В Україні набув чинності закон № 8271, який передбачає посилення покарання військовослужбовцям за низку правопорушень. У чому суть нового законодавства, чи є в ньому необхідність, і що думають про посилення відповідальності за дисциплінарні провини самі військові, дізнавалася газета.
Нове законодавство забороняє судам призначати м’якше покарання, ніж передбачено законом, за низку воєнних злочинів.
Закон посилює відповідальність військовослужбовців:
- за невиконання наказу начальника;
- загрозу чи насильство щодо начальника;
- самовільне залишення військової частини чи місця служби;
- дезертирство;
- мимовільне залишення поля бою чи відмова діяти зброєю.
За ці злочини винним загрожує ув’язнення терміном від 3 до 10 років. Можливість отримання правопорушникам умовного строку скасовано.
Покарання за алкоголь
Також закон передбачає перевірку військовослужбовців на стан алкогольного чи наркотичного сп’яніння.
Чутки, що військових можуть перевіряти навіть під час відпустки, не обґрунтовані. Перевірка здійснюється виключно під час виконання ними службових обов’язків.
Солдатам та офіцерам, у яких було виявлено алкогольне чи наркотичне сп’яніння, загрожує штраф від 100 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Або — арешт з утриманням на гауптвахті терміном до семи діб.
Командирів, які не усунули військового, який перебуває у стані зниженої реакції через вживання алкоголю чи інших препаратів, карають накладенням штрафу від 500 до 1000 неоподатковуваним мінімумом доходів громадян. Штрафні санкції можуть бути замінені гауптвахтою на 10 діб.
Думка головнокомандувача ЗСУ
Посилення покарань для військовослужбовців, які вчиняють правопорушення в бойовій обстановці насамперед продиктовано військовими реаліями, стверджує головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний.
— Моя думка чітко відображає позиції командирів угруповань та командирів військових частин, які вимагали системного вирішення цього комплексу питань, — зазначає Залужний.
— Армія тримається на дисципліні. І якщо прогалини у законодавстві не забезпечують її дотримання, а відмовники можуть сплатити штраф у розмірі до десятків відсотків бойових виплат або отримати покарання з випробувальним терміном, це несправедливо. Більше того — і це ключова ділянка фронту, що відкрилася, змушені закривати інші військові, що призводить до збільшення втрат особового складу, територій і мирних людей на них. Часто втрачені позиції доводиться відновлювати штурмовими діями дуже дорогою ціною. Так не має бути.
Думка добровольця Андрія Горіна
Мотивований солдат із поля бою не побіжить, переконаний доброволець Андрій Горін. Тому в першу чергу треба думати не про збільшення тюремних термінів, а про підвищення мотивації.
— Чи дисципліну зміцнить збільшення тюремних термінів? Мені здається що ні. Страх це неефективний метод, вважає Андрій.
— У моєму взводі двоє людей втекли. Чому вони це зробили, я не знаю. Але ніколи б не подумав, що вони так зроблять. Чи вважаю я їх трусами? Ні, не вважаю. Чи потраплять вони до в’язниці або відбудуться штрафом? Мені абсолютно байдуже. Ці люди втекли, їх немає зі мною — їхня доля мене більше не хвилює.
Одного разу я бачив, як бійці відмовлялися виконувати наказ. Вони не хотіли йти на небезпечну позицію. Стояли й мовчки дивились у землю. Мені на той момент так соромно стало, начебто це я відмовляюся. Чи можна їх зрозуміти? Мабуть, можна, але я не хочу. Мені більше не цікаві такі люди. Чи я хочу для них в’язниці? Ні не хочу.
У козаків на Січі покарання були набагато суворішими. За боягузтво на полі бою чи зраду могли прив’язати до коня і «поганяти» по полю. А за порушення військової дисципліни — прикувати до ганебного стовпа, щоб кожен перехожий міг ціпком вдарити.
Як же боротися із військовими злочинами? Потрібно більше зусиль вкладати у «морально-психологічне забезпечення». Ми прагнемо НАТО, а там військовій педагогіці приділяють багато часу та ресурсів. Мотивований солдат нікуди не побіжить із поля бою. Але хто зробить його вмотивованим? Ось про це треба думати, а не про збільшення тюремних термінів.
Читайте також: Яке місце України у геополітиці та що буде далі у російсько-українській війні
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів