди не їздила, але нещодавно побувала у Парижі. Вирушити у подорож Європою ми вирішили з подругою. Планування подорожі виявилося дуже простим. Купили квитки на автобус на сайті Busfor, виїзд був через Бухарест. Також вибрали перший готель, що сподобався, за доступною ціною і без передоплати на сайті Booking, забронювали номер. Париж взагалі дороге місто, готель обійшовся нам 100 євро на добу, але для столиці Франції це нормально. Відпочинок у Європі тривав три дні, після чого за таким же принципом, через Бухарест, повернулися додому. Таксі замовляти в Європі не раджу – воно дуже дороге. Хоча знайдуться люди, які підвезуть вас за мінімальну ціну», — розповіла нам одеситка Ольга, яка вперше виїхала за кордон під час війни.
Як спланувати подорож до Європи
Отже, перш ніж вирішити як поїхати до Європи, заздалегідь сплануйте свою подорож.
- Відкрийте карту Європи та подумайте в яку країну ви хочете відправитися та в яких місцях побувати.
- Обов’язково ознайомтеся з культурою країни та складіть маршрут своєї подорожі, наприклад: «Дім – Прага – Мілан – Неаполь – Софія – Дім».
- Почитайте, про те, які потрібно оформити документи в ту чи іншу країну.
- Переглядайте декілька сайтів для бронювання квитків та житла, порівняйте ціни.
- Бронюйте квитки (відразу туди і назад) і знімайте житло заздалегідь — ціна збільшується до дати вильоту.
- Тільки коли ви визначилися з країною, забронювали житло та купили квиток, починайте оформлення документів.
- Найголовніше, що ви повинні взяти з собою у поїздку – це паспорт, гроші, телефон (планшет, ноутбук). Решту ви зможете купити, позичити чи попросити.
- Їжу купуйте в супермаркеті і собі готуйте самі, це вийде набагато дешевше, в середньому йде від 5 до 10 євро на день. Якщо ходити до кафе — приблизно 40-50 євро на день.
Як виїхати до Європи з України
Під час воєнного стану поїхати до Європи самостійно з України можна поїздом, автобусом або автомобілем. Однак останній варіант не найвигідніший. Звичайно, є послуга Bla Bla Car де суму за поїздку ділять між пасажирами, бувають випадки, коли «підвозять» до Модавії, Польщі, Румунії безкоштовно. Але все ж таки найнадійніший варіант — це поїзд або автобус. Наприклад, на сайті «Укрзалізниці» (booking.uz.gov.ua) можна переглянути найближчі рейси до Польщі (Перемишль, Хелм, Варшава), Молдови (Кишинів) з можливістю пересадки на поїзд до Ясси (Румунія), Австрії (Відень), а далі діяти за планом. Ще простіше виїхати автобусом. Все, що для цього потрібно, просто звернутися на автостанцію, наприклад, «Старосінну» і подивитися розклад міжнародних рейсів.
— Я дуже часто подорожую і кудись їжджу. Багато разів їздила в подорожі в межах Європи, виїжджала до Азії, нещодавно вирушила до Канади. І все це без допомоги туристичних агенцій. Зазвичай для виїзду за кордон користуюсь послугами авіакомпаній. Є певні сайти, де можна знайти недорогі квитки на рейси у потрібному напрямку. Рекомендую купувати авіаквитки безпосередньо у компаній. Потім простіше вимагати компенсацію за неякісно надану послугу. Наприклад, скасували або перенесли рейс, втратили багаж і таке інше. Але оскільки зараз небо над Україною закрите, сісти на літак можна тільки за кордоном. Тому в нашій ситуації важливо вирішити, на чому перетнути кордон — автобусом чи потягом. А далі діяти за планом — вирушати до аеропорту чи пересідати на інший транспорт. Але з власного досвіду скажу, що перельоти в країнах Європи виходять дешевшими, ніж наземний транспорт. Ловіть ще один важливий лайфхак: якщо ваш рейс затримався, і ви не встигли на наступний літак, потрібно підійти до стійки реєстрації та попередити про це оператора. За це відповідальність несе авіакомпанія. Вам мають надати готель, купони на їжу, транспорт та новий квиток», — поділилася корисними порадами досвідчена мандрівниця Каріна.
Які документи взяти до Європи?
Українці часто забувають про те, що їм доступна подорож до Європи безвіз, тому що у нас з Європою вже кілька років безвізовий режим. Це чудова можливість вільно подорожувати у тридцяти країнах. Все, що нам потрібно – наявність біометричного паспорта. Також туристична страховка, її можна оформити у будь-якого нотаріуса, тест на коронавірус або сертифікат про вакцинацію та довідка про те, що ви належите до виїзної категорії українців (стосується військовозобов’язаних). Ось і все – 90 днів вільного перебування в Європі нам гарантовано.
— У березні 2023 року я вирішила вирушити у самостійну подорож. Звичайно мій бюджет був невеликий, ще платити комусь за організацію дозвілля я не хотіла. Тому переглянула в Google розклад усіх транспортних засобів за кордон. У результаті обрала маршрут: «Одеса-Львів-Лодзь-Варшава-Львів-Одеса». Загалом на мою подорож пішло п’ять днів. До речі, зі Львова ходить дуже багато автобусів до будь-якої точки Європи. Мій шлях з Одеси до Львова коштував 795 гривень у купе. Зі Львова до Лодзь вийшло 900 гривень на автобусі. Сплатити можна готівкою на місці або карткою. Все, що мені вимагалося з документів: закордонний паспорт та поліс туристичного страхування за 120 гривень на 10 днів (менше ні). Також взяла із собою мінімум речей, зарядні пристрої та гроші. Дуже круто, що у Європі нашими банківськими картками можна оплачувати все. Відправлення поїзда з Одеси було ввечері і до ранку ми вже були у Львові. Автобус у Польщу брала так, щоб не приїхати вночі, бо в цей час жоден готель вас не заселить. У деяких автобусах можуть безкоштовно роздавати сім-картки для зв’язку та інтернету, я рекомендую їх брати. Аналогічно через Google знайшла недорогий хостел неподалік центру Лодзь. За добу я платила 80 злотих або 720 гривень — це кімната з душем та сніданок. Загалом харчування за день обходилося до 25 злотих (225 гривень). Далі я вирушила до Варшави. Але перед поїздкою замовила дешеву машину через Bla Bla Car. Дорога коштувала мені 28 злотих (250 гривень). Автобус із Варшави до Львова був за 935 гривень. Загалом рекомендую мати при собі 50 доларів і обміняти їх у Польщі, вийде гарний курс. Зі Львова до Одеси я знову вирушила потягом, цього разу за 365 гривень. У результаті, за п’ять днів подорожі у мене пішло близько 5000 гривень», — одеситка Марія, яка нещодавно повернулася з самостійно подорожі.
Корисні сайти для мандрівників
Ці сайти можуть бути корисними, щоб спланувати та поїхати в Європу з України
- Tripadvisor (tripadvisor.com) — сайт для планування подорожі та замовлення готелів.
- Skyscanner (skyscanner.com.ua) — пошук та бронь авіаквитків, готелів та прокат автомобілів.
- Kiwi (kiwi.com) — бронь дешевих авіаквитків.
- Тrip.com (ua.trip.com) — пошук авіарейсів, готелів, поїздів.
- FlixBus (flixbus.ua) — автобусні подорожі Європою.
- Busfor (busfor.ua) — квитки на автобус по Україні, Польщі та Європі.
- Omio (omio.com.ua) — пошук перевізників, автобусів, літаків та поромів.
- Eurolines.de (eurolines.de) — для пошуку автобусів.
- Infobus (infobus.eu) — квитки на автобуси, поїзди та літаки.
- Вahn.de (www.bahn.de) — німецькі залізниці з розкладом по Європі.
- Mav-start (elvira.mav-start.hu) — для перевірки угорських поїздів.
- Аirbnb (airbnb.com.ua) — оренда квартир та туристичного житла.
- Booking (booking.com) — пошук житла, пропозиції на готелі, будинки та інше.
- Airbnb (аirbnb.com) — пошук приватних апартаментів-будинків, приймає комісію з клієнта.
- Couchsurfing (couchsurfing.com) — безкоштовне житло у людей.
- Notels (hotels.com) — пошук готелів та хостелів.
- Rome2rio (rome2rio.com) — показує варіанти, як дістатися з точки А в точку Б.
- Multi-city trip planner (eightydays.me) — створює авіаподорож у різних країнах.
- Аirlaw.pro (airlaw.pro) — допомагають пасажирам отримувати компенсації від авіакомпаній.
- GoogleMaps, Maps.me, TripAdvisor — карти та навігація для подорожі.
Читайте також: