Безумовно, українцям 2022 рік запам’ятається початком повномасштабного вторгнення росії. Але в цьому році у світі відбувалися й інші історичні події. «Одеське життя» зібрало топ-10 новин 2022 року, які ви могли пропустити.
В Україні з’явився Starlink
28 лютого в Україні з’явився супутниковий інтернет Starlink. Перші термінали, за допомогою яких можна було отримати підключення до Starlink, Україні надавали безкоштовно. Їх придбання фінансували USAID, SpaceX та приватні донори.
Зараз в Україні вже близько 20 тисяч станцій Starlink. Військові використовують їх для підтримки звʼязку в зоні бойових дій, але користуватися супутниковим інтернетом сьогодні може й кожен охочій – у червні доступ відкрили для всіх українців. Спочатку станція коштувала 499 доларів, а абонплату для українських споживачів знизили до 60 доларів на місяць.
Восени з’явилися чутки про можливу зустріч засновника Starlink Ілона Маска та Володимира Путіна, а сам Маск у своїх соцмережах почав активно просувати думку про те, що Україні потрібно визнати Крим, ЛНР і ДНР.
Разом з тим в роботі Starlink на території України почалися перебої. Про це 7 жовтня повідомили українські військові. Але на тлі розголосу проблеми зі Starlink у ЗМІ, перебої в його роботі на фронті швидко зникли.
Криптозима
У лютому світ заговорив про початок криптозими. Це стрімке зменшення вартості криптовалют – валют, які існують виключно віртуально.
Перша світова криптовалюта Bitcoin до листопаду 2022-го втратила 73% своєї вартості (у порівнянні з листопадом минулого року).
Рік тому один Bitcoin коштував 69 тисяч доларів (і це був її історичний максимум), але цієї осені за одну монету можна було отримати вже тільки 18,4 тисячі доларів.
Водночас четверта найбільша криптобіржа світу FTX взагалі почала процес банкрутства, а статки її володаря впали із 17 мільярдів доларів до 100 тисяч доларів.
Через криптозиму мільярді доларів залишилися замороженими, а тисячі людей втратили роботу.
Мавпяча віспа
У травні МОЗ повідомив про спалах мавпячої віспи. Це віспоподібне захворювання, схоже на звичайну віспу, яке до 2022 року фіксувалося лише у країнах Центральної та Західної Африки.
В Європі перший випадок віспи мавп у людини підтвердили 7 травня. Це сталося у Британії, але на кінець листопада вірус виявили вже у 110 країнах, а віспою захворіли понад 81 тисяч осіб.
В Україні перший випадок віспи мавп підтвердили 15 вересня. Пацієнт був госпіталізований до лікарні, але мав легкий перебіг хвороби.
У цілому віспа мавп має меншу летальність та легші симптоми, ніж звичайна віспа. Інфекція зазвичай зникає сама і триває від 14 до 21 діб.
Євробачення-2022
14 травня український гурт Kalush Orchestra переміг у фіналі Євробачення-2022. Kalush Orchestra виступав під номером 12 з піснею Stefania.
У фіналі музичного конкурсу наша країна здобула 631 бал, з величезним відривом випередивши Британію (466 балів) та Іспанію (459 балів). Таким чином сталася третя за рахунком перемога України у Євробаченні.
Після виступу Kalush Orchestra зі сцени звернувся до світу із закликом врятувати захисників Маріуполя з «Азовсталі».
«Будь ласка, допоможіть українському Маріуполю, допоможіть бійцям на «Азовсталі», просто зараз», – сказав зі сцени Євробачення лідер Kalush Orchestra Олег Псюк.
17 грудня в Україні відбувся черговий національний відбір музикантів на Євробачення-2023. Через війну фінал конкурсу проходив у приміщенні на глибині 90 метрів під землею. Новим представником України на Євробаченні був обраний тернопільський гурт Tvorchi з піснею «Heart of Steel» («Серце зі сталі»).
Смерть Єлизавети II
2-5 червня королева Великобританії Єлизавета II відзначила платиновий ювілей – 70 років правління. Але вже 8 вересня королева померла. Їй було 96 років.
Великобританія прощалася з королевою понад тиждень, а до її труни стояли кілометрові черги. Щоб вшанувати пам’ять монарха британцям доводилося чекати по 10-14 годин.
19 вересня труну з тілом Єлизавети II пронесли вулицями Лондона. На траурній церемонії була присутня й перша леді України Олена Зеленська.
Наступником Єлизавети II став її старший син – Чарльз III. Зараз йому 73 роки.
Зміна прем’єра Британії
7 липня Борис Джонсон заявив про свою відставку з поста прем’єра Великобританії. Одразу після цього Джонсон провів телефонну розмову з Володимиром Зеленським і запевнив, що його країна продовжуватиме надавати оборонну допомогу Україні.
20 липня Джонсон виголосив прощальну промову в Палаті громад. Експрем’єр закликав свого наступника заступатися за українців та закінчив свою промову відомою фразою Hasta la vista baby! (переклад: «До зустрічі, крихітко!»)
Після Джонсона прем’єром Великобританії стала лідерка Консервативної партії Ліз Трасс. Але в своєму кріслі Тасс протрималася всього 45 днів, створивши певний антирекорд.
25 жовтня новим прем’єр-міністром Сполученого Королівства був призначений Ріші Сунак. Він став першим кольоровим прем’єром країни, а також наймолодшим з 1812 року. Зараз чоловікові 42 роки.
Ріші Сунак пообіцяв підтримувати Україну та вже 19 листопада відвідав Київ, де зустрівся з Володимиром Зеленським.
Загострення в Нагірному Карабасі
1-3 серпня почалося нове загострення конфлікту між Азербайджаном і Вірменією в Нагірному Карабасі. Країни обвинуватили одна одну у порушенні угоди про припинення вогню, яка була встановлена наприкінці 2020 року.
Азербайджан розпочав операцію «Помста» і взяв під контроль «низку важливих стратегічних висот». 13 вересня бойові дії почалися вже не на суперечливих територіях, а на кордоні двох країн. За офіційними заявами сторін конфлікту, внаслідок обстрілів загинули щонайменше кілька сотень людей як військових, так і цивільних.
Загострення навколо Тайваню
На початку серпня сталося загострення між Китаєм та Тайванем на тлі візиту у Тайвань Ненсі Пелосі – спікерки Палати представників Конгресу США.
2 серпня Пелосі приїхала до тайванського міста Тайбей попри опір Китаю, який вважає Тайвань своєю територію.
Візит Ненсі Пелосі на острів викликав негайні військові навчання з боку Китаю. КНР підняла у повітря винищувачі у напрямку Тайванської протоки та вивела у море свої військові кораблі. Водночас Тайвань підвищив рівень бойової готовності Національної армії.
З того часу бомбардувальники Китаю все ще періодично заходять у зону ППО Тайваню. Останній раз це сталося 13 грудня.
Протести в Ірані
16 вересня в Ірані почалися масові протести проти свавілля правоохоронців. Це сталося після смерті 22-річної Махси Аміні, яку затримали через «неналежне носіння хіджабу» та жорстоко побили. Невдовзі після затримання дівчина впала у кому й померла у лікарні. Родичі загиблої звинуватили «поліцію моралі» Ірану у фізичному насильстві, але влада країни цей факт заперечувала.
Через смерть Аміни протести охопили щонайменше 16 із 31 іранських провінцій. Мітингувальники палили поліцейські дільниці та машини правоохоронців. Жінки публічно спалювали хіджаби й обрізали волосся на знак протесту.
26 жовтня, на 40-й день після смерті Аміни, протести спалахнули з новою силою. Людей розганяли за допомогою сльозогінного газу та навіть рушниць. За інформацією правозахисників, під час протестів було вбито щонайменше 326 осіб, у тому числі 43 дитини.
ЧС-2022
20 листопада у Катарі розпочався 22-й Чемпіонат Світу з футболу – наймасштабніша футбольна подія, яка проводиться один раз на чотири роки.
Цей Мундіаль став унікальним: він вперше відбувся на Близькому Сході та вперше був проведений у зимовий період – через особливість спекотного клімату Катару. Влітку температура повітря у Катарі досягає 50 градусів, а ось взимку складає 19-29 градусів.
Також вперше в історії чемпіонату жінки увійшли до складу головних арбітрів.
На проведення Мундіалю Катар витратив величезні гроші – 220 мільярдів доларів, але із підготовкою країни до ЧС була пов’язана низка гучних корупційних скандалів.
ЧС-2022 закінчився 18 грудня. У фінальному змаганні Аргентина перемогла Францію й утретє в своїй історії стала чемпіоном світу. Бронзу Мундіалю отримала Хорватія.