Ракові захворювання системи кровотворення формуються у кістковому мозку, де виробляються клітини крові, або у лімфатичній системі, яка захищає організм від інфекцій. Захворювання крові, такі як лейкемія, лімфома та мієлома, є масштабною проблемою, яка може вражати дорослих та дітей будь-якого віку, статі та раси.
Клінічна онкогематологія – область медицини, яка займається лікуванням раку крові. На сьогоднішній день багато видів онкології успішно лікуються сучасними протоколами. Хіміотерапія є основним методом лікування на ранній стадії. Також закордонні медичні центри використовують таргетну/імунну терапію, що допомагає організму в боротьбі з пухлинними клітинами.
Причини виникнення раку
Вчені з’ясували, що рак крові утворюється, коли ДНК клітин крові змінюється або мутує, але невідомо, чому запускається цей “механізм”. Коли ДНК дає клітинам нові інструкції, в організмі формуються аномальні клітини крові, які ростуть і розмножуються швидше, ніж зазвичай, а іноді живуть довше, ніж звичайно. Коли це відбувається, нормальні клітини крові губляться в орді аномальних клітин, що постійно зростає, вони монополізують простір в кістковому мозку. Як наслідок, кістковий мозок виробляє менше типових клітин. Це означає, що нормальних клітин недостатньо, щоб виконувати свої основні завдання: зупиняти кровотечі, переносити кисень організмом, боротися з інфекціями тощо.
Незважаючи на те, що причин онкогематології ще не з’ясовано, фахівці розробили ефективні методики боротьби з раком крові.
Симптоми раку крові
На жаль, симптоми онкогематології неспецифічні, а отже, людина не поспішає одразу звертатися до фахівця. Адже такі ознаки, як швидка втрата ваги, відсутність апетиту, хронічна втома можуть говорити про занепад імунітету або людина пов’язує ці симптоми зі стресом.
З прогресуванням захворювання можуть приєднуватися інші ознаки, такі як:
- багатий нічний піт;
- розпухлі лімфатичні вузли;
- біль у кістках (мієлома та лейкемія можуть викликати больовий синдром);
- часті інфекції (через зниження рівня імунітету).
Діагностика раку крові
Для встановлення точного діагнозу потрібно обстеження, яке можливе за наявності передового обладнання та сучасних лабораторій. Рак крові буває різного типу і від типу пухлинних клітин залежатиме подальша розробка схеми лікування.
Що пропонує сучасна медицина?
- Повний аналіз крові. Цей поширений аналіз вимірює кількість білих, червоних кров’яних тілець та інших елементів, що становлять кров. Якщо в аналізі виявлено занадто багато або мало деяких з них, це може бути ознакою проблеми.
- Біохімічний аналіз крові. Поданий тест вимірює вміст цукру, холестерину, білків, електролітів та інших речовин у крові.
- Диференціальний аналіз білих клітин. Результати дослідження показують, наскільки добре організм може боротися з інфекцією. Вони допомагають виявити ознаки деяких видів раку крові, наприклад, лейкемії, та визначити ступінь їх розвитку. Цей аналіз часто проводиться як частина традиційного аналізу крові.
- Проточна цитометрія. Якщо в крові пацієнта занадто багато білих клітин, цей метод дозволяє визначити, чи є причиною цього онкологія. Тест вимірює кількість білих клітин та відзначає їх розмір, форму та інші характеристики. Він може бути проведений на крові чи кістковому мозку.
- FISH (флуоресцентна гібридизація на місці). Наведена методика спрямована на атипові клітини крові. Вона показує, чи змінюється генетичний план, що визначає їхнє зростання. Результати аналізів допомагають фахівцям призначити грамотне лікування.
- Імунофенотипування. Цей тест дуже ефективний і дозволяє визначити різницю між типами ракових клітин. Завдяки цьому дослідженню можна підібрати оптимальне лікування.
- Аналіз каріотипу. Даний аналіз дозволяє виявити зміни у розмірі, формі, кількості або розташуванні хромосом у клітинах крові або кісткового мозку.
- Полімеразна ланцюгова реакція. Цей тест дозволяє виявити маркери раку. Він виявляє те, що інші аналізи не помічають, і показує, наскільки ефективно відбувається лікування.
- Біопсія кісткового мозку. Процедура інвазивна і дуже ефективна, тому що лікар проводить забір біоматеріалу для подальшого вивчення. За допомогою цього аналізу фахівець може встановити форму раку та провести стадування.
Окрім лабораторних досліджень, можуть бути призначені інші методи діагностики:
- КТ;
- МРТ;
- ПЕТ-КТ;
- УЗД.
Апарати візуалізації допомагають визначити, чи є метастази і чи не проникли вони до органів.
Лікування онкогематологічних захворювань у дітей за кордоном
У топових закордонних медичних центрах рак крові лікують комплексно, що підвищує шанси на тривалу ремісію чи одужання. Онкогематологічні клініки мають у своєму розпорядженні найкраще обладнання та передові ліки у боротьбі з раком.
Лікування раку крові у дітей та дорослих разюче відрізняється. І, як показує практика, онкологія крові в дітей віком лікується в рази успішніше. Онкогематологія в Ізраїлі допомагає тисячам маленьких пацієнтів вилікувати рак. Крім традиційної хіміотерапії, у закордонних медичних центрах пропонують новітні та ефективні схеми лікування, а саме:
- CAR T-клітинна терапія. При цьому виді терапії медичні працівники перетворюють Т-клітинні лімфоцити (тип білих кров’яних клітин) на більш ефективні засоби лікування раку. Фахівці можуть використовувати CAR T-клітинну терапію для лікування B-клітинного гострого лімфобластного лейкозу, множинної мієломи та деяких типів неходжкінської лімфоми, якщо інші методи лікування не допомогли.
- Трансплантація стовбурових клітин, що дозволяє повністю відновити кровотворення після лікування хіміотерапією.
Сьогодні онкогематологічні захворювання лікуються успішно, тому при діагнозі “рак крові” не варто впадати у відчай, а важливо знайти хорошого спеціаліста і клініку.